Akustyka pomieszczenia. Pierwsza polska norma dotycząca akustyki pomieszczeń obowiązkowa

2018-02-05 14:19
Akustyka pomieszczenia
Autor: Ecophon Polska norma akustyczna ma zapewnieć komfort akustyczny w pomieszczeniach budynków użyteczności pulicznej, m.in. w szkołach i przedszkolach

Akustyka pomieszczeń wreszcie doceniona. Od stycznia 2018 obowiązuje norma akustyczna PN-B-02151-4:2015-06. To pierwsza norma w Polsce, która dotyczy akustyki pomieszczeń. Jest szansa, że za sprawą tej normy zniknie problem "złej akustyki" w szkołach, przedszkolach czy biurach.

Wreszcie polska norma dla akustyki pomieszczeń

Styczniowa nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie przywołała normę PN-B-02151-4:2015-06 „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Część 4: Wymagania dotyczące warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach”.

Norma odnosi się do akustyki pomieszczeń, działu akustyki architektonicznej, który dotyczy zachowania się dźwięku we wnętrzach. Ustala wymagania, operując parametrami, jak: czas pogłosu, chłonność akustyczna czy wskaźnik transmisji mowy.

- Jeszcze niedawno nie zwracaliśmy uwagi na jakość środowiska akustycznego w budynkach. Nie było stosownych norm czy przepisów, a nie było ich ze względu na słabą powszechną znajomość zagadnień związanych z akustyką - twierdzi mgr inż. arch. Mikołaj Jarosz, specjalista firmy Ecophon. Zwraca też uwagę, że jeszcze kilkanaście lat temu studenci nie uczyli się o akustyce pomieszczeń na żadnym z wydziałów architektury w Polsce. To, czego się na ten temat nauczyli w czasie swojej pracy zawodowej często było nauką na błędach. Ciągle też mało kto zdaje sobie sprawę, że hałas, np. w szkołach, można radykalnie obniżyć nie poprzez dyscyplinowanie uczniów, ale przez rozwiązania stricte budowlane. I że te rozwiązania - jeśli zostaną wprowadzone już na etapie projektu - wcale nie muszą zwiększać kosztów budowy.

Polską normę PN-B-02151-04:2015-06, czyli tzw. normę pogłosową, wprowadzono już co prawda w 2015 r., jednak do tej pory jako zbiór wytycznych, dobrych praktyk dla projektantów i wykonawców. Od tego roku wytyczne normy akustycznej mają być stosowane obligatoryjnie we wszystkich nowo projektowanych czy modernizowanych obiektach. Norma akustyczna dotyczy budynków użyteczności publicznej, czyli właśnie szkół, przedszkoli, także obiektów służby zdrowia, obiektów biurowych oraz sportowych.

Dobra akustyka w szkołach

- Spełnienie wymagań nowej normy nie zapewni może idealnych warunków akustycznych, ale pozwoli uniknąć błędów, które teraz są normą, a nie wyjątkiem - mówi Mikołaj Jarosz. I dodaje, że jeśli w szkołach (w trakcie budowy czy remontu) spełni się wymagania normy PN-B-02151-4:2015-06 to korytarze w czasie przerw, stołówki w czasie obiadów, świetlice w czasie popołudniowego szczytu będą o ok. 10 dB cichsze. Bez interwencji w zachowanie uczniów. A te 10 dB ciszej jest odbierane (subiektywnie) jako dwukrotne obniżenie poziomu dźwięku. W salach lekcyjnych uczniowie będą mogli rozumieć 20% więcej z tego, co do nich mówi nauczyciel, a z tego, co zrozumieją 20% więcej zapamiętać.

Akustyka pomieszczeń - nowe wyzwania dla projektantów

- Można powiedzieć, że akustyka, powiedzmy takich zwykłych wnętrz, jest prostszym tematem niż dźwiękoizolacyjność przegród (akustyka budowlana). Do tego można ją zwykle dosyć łatwo poprawić, ponieważ zależy w dużym stopniu od użytych materiałów wykończeniowych i umeblowania, a nie konstrukcji budynku - twierdzi Mikołaj Jarosz. Przede wszystkim jednak zmusza architektów i projektantów do zastanowienia się nad akustyką we wnętrzu. W jakich pomieszczeniach jest istotna, jak wpływa na funkcjonalność pomieszczeń? Czy przyszli użytkownicy będą mogli tam bez przeszkód pracować, komunikować się czy wypoczywać? Będą też oczywiście musieli znaleźć jakieś rozwiązania techniczne, które pozwolą spełnić wymagania. Może okazać się to dosyć kłopotliwe, przynajmniej na początku, bo materia nie jest zbyt dobrze znana - zaznacza ekspert. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany