Mieszkanie Plus wchodzi w fazę realizacji

2016-12-30 13:33
Mieszkania czynszowe w Jarocinie
Autor: materiał prasowy Osiedle w ramach programu Mieszkanie Plus Jarocin - wizualizacja. Poniżej zdjęcia już zrealizowanych obiektów.

Niespełna pół roku temu poznaliśmy wstępne założenia programu rządowego Mieszkanie Plus, tymczasem dziś rusza realizacja pierwszych mieszkań na wynajem. 22 grudnia uroczyście zainaugurowano budowę 186 mieszkań czynszowych w Białej Podlaskiej oraz 258 w Jarocinie. Do programu dołączyło też Opole.

Biała Podlaska rusza z budową jako pierwsza. Na przekazanej przez miasto 1,5-hektarowej działce przy ul. Jana Kazimierza wbito łopatę. Powstaną tu trzy bloki, w których będzie ponad 180 mieszkań na wynajem. Każdy z nich zostanie wybudowany przez inną bialską firmę.

Tego samego dnia również w Jarocinie przekazano plac budowy przy ul. Leszczyce i podpisano umowę z lokalnym, generalnym wykonawcą pierwszego z trzech osiedli na wynajem. W pierwszym etapie powstanie 258 mieszkań przy ul. Siedlemińskiej i ul. Leszczyce w Jarocinie oraz w Siedleminie. Docelowo wszystkich mieszkań miało być 400, ale już dziś wiadomo, że może ich powstać nawet 500.

Więcej o inwestycji w Jarocinie>>

Do programu Mieszkanie Plus dołączyło również Opole. Tu bloki komunalne mają powstać przy ulicy Wrocławskiej. Ta prawie 4-hektarowa działka przekazana przez miasto to teren zalewowy, położony w dolinie Odry. Sprawa budzi pewne kontrowersje wśród mieszkańców Opola. Wielu twierdzi, że na działce nie powinno się budować. Takie zdanie mają również deweloperzy, którzy od lat nie spróbowali inwestycji w tym miejscu. Wszyscy pamiętają powódź, która w 1997 roku doszczętnie zalała tereny. Tymczasem zakłada się, że na działce może powstać około 400 mieszkań dla tych, których nie stać na kredyt hipoteczny.

Bank BGK zaakceptował pomysł budowy mieszkań nad Odrą. Wszyscy zgodnie twierdzą, że od ostatniego zalania minęło dużo czasu, w którym znacznie poprawiono zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Świadczy o tym m.in. fakt, że podczas powodzi w 2010 roku tereny nie były zalane.

Nie dziwi dlaczego miasto postanowiło przekazać działkę nad Odrą. W końcu stawka czynszu podstawowego w programie Mieszkanie Plus zależeć będzie od wielkości nakładów inwestycyjnych, głównie kosztu gruntów, technologii i czasu realizacji. Jednocześnie przyszli najemcy oczekują jak najniższych czynszów.

Rząd zapewnia, że program Mieszkanie Plus odniesie spektakularny sukces. Minister Mateusz Morawiecki twierdzi, że program to „niedokończona rewolucja z czasów Solidarniości”, „...program, który może zmienić życie w naszym kraju na wiele dekad”. Tymczasem eksperci rynku nieruchomości są bardziej powściągliwi. Ich zdaniem program nie będzie miał dużego wpływu na rynek mieszkaniowy.

BGK Nieruchomości dysponuje ponad 180 ha wstępnie wytypowanych gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Szacuje się, że może na nich powstać łącznie około 15 tys. mieszkań w 57 gminach. Trzeba jednak pamiętać, że program nie będzie realizowany w bardzo szybkim tempie, a do tego najpierw w niewielkich gminach z małą liczbą mieszkań komunalnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej