Jak chronić się przed hałasem? Ochrona przed hałasem w miejsach, w których spędzamy najwięcej czasu

2020-10-15 18:02
hałas
Autor: gettyimages Świadomość w zakresie możliwości zarządzania własnym komfortem akustycznym może mieć wpływ na jakość naszego życia

Jak ważna jest ochrona przed hałasem, nie trzeba nikogo przekonywać. Jak zatem chronić się przed hałasem w mieszkaniu, pracy czy szkole? Eksperci o sposobach ochrony przed hałasem w tych trzech ważnych miejscach.

Jak chronić się przed hałasem w miejscu pracy?

Hałas w miejscach pracy, biurach typu open space to poważny problem. Badania pokazują, że hałas jest jednym z głównych problemów na jakie skarżą się pracownicy. W biurach otwartych poziom hałasu  utrzymuje się zwykle nieco poniżej 60 dB. Ale bywają miejsca, gdzie ta wartość decybeli jest znacznie większa. Trzeba wiedzieć, że godnie z normą PN-N-01307:1994 najwyższy dopuszczalny równoważny poziom dźwięku w „pomieszczeniach administracyjnych, biurach projektowych, przeznaczonych do prac teoretycznych, opracowywania danych i w innych pomieszczeniach o podobnym przeznaczeniu” wynosi 55 dB.

Polska w decybelach

„Polska w decybelach” to raport przygotowany przez specjalistów Grupy Saint-Gobain oraz Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”. W ramach raportu zbadano poziom hałasu w największych polskich aglomeracjach, miejscach, które ze względu na sposób życia i spędzania czasu mają istotne znaczenie dla komfortu akustycznego. Przeanalizowano poziom hałasu w często uczęszczanych miejscach publicznych, na najbardziej ruchliwych ulicach, w galeriach handlowych, w instytucjach kultury, również na osiedlach mieszkaniowych. Założeniem badań było też wskazanie miejsc, w których można uciec od hałasu. W ten sposób powstała mapa cichych miejsc w każdej z największych polskich aglomeracji.

Ważną częścią raportu „Polska w decybelach” jest poradnik dotyczący tego, na co zwracać uwagę przy wyborze miejsca pracy (jako kryterium oceny pracodawcy, wtedy, kiedy mamy komfort wyboru), miejsca zamieszkania oraz szkoły.

Złe warunki akustyczne w pracy mogą mieć wpływ nie tylko na wydajność pracy, ale także rozdrażnienie i zmęczenie, a co za tym idzie zdrowie. Przed wyborem miejsca pracy warto więc wziąć pod uwagę również komfort akustyczny. 

Problemem w biurach są dobiegające z wszystkich stron odgłosy rozmów prowadzonych przez innych pracowników. Rozwiązaniem jest tu odpowiednie wykończenie i wyposażenie pomieszczeń biurowych. Wymagania dotyczące akustyki tych pomieszczeń określają normy PN-B-02151-4:2015-06 oraz PN EN-ISO 3382-3:2012.

Polskie prawo pracy chroni pracowników przed ekspozycją na hałas. Tak zwany „poziom ekspozycji na hałas odniesiony do 8-godzinnego dnia pracy” (LEx,8h) nie może być wyższy niż 85 dB (dla pracowników młodocianych powinien być niższy niż 80 dB, a dla kobiet w ciąży niższy niż 65 dB). Pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie warunki pracy, a jeśli jest to niemożliwe zaopatrzyć pracowników w ochronniki słuchu. Stosowne kontrole przeprowadza Państwowa Inspekcja Pracy.

Jak chronić się przed hałasem w mieszkaniu?

Ochronę przed hałasem w mieszkaniu trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim na etapie jego wyboru. W tym przypadku ważna jest lokalizacja i układ dróg w jego pobliżu. Dobrze jest też powierzyć fachowcom sprawdzenie standardu akustycznego mieszkania, a nawet zlecić pomiary akustyczne (polecane w przypadku mieszkań z rynku wtórnego).

W przypadku nowego mieszkania sprawdźmy u dewelopera standard akustyczny inwestycji. Tu ważne są obowiązujące normy akustyczne (PN-B-02151-2:2018-01 i PN-B-02151-3:2015-10), czy też norma ponadstandardowa PN-B-02151-5:2017-10. Dobrze, jeśli deweloper może nam przedstawić powykonawcze pomiary parametrów dźwiękoizolacyjności ścian i stropów. Niestety, te pomiary są obecnie jeszcze rzadko wykonywane, jednak pytania kupujących mogą spowodować, że z czasem staną się standardem.

osiedle
Autor: gettyimages Wybierając mieszkania, sprawdźmy okolicę. W przypadku istniejących nieruchomości bardzo pomocne mogą być mapy akustyczne dostępne dla miast o liczbie mieszkańców przekraczającej 100 tysięcy. Pamiętajmy jednak, że są na nich zaznaczone tylko te rejony miasta, gdzie poziomy dźwięku są wyższe niż 55 dB, reszta to „białe plamy”, w których zapewne możemy znaleźć miejsca znacznie cichsze
Ciekawe - jakie jest najcichsze miejsce w Polsce?

Najcichszym miejscem w Polsce, do którego dotarli eksperci w trakcie przygotowywania raportu "Polska w decybelach" okazała się komora bezechowa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zmierzony poziom dźwięku w tym miejscu to 17,5 dB.

Jak chronić się przed hałasem w szkołach?

Na szkolnych korytarzach, w salach gimnastycznych, a czasem nawet podczas lekcji poziom decybeli przekracza często 85 dB, a są to już wartości poważnie wpływające na samopoczucie. Powodują zmęczenie, rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją i ogólny spadek efektywności.

Obiekty oświatowe projektowane po 2018 roku, muszą spełniać wymagania tzw. normy pogłosowej (PN-B-02151-4:2015-06) i w nich powinno być komfortowo pod względem akustyki. Sprawdźmy te kwestie w szkole.

hałas w szkole
Autor: gettyimages Wybierając pomiędzy kilkoma szkołami, warto zmierzyć jak głośno jest na szkolnych korytarzach w czasie przerw. Do tego celu możemy użyć prostej aplikacji na smartfona

Wybierając dzieciom szkołę, dowiedzmy się, jak wygląda sprawa akustyki pomieszczeń, jakie są plany związane z walką z hałasem, czy przewiduje się w najbliższej przyszłości wyciszenie najgłośniejszych pomieszczeń, sali gimnastycznej, stołówki.

Przed otaczającym hałasem nie da się zupełnie uciec. Jednak coraz większa świadomość, jak ważny jest w naszym codziennym życiu komfort akustyczny, świadome wybory z tym związane, przynajmniej w pewnym stopniu pozwolą nam spędzać czas w przyjaznym środowisku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej