Dni Betonu o sytuacji w budownictwie i o prefabrykacji
X konferencja Dni Betonu odbędzie się w dniach 8-10 października 2018 r. w Wiśle. Szczególnie ciekawie zapowiadają się dwie debaty: „Budownictwo w polskiej gospodarce” oraz „Prefabrykacja w budownictwie mieszkaniowym”.
Organizatorem odbywających się co 2 lata Dni Betonu jest Stowarzyszenie Producentów Cementu. Jest to jedna z największych w Polsce imprez branżowych. Przed dwoma laty w Dniach Betonu wzięło udział blisko 1000 uczestników. W tegorocznej, jubileuszowej konferencji, która odbędzie się w Hotelu Gołębiewski w Wiśle, organizatorzy spodziewają się podobnej frekwencji.
Dni Betonu dla całej branży budowlanej
W Stowarzyszeniu Producentów Cementu podkreślają, że w Dniach Betonu uczestniczą nie tylko osoby związane z produkcją i technologią betonu, ale przede wszystkim z szeroko rozumianym budownictwem. Podobnie jak w latach ubiegłych konferencji będzie towarzyszyła wystawa firm i produktów, których podczas tej edycji będzie ok. 40.
Tematyka Dni Betonu obejmuje 20 sekcji tematycznych, m.in. architekturę betonową, drogi betonowe, betony nowej generacji, prefabrykację betonową czy współczesne tendencje w budownictwie. Organizatorzy zwracają szczególną uwagę, aby tematyka konferencji była związana z praktycznymi aspektami technologii betonu, innowacyjnymi rozwiązaniami materiałowymi, technologicznymi i konstrukcyjnymi.
Bardzo ciekawie przedstawia się sesja otwarcia. Jako pierwsze zostaną zaprezentowane referaty omawiające budowę mostów, tuneli oraz najnowsze trendy w budownictwie, m.in. druk 3D.
Po raz piąty zostanie zorganizowany Konkurs „Power Concrete”, którego celem jest zaprezentowanie współczesnych możliwości technologi¬cznych betonu. Dodatkową atrakcją Dni Betonu będą warsztaty poświęcone normie EN/PN 206 „Beton. Wymagania, właściwości, produkcja i zgodność” wraz z uzupełnieniem krajowym.
Dwie debaty w czasie Dni Betonu
Konferencji będą towarzyszyły dwie debaty. W pierwszej będzie mowa o „Budownictwie w polskiej gospodarce”, a podczas drugiej o „Prefabrykacji betonowej w budownictwie mieszkaniowym”.
– Jako producenci cementu i betonu jesteśmy ważną składową budownictwa. Jeżeli źle się będzie działo w budownictwie, to automatycznie przełoży się to na wyniki naszej branży. Dlatego podczas Dni Betonu wiele uwagi poświęcamy kondycji budownictwa w Polsce i jego znaczenia dla gospodarki – mówił Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu, a zarazem przewodniczący Rady Programowej konferencji Dni Betonu.
W debacie „Budownictwo w polskiej gospodarce” wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, instytutów badawczych, największych inwestorów w Polsce – PKP i GDDKiA, a także firm wykonawczych.
– W tym gronie chcemy porozmawiać o tym, jakie obecnie budownictwo ma problemy, i jakie są szanse jego rozwoju w przyszłości – wyjaśnia Andrzej Ptak. I dodaje, że z uwagi na wzrost zapotrzebowania na mieszkania i poszukiwania alternatywnych rozwiązań dla technologii budowania czasie Dni Betonu odbędzie się też debata pod hasłem „Prefabrykacja w budownictwie mieszkaniowym”.
– Postaramy się odpowiedzieć na pytania czy prefabrykacja ma już swoje miejsce w budownictwie mieszkaniowym. Po latach odwrotu od tej technologii w Polsce zauważyliśmy, że nie odstąpiły od niej np. kraje skandynawskie. Moglibyśmy tę technologię z powodzeniem implementować u nas w kraju. Uważamy, że można odczarować prefabrykację betonową dla naszego budownictwa mieszkaniowego – zachęca przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu.
Dodajmy, że Dniom Betonu patronuje Minister Infrastruktury oraz Dyrektor Generalny Dróg Krajowych i Autostrad, a także dwie sekcje Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk: Sekcja Konstrukcji Betonowych oraz Sekcja Inżynierii Materiałów Budowlanych.
Sprawdź też swoją wiedzę: