Licytacje komornicze, Warszawa 2024. Oto domy i mieszkania, które kupisz za grosze. Zobacz zdjęcia nieruchomości

2024-02-15 9:03

Dobrą okazją do kupienia niedrogiej nieruchomości mogą być licytacje komornicze. Warszawa ma wiele domów i mieszkań, które można nabyć za ułamek wartości. Przedstawiamy najciekawsze oferty. Jak wziąć udział w licytacji mieszkania lub domu zajętego przez komornika?

Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Spis treści

  1. Licytacje komornicze, Warszawa. Zobacz najciekawsze nieruchomości na sprzedaż
  2. Jakie mieszkania i domy zajęte przez komornika można nabyć w Warszawie?
  3. Na czym polega licytacja komornicza nieruchomości i jak wziąć udział?

Licytacje komornicze, Warszawa. Zobacz najciekawsze nieruchomości na sprzedaż

Wysokie ceny nieruchomości w Warszawie to dla wielu osób bariera, którą trudno pokonać. Tańsze mieszkania i domy co prawda się trafiają, ale głównie na obrzeżach miasta. Dla tych, którzy chcieliby nabyć taniej nieruchomość położoną bliżej centrum, opcją wartą rozważenia są licytacje komornicze.

Czym jest licytacja komornicza? W największym skrócie chodzi o sprzedaż w drodze licytacji nieruchomości dłużników, najczęściej za kwotę znacznie niższą niż wartość obiektu. Osoba zainteresowana udziałem musi wpłacić 10% wartości nieruchomości na specjalne konto. W trakcie licytacji (często prowadzonej online jako e-licytacja) chętni do zakupu proponują coraz wyższe kwoty, aż w końcu jedna osoba zwycięża i staje się (po dopełnieniu formalności) nowym właścicielem mieszkania czy domu.

Jakie mieszkania i domy zajęte przez komornika można nabyć w Warszawie?

Zebraliśmy w jednym miejscu najciekawsze mieszkania i domy sprzedawane w ramach licytacji komorniczych w lutym 2024 r. oraz w kolejnych miesiącach. Ich zdjęcia można obejrzeć w powyższej galerii. Poniżej podajemy z kolei podstawowe informacje oraz linki do ofert zamieszczonych przez komorników – z nich można dowiedzieć się więcej.

Oto wybrane licytacje komornicze w Warszawie:

Warto zwrócić uwagę na datę licytacji, podaną w każdym z ogłoszeń na stronie Krajowej Rady Komorniczej. Po upływie tego terminu nie można już bowiem wziąć udziału w rywalizacji o nieruchomość.

Na czym polega licytacja komornicza nieruchomości i jak wziąć udział?

Gdy nieruchomość zostaje zajęta przez komornika i wystawiona na sprzedaż, informacja na ten temat trafia na stronę licytacje.komornik.pl. Listę aktywnych licytacji można przejrzeć, korzystając z wyszukiwarki na stronie i wybierając interesujące nas miasto lub województwo. W każdym ogłoszeniu o licytacji komorniczej podane są najważniejsze informacje na temat nieruchomości, jej położenia, wartości oraz ceny wywoławczej. Często pada tam także termin, w jakim możliwe są oględziny nieruchomości przed zakupem.

W licytacji nieruchomości może wziąć udział niemal każdy (wyjątkiem jest m.in. dłużnik i jego rodzina), pod warunkiem, że najpóźniej na dzień przed licytacją wpłaci na wskazany w ogłoszeniu numer konta kwotę (wadium) stanowiącą 1/10 wartości nieruchomości. Następnie wystarczy stawić się we wskazanym przez komornika miejscu i czasie lub – w przypadku licytacji komorniczej online – wejść na odpowiednią stronę we wskazanym terminie. W trakcie licytacji uczestnicy proponują kolejne kwoty (każda kolejna musi być o co najmniej 1% wyższa od poprzedniej), aż pozostanie już tylko jedna, najwyższa oferta. Wówczas ten, kto ją złożył, wygrywa.

Po zakończeniu licytacji przegrani otrzymują zwrot wpłaconego wadium, a zwycięzca musi wpłacić pełną kwotę, za jaką wylicytował nieruchomość – w ciągu 14 dni od uprawomocnienia się tzw. postanowienia o przybiciu. Następnie sąd dokonuje wpisu nowego właściciela do księgi wieczystej nieruchomości.

Należy pamiętać, że jeśli wylicytowana nieruchomość jest zamieszkała, to nowy właściciel będzie mógł z niej swobodnie korzystać dopiero po wyprowadzeniu się dłużnika z lokalu. W wielu przypadkach komornik może usunąć dłużnika z domu czy mieszkania dopiero po tym, jak gmina przyzna takiej osobie lokal zastępczy, co nieraz potrafi trwać nawet kilka lat. Warto wziąć to pod uwagę, planując zakup nieruchomości w drodze licytacji komorniczej.

QUIZ. Mówi się „wiocha” czy „wiecha”? Sprawdź, jak dobrze znasz słownictwo budowlane

Pytanie 1 z 10
Które z tych słów NIE jest typem domu jednorodzinnego?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej