Koniunktura w budownictwie w marcu jeszcze bez koronawirusa

2020-03-24 16:54 Monika Czechowska
Przetarg na roboty
Autor: Shutterstock W marcu 2020 budownictwo i firmy budowlane stanęły w obliczu calkiem nowej sytuacji

Pytania o koniunkturę w budownictwie zadawane były przez GUS w okresie od 1 do 10 marca, czyli przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego. Dopiero kwietniowy wskaźnik koniunktury odzwierciedli wpływ na koronawirusa w budownictwie i na firmy budowlane. Sprawdź, jak ukształtowała się koniunktura w budownictwie w marcu 2020 i jak ma się ona do wcześniejszych wyników.

W grudniu 2019 wskaźnik koniunktury w budownictwie wyliczany przez GUS wyniósł minus 4,6 (dla porównania w grudniu 2018 było to minus 2,8). Styczeń powinien rozpocząć przynajmniej kilkumiesięczną pozytywną ocenę nadchodzącego roku. Styczeń 2020 przyniósł wskaźnik koniunktury w budownictwie na poziomie minus 0,7. Ale już luty pokazał, że optymizm firm budowlanych jest słaby. W marcu 2020 koniunktura w budownictwie spadła do minus 1,9 z poziomu plus 0,1 w lutym. W marcu firmy budowlane stanęły w obliczu nowego wyzwania o nieobliczalnych dzisiaj skutkach –  koronawirus w budownictwie. W kwietniu GUS do ankiet dołączy dodatkowe pytania diagnozujące wpływ pandemii koronawirusa na sytuacją przedsiębiorstw oraz podejmowane przez nie działania. 

Wszystkie dotychczasowe ogniwa rynku (np. ceny materiałów budowlanych, brak fachowców, obciążenia i koszty firm budowlanych) straciły na znaczeniu w obliczu nowej sytuacji...

Koniunktura w budownictwie
Autor: GUS Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie, marzec 2020
Firmy budowlane bariery działalności, luty 2020
Autor: GUS Bariery w działalności zgłaszane przez firmy budowlane, luty 2020

Przed koronawirusem firmy budowlane martwiły się nie tylko o przyszłe zamówienia, ale przede wszystkim o realizację inwestycji, na które już zostały podpisane umowy. Wiele firm przestało liczyć na interwencję państwa w sprawie waloryzacji umów i zamierza walczyć w sądach o wynagrodzenia kompensujące m.in. podwyżkę cen materiałów budowlanych. W ostatnim czasie pojawiły się także nowe nakazy prawne, które firmom budowlanym, według ich opinii, utrudnią działalność. Chodzi m.in o płatności w systemie split payment (mechanizm podzielonej płatności - MPP) czy podwyższenie płacy minimalnej w roku 2020. Na poniższy wykresie widać, jakie elementy składające się na działalność firmy budowlanej były do marca największymi barierami w ich rozwoju.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej