Jak chronić się przed hałasem? Ochrona przed hałasem w miejsach, w których spędzamy najwięcej czasu

2020-10-15 18:02
hałas
Autor: gettyimages Świadomość w zakresie możliwości zarządzania własnym komfortem akustycznym może mieć wpływ na jakość naszego życia

Jak ważna jest ochrona przed hałasem, nie trzeba nikogo przekonywać. Jak zatem chronić się przed hałasem w mieszkaniu, pracy czy szkole? Eksperci o sposobach ochrony przed hałasem w tych trzech ważnych miejscach.

Jak chronić się przed hałasem w miejscu pracy?

Hałas w miejscach pracy, biurach typu open space to poważny problem. Badania pokazują, że hałas jest jednym z głównych problemów na jakie skarżą się pracownicy. W biurach otwartych poziom hałasu  utrzymuje się zwykle nieco poniżej 60 dB. Ale bywają miejsca, gdzie ta wartość decybeli jest znacznie większa. Trzeba wiedzieć, że godnie z normą PN-N-01307:1994 najwyższy dopuszczalny równoważny poziom dźwięku w „pomieszczeniach administracyjnych, biurach projektowych, przeznaczonych do prac teoretycznych, opracowywania danych i w innych pomieszczeniach o podobnym przeznaczeniu” wynosi 55 dB.

Polska w decybelach

„Polska w decybelach” to raport przygotowany przez specjalistów Grupy Saint-Gobain oraz Stowarzyszenia na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”. W ramach raportu zbadano poziom hałasu w największych polskich aglomeracjach, miejscach, które ze względu na sposób życia i spędzania czasu mają istotne znaczenie dla komfortu akustycznego. Przeanalizowano poziom hałasu w często uczęszczanych miejscach publicznych, na najbardziej ruchliwych ulicach, w galeriach handlowych, w instytucjach kultury, również na osiedlach mieszkaniowych. Założeniem badań było też wskazanie miejsc, w których można uciec od hałasu. W ten sposób powstała mapa cichych miejsc w każdej z największych polskich aglomeracji.

Ważną częścią raportu „Polska w decybelach” jest poradnik dotyczący tego, na co zwracać uwagę przy wyborze miejsca pracy (jako kryterium oceny pracodawcy, wtedy, kiedy mamy komfort wyboru), miejsca zamieszkania oraz szkoły.

Złe warunki akustyczne w pracy mogą mieć wpływ nie tylko na wydajność pracy, ale także rozdrażnienie i zmęczenie, a co za tym idzie zdrowie. Przed wyborem miejsca pracy warto więc wziąć pod uwagę również komfort akustyczny. 

Problemem w biurach są dobiegające z wszystkich stron odgłosy rozmów prowadzonych przez innych pracowników. Rozwiązaniem jest tu odpowiednie wykończenie i wyposażenie pomieszczeń biurowych. Wymagania dotyczące akustyki tych pomieszczeń określają normy PN-B-02151-4:2015-06 oraz PN EN-ISO 3382-3:2012.

Polskie prawo pracy chroni pracowników przed ekspozycją na hałas. Tak zwany „poziom ekspozycji na hałas odniesiony do 8-godzinnego dnia pracy” (LEx,8h) nie może być wyższy niż 85 dB (dla pracowników młodocianych powinien być niższy niż 80 dB, a dla kobiet w ciąży niższy niż 65 dB). Pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie warunki pracy, a jeśli jest to niemożliwe zaopatrzyć pracowników w ochronniki słuchu. Stosowne kontrole przeprowadza Państwowa Inspekcja Pracy.

Jak chronić się przed hałasem w mieszkaniu?

Ochronę przed hałasem w mieszkaniu trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim na etapie jego wyboru. W tym przypadku ważna jest lokalizacja i układ dróg w jego pobliżu. Dobrze jest też powierzyć fachowcom sprawdzenie standardu akustycznego mieszkania, a nawet zlecić pomiary akustyczne (polecane w przypadku mieszkań z rynku wtórnego).

W przypadku nowego mieszkania sprawdźmy u dewelopera standard akustyczny inwestycji. Tu ważne są obowiązujące normy akustyczne (PN-B-02151-2:2018-01 i PN-B-02151-3:2015-10), czy też norma ponadstandardowa PN-B-02151-5:2017-10. Dobrze, jeśli deweloper może nam przedstawić powykonawcze pomiary parametrów dźwiękoizolacyjności ścian i stropów. Niestety, te pomiary są obecnie jeszcze rzadko wykonywane, jednak pytania kupujących mogą spowodować, że z czasem staną się standardem.

osiedle
Autor: gettyimages Wybierając mieszkania, sprawdźmy okolicę. W przypadku istniejących nieruchomości bardzo pomocne mogą być mapy akustyczne dostępne dla miast o liczbie mieszkańców przekraczającej 100 tysięcy. Pamiętajmy jednak, że są na nich zaznaczone tylko te rejony miasta, gdzie poziomy dźwięku są wyższe niż 55 dB, reszta to „białe plamy”, w których zapewne możemy znaleźć miejsca znacznie cichsze
Ciekawe - jakie jest najcichsze miejsce w Polsce?

Najcichszym miejscem w Polsce, do którego dotarli eksperci w trakcie przygotowywania raportu "Polska w decybelach" okazała się komora bezechowa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zmierzony poziom dźwięku w tym miejscu to 17,5 dB.

Jak chronić się przed hałasem w szkołach?

Na szkolnych korytarzach, w salach gimnastycznych, a czasem nawet podczas lekcji poziom decybeli przekracza często 85 dB, a są to już wartości poważnie wpływające na samopoczucie. Powodują zmęczenie, rozdrażnienie, kłopoty z koncentracją i ogólny spadek efektywności.

Obiekty oświatowe projektowane po 2018 roku, muszą spełniać wymagania tzw. normy pogłosowej (PN-B-02151-4:2015-06) i w nich powinno być komfortowo pod względem akustyki. Sprawdźmy te kwestie w szkole.

hałas w szkole
Autor: gettyimages Wybierając pomiędzy kilkoma szkołami, warto zmierzyć jak głośno jest na szkolnych korytarzach w czasie przerw. Do tego celu możemy użyć prostej aplikacji na smartfona

Wybierając dzieciom szkołę, dowiedzmy się, jak wygląda sprawa akustyki pomieszczeń, jakie są plany związane z walką z hałasem, czy przewiduje się w najbliższej przyszłości wyciszenie najgłośniejszych pomieszczeń, sali gimnastycznej, stołówki.

Przed otaczającym hałasem nie da się zupełnie uciec. Jednak coraz większa świadomość, jak ważny jest w naszym codziennym życiu komfort akustyczny, świadome wybory z tym związane, przynajmniej w pewnym stopniu pozwolą nam spędzać czas w przyjaznym środowisku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany