Monitoring Rynku Budowlanego 2019: jest boom, grozi kryzys

2019-11-14 13:42
Budowa
Autor: GettyImages Jaki będzie rok 2020 w budownictwie?

Kolejna konferencja z cyklu Monitoring Rynku Budowlanego wykazała, że budownictwo, mimo dobrych wskaźników ekonomicznych, wkracza w okres spowolnienia. Zresztą pesymistyczne obawy firm budowlanych co do perspektyw runku pojawiają się już od dłuższego czasu, tylko największe firmy dobrze sobie radzą, chociaż i one mają kłopoty.

Już 22 edycja konferencji Monitoring Rynku Budowlanego odbyła się 5 listopada 2019. Jej organizatorami było ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku oraz Polska Izba Budownictwa pod honorowym patronatem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Na spotkaniu eksperci skomentowali aktualną kondycję budownictwa i nakreślili prognozy dla poszczególnych segmentów rynku budowlanego – budownictwa inżynieryjnego, niemieszkalnego i mieszkaniowego. Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się producenci i dystrybutorzy materiałów budowlanych, deweloperzy oraz  stowarzyszenia i media branżowe.

Badając koniunkturę w budownictwie mamy do czynienia z odczuciami oraz nastrojami przedsiębiorców. Jej poziom determinowany jest przez wiele czynników, wśród których wymienić można: popyt, podaż, zatrudnienie czy inwestycje. W branży budowlanej obserwowany jest wyraźny spadek nastrojów przedsiębiorców. Na początku 2019 roku wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury kształtował się na poziomie 2,7 pkt. wzrastając w kolejnych miesiącach do poziomu 8,9 pkt. – w kwietniu osiągnął najwyższy poziom, w październiku koniunktura w budownictwie wg GUS wyniosła 0,7 pkt.

Koniunktura w budownictwie
Autor: ASM Wskaźnik ogólnego klimatu koniunkitury w budownictwie w latach 2013-2019 (na podstawie GUS)
Czynniki kształtujące koniunkturę w budownitwie
Autor: ASM Czynniki kształtujące koniunkturę w budownitwie w latach 2013-2019 (na podstawie GUS)

Pomimo trudności branża budowlana odnotowuje rekordowe wartości produkcji budowlano-montażowej, zarówno w przypadku budownictwa inżynieryjnego, niemieszkalnego, jak i mieszkaniowego. W tym ostatnim obszarze z roku na rok wzrasta liczba przekazywanych do eksploatacji budynków. W 2014 roku do użytkowania oddano 143 166 mieszkań, cztery lata później była to już liczba 185 063 mieszkań. Rynek mieszkaniowy nie zwalnia tempa i bije kolejne rekordy. Po pierwszych trzech kwartałach 2019 do użytkowania oddano 145 554 mieszkania, czyli o 12,2% więcej niż w analogicznym okresie w roku 2018 roku i aż o 17,2% więcej niż w 2017. Tylko we wrześniu do użytkowania oddano ponad 17 tys. mieszkań – to z kolei o 27,4% więcej niż we wrześniu rok wcześniej. Daje to podstawy prognozować, iż finalnie w roku 2019 liczba oddanych do użytkowania mieszkań przekroczy 200 tys. Na koniec września w budowie pozostawało 828,6 tys. mieszkań, a więc o 3,2% więcej niż przed rokiem. Daje to podstawy sądzić, iż w przyszłym roku na rynek trafi ok. 190 tys. mieszkań.

Mieszkania oddane do użytkowania w latach 2007-2019
Autor: ASM Mieszkania oddane do użytkowania w latach 2007-2019 (na podstawie GUS)

Monitoring rynku budowlanego daje powody do niepokoju

Po każdym okresie dobrej sprzedaży i wzrostu cen następuje uspokojenie rynku, co jest w gospodarce naturalnym zjawiskiem. Biorąc jednak pod uwagę ciągle wysokie zapotrzebowanie na mieszkania w Polsce, coraz lepszą sytuację finansową Polaków oraz dobre otoczenie makroekonomiczne i przede wszystkim niskie stopy procentowe, eksperci przewidują, że kolejne kwartały będą charakteryzowały się podobnym, wysokim poziomem sprzedaży. W najbliższym czasie nie ma też co liczyć, że ceny mieszkań zaczną szybko spadać. Ceny pozostaną wysokie dopóki będzie utrzymywał się wysoki popyt, a ten w szczególności zależy od kosztów kredytu i nastawienia potencjalnych kupujących co do przyszłości. Co więcej, wg szacunków NBP, w II kw2019 ponad 42% sprzedanych mieszkań na rynku pierwotnym wygenerował popyt inwestycyjny. Budownictwo mieszkaniowe coraz bardziej staje się zatem metodą na inwestycje i lokowanie kapitału.

Spowolnienie w inwestycjach mieszkaniowych będzie konsekwencją z jednej strony ogólnego spowolnienia w gospodarce, a z drugiej wysokiej bazy odniesienia. Trzeba jednak podkreślić, iż rynek mieszkaniowy, podobnie, jak pozostałe sektory budownictwa, nadal będzie mierzył się z wieloma trudnościami: brak wykwalifikowanych pracowników, wzrost cen materiałów budowlanych, usług wykonawców, kosztów pracy, gruntów itd. ASM cyklicznie sporządza analityczne kwartalne raporty (i 12 miesięcznych aktualizacji) monitorujące rynek budowlany i otoczenie gospodarcze.

Więcej informacji o konferencji Monitoring Rynku Budowlanego i analizach ASM na stronie www.asm-poland.com.pl.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej