Konferencja BIM Day 2019 – jest duże zapotrzebowanie na wiedzę

2019-10-18 16:18 czem
Konferencja BIM Day 2019 – jest duże zapotrzebowanie na wiedzę
Autor: Autodesk Prezentacje i dyskusje na BIM Day 2019 cieszyły się dużym zainteresowaniem i były chwalone za wysoki poziom merytoryczny

Najszybsze podsumowanie konferencję BIM Day 2019 – cyfrowa budowa! to ponad 500 uczestników, 5 nurtów tematycznych, ponad 30 prezentacji i 40 prelegentów.

W konferencji BIM Day 2019 – cyfrowa budowa! (odbyła się 15 października w Warszawie) wzięły udział osoby reprezentujące firmy ze wszystkich etapów procesu inwestycyjnego – architekci, konstruktorzy, instalatorzy, wykonawcy, deweloperzy, inwestorzy publiczni i prywatni. Prezentacje i dyskusje poświęcone różnym aspektom wykorzystania BIM cieszyły się dużym zainteresowanie mi były chwalone za wysoki poziom merytoryczny.

Wykorzystanie BIM w budownictwie
Autor: Autodesk Technologia BIM w budownictwie coraz bardziej doceniana

Ważnym punktem konferencji była prezentacja wyników raportu „BIM, współpraca, chmura w polskim budownictwie” oraz debata poświęcona polskiej branży budowlanej z udziałem przedstawicieli firm wykonawczych i projektowej (Budimex, Strabag, Skanska, APA Wojciechowski).

Raport wykazał, że BIM jest coraz popularniejszy przede wszystkim wśród architektów. W ciągu czterech lat wzrost świadomości co do korzyści wynikających z BIM wzrósł w tym środowisku z 46 do 76%. Coraz więcej architektów wykorzystuje BIM w pracy zawodowej (deklaruje to 43% w roku 2019 wobec 25% w 2015). Świadomość BIM jest niższa w grupie firm budowlanych (19,6%) oraz wśród inwestorów (16%), ale z roku na rok jest coraz lepiej. Natomiast poziom wiedzy na ten temat po stronie legislatorów spadł, co nie wróży dobrze wprowadzeniu BIM do powszechnego lub obligatoryjnego wykorzystywania (za czym np. optuje PIIB). A przecież korzyści wynikające ze stosowania BIM to tworzenie projektów lepszej jakości, redukcja błędów w szczególności na etapie realizacji inwestycji. Wysoko oceniana jest komunikacja, lepsze zrozumienie projektu przez wszystkie zaangażowane strony. Ponadto, zdaniem ponad 51% respondentów, zastosowanie BIM obniża koszty w całym procesie powstawania i życia budynku.

- Z dumą podsumowujemy konferencję BIM Day 2019. Tak duże zainteresowanie świadczy o potrzebie debaty pomiędzy wszystkimi uczestnikami rynku architektoniczno – budowlanego. Potwierdzają to także wyniki raportu „BIM, współpraca, chmura w polskim budownictwie”, które wyraźnie wskazują zarówno na rosnącą znajomość (o 65%), jak i większą adopcję metodyki BIM (o 72%) w Polsce wśród architektów. Jednakże nadal widać potrzebę edukowania, dyskutowania oraz dzielenia się doświadczeniem i dobrymi praktykami - podsumowuje wydarzenie i poruszoną na konferencji tematykę Grażyna Kołodziejek, Autodesk Country Marketing Manager.

Technologia BIM w budownictwie
Autor: Autodesk Gdzie koncepcja BIM przebija się najbardziej

Więcej o BIM i o konferencji na www.autodesk.pl, www.facebook.com/Autodesk.Poland

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej