Mieszkanie Plus na gruntach PKP

2017-02-08 17:36
Umowa BGKN PKP
Autor: mat. od PKP SA Podpisanie umowy o współpracy między BGKN a PKP na targach BUDMA.

17 działek budowlanych w 10 miastach, m.in. Poznańskie Wolne Tory, warszawskie Odolany czy wrocławskie Kuźniki, zostało wstępnie wytypowanych pod budowę czynszówek w programie "Mieszkanie Plus". Wkrótce BGK Nieruchomości zorganizuje konkurs dla architektów na rozwiązania architektoniczno-technologiczne.

Umowę o współpracy BGK Nieruchomości i PKP zawarły w środę w Poznaniu, w drugim dniu trwania targów budowlanych BUDMA 2017.

- We współpracy z PKP wytypowaliśmy wstępnie grunty o łącznej powierzchni około 250 ha, na których powstać może około 40 tys. mieszkań – poinformował Bartłomiej Pawlak z BGK Nieruchomości. Dodał, że dokładne dane będą znane po analizie chłonności terenów i uwarunkowań wynikających z zapisów miejscowych planów, a także po przygotowaniu ostatecznych koncepcji architektonicznych. - Zaproponowane  przez nas tereny są położone w dobrych lokalizacjach z dostępem do infrastruktury i otoczeniem uzupełniającym funkcje mieszkaniowe – zapewniał prezes PKP Mirosław Pawłowski.

PKP oraz 66 gmin w programie „Mieszkanie Plus”

– Rozpoczynamy dziś pierwszy etap naszej współpracy z PKP. Wstępnie wyselekcjonowaliśmy 17 lokalizacji w 10 miastach, ale docelowo jesteśmy zainteresowani inwestycjami w około 70 miastach, w których PKP ma nieruchomości. Wkrótce poddamy te grunty szczegółowym analizom – mówił Bartłomiej Pawlak w czasie Forum Gospodarczego Budownictwa i Architektury na targach BUDMA 2017. Te miasta to Warszawa, Poznań, Gdańsk, Wrocław, Chorzów, Łomża, Białystok, Szczecin, Łowicz i Katowice. Wytypowane działki to m.in.: Poznań Wolne Tory, Warszawa Odolany, Wrocław Świebodzki, Warszawa (ul. Radzymińska), Katowice (ul. Asnyka), Szczecin (ul. Starkiewicza). Łączna powierzchnia tych działek wynosi kilkaset hektarów.
Umowa między BGK Nieruchomości a PKP zakłada, że specjalnie powołane spółki celowe będą realizowały komercyjne inwestycje mieszkaniowe, czyli budowały dostępnych cenowo mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności, a także inwestycje usługowo-komercyjne. Mieszkania mogą powstać zarówno na wielohektarowych działkach w Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, jak i na mniejszych gruntach w tych miastach, a także w Białymstoku, Chorzowie, Gdańsku, Katowicach, Łomży, Łowiczu i Szczecinie.
– PKP dzięki współpracy BGK Nieruchomości zyskuje potężnego partnera finansowego, dzięki któremu może podjąć się zagospodarowywania dotychczas nieużywanych terenów kolejowych na terenie całego kraju. PKP chce we wspólnych przedsięwzięciach realizować zabudowę biurową i handlową, gdyż na największych terenach mają powstać nowoczesne, wielofunkcyjne dzielnice – mówił dr Michał Beim z zarządu spółki PKP. – Cieszy nas, że większość wspólnych inwestycji będzie miała miejsce przy stacjach, gdyż mieszkańcy będą potencjalnymi pasażerami kolei.
Podczas targów BUDMA 2017 do programu „Mieszkanie Plus” przystąpiły też kolejne gminy: Głogów, Gorzów Wielkopolski, Oława, Świnoujście i Zielona Góra. Łącznie z tymi, które zadeklarowały współpracę wcześniej, jest ich już 66.

Konkurs architektoniczny „Mieszkanie Plus”

Grzegorz Muszyński z zarządu BGK Nieruchomości poinformował, że wkrótce ogłoszony  zostanie konkurs na rozwiązania architektoniczne i technologiczne w ramach programu „Mieszkanie Plus”. Szczegółowe warunki konkursu maja być przedstawione w ciągu miesiąca.
- Celem jest uzyskanie optymalnych propozycji układu przestrzennego i koncepcji materiałowo-technicznych dla modelowego zespołu budynków mieszkalnych – mówił Muszyński. Równocześnie zwrócił się do producentów nowoczesnych technologii prefabrykowanych o zaoferowanie rozwiązań w programie „Mieszkanie Plus”. - Szukamy innowacyjnych pomysłów i gotowych rozwiązań projektowych, które zapewnią wysoką jakość budynków przy koszcie budowy nieprzekraczającym 2000 zł za m2. Prace, które powstaną w ramach konkursu, będziemy chcieli wdrożyć w życie przy okazji realizowanych przez nas inwestycji – stwierdził Grzegorz Muszyński.
Dodajmy, że przy organizacji konkursu BGK Nieruchomości współpracuje z Izbą Architektów Rzeczpospolitej Polskiej i Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej. Zgłoszenia będą przyjmowane poprzez stronę internetową www.bgkn.pl, gdzie znajdzie się specjalnie dedykowana sekcja. W pierwszym etapie konkursu oceniana będzie koncepcja, zaś w drugim etapie oczekiwane będą szczegółowe rozwiązania architektoniczne z użyciem nowoczesnych technologii prefabrykowanych dla konkretnych lokalizacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej