BIM - technologia parametrycznego modelowania informacji o budynku

2019-08-01 12:13
BIM
Autor: Getty Images BIM to koncepcja, która zrewolucjonizowała podejście do projektowania, realizacji inwestycji i zarządzania budynkiem. BIM, czyli modelowanie informacji o budynku (ang. Building Information Modeling) umożliwia ciągły i natychmiastowy dostęp do informacji o projekcie, jego kosztach i harmonogramach

BIM (ang. Building Information Modeling) to koncepcja, która całkowicie zmienia podejście do projektowania, realizacji inwestycji i zarządzania budynkiem. BIM, czyli modelowanie informacji, umożliwia ciągły i natychmiastowy dostęp do bieżących informacji o projekcie i wszystkich kosztach.

Budownictwo to sektor, który musi sprostać stale rosnącym wymaganiom. Konsekwencją zmian i rozwoju jest ciągłe ulepszanie rozwiązań informatycznych, pozwalających na grupowanie, przetwarzanie i udostępnianie danych o budynku w każdej chwili, i całemu zespołowi zaangażowanemu w projekt. Taką możliwość daje właśnie BIM.

Czym jest BIM?

BIM to koncepcja, która zrewolucjonizowała podejście do projektowania, realizacji inwestycji i zarządzania budynkiem. BIM, czyli modelowanie informacji o budynku (ang. Building Information Modeling) umożliwia ciągły i natychmiastowy dostęp do informacji o projekcie, jego kosztach i harmonogramach. Upraszcza także sam proces projektowy, poprzez możliwość testowania w świecie wirtualnym rozmaitych wariantów i schematów, w celu wybrania optymalnego. Wyniki testów są spójne i wiarygodne dzięki coraz lepszemu odzwierciedleniu rzeczywistości poprzez jeden cyfrowy model. Może on być wykorzystywany do podejmowania decyzji projektowych, opracowania spójnej dokumentacji budowlanej oraz analiz zyskowności i szacowania kosztów inwestycji, a docelowo także do zarządzania obiektem.

Dzięki pracy na jednym modelu, firmy zaangażowane w projektowanie, budowanie i zarządzanie budynkiem mogą znacząco zwiększyć swoją efektywność i zredukować liczbę błędów powstających w całym procesie tworzenia dokumentacji. Cyfrowe dane projektowe w połączeniu z innowacyjną technologią parametrycznego modelowania informacji dają znaczące korzyści w porównaniu z tradycyjnymi metodami projektowania i budowania.

Koncepcja modelowania informacji o budynku BIM pomaga w planowaniu i wizualizacji budynków znacznie bardziej energooszczędnych, zużywających mniej wody i zapewniających lepszą jakość powietrza. Dzięki temu architekci i konstruktorzy są w stanie sprecyzować nie tylko architekturę, konstrukcję i rozplanowanie wnętrz, ale i zachowanie się obiektu w przyszłości. Technologia BIM pozwala zebrać informacje z każdej z trzech głównych faz życia budynku, dzięki temu znacznie ułatwia tzw. projektowanie zrównoważone.

Czym BIM nie jest?

BIM nie jest sam w sobie rozwiązaniem technicznym. Specjalnie dla realizacji tej koncepcji stworzono Autodesk Revit – rozwiązanie oparte na technice parametrycznego modelowania budynków, które automatycznie koordynuje wprowadzanie zmian do projektu i jego dokumentacji. Platforma Revit zapewnia utrzymanie spójności, aktualności i dostępu do danych w zintegrowanym środowisku cyfrowym. Dzięki temu architekci, konstruktorzy, projektanci instalacji wewnętrznych i inwestorzy mają całościowy widok na projekt. Tak jak arkusz kalkulacyjny służy do obróbki obliczeń, tak oprogramowanie wykorzystujące techniki parametrycznego modelowania budynku, jest narzędziem do obróbki projektu. I tak, podobnie jak nowa dana wprowadzona do arkusza kalkulacyjnego ma samoczynnie aktualizować wszystkie pozostałe informacje bez interwencji użytkownika, tak samo każda zmiana wprowadzona podczas procesu projektowania modelującego budynek parametrycznie, jest natychmiast odzwierciedlana w całym projekcie.

Oprogramowanie Revit, wspierające technologię BIM, umożliwia m.in. wizualizację i zrozumienie idei projektu, przestrzeni, współdziałania różnych systemów oraz  wszystkich urządzeń w obiekcie, dzięki którym będzie on w przyszłości funkcjonował. Modelowanie i symulacja rzeczywistości w świecie cyfrowym dają nieskończone możliwości analityczne oraz prezentacyjne, co ma ogromny wpływ na zrozumienie i popularyzację rozwiązań przyjaznych środowisku.

BIM na kłopoty z koordynacją międzybranżową

Praca na jednym cyfrowym modelu w obrębie całej firmy to recepta na kłopoty z koordynacją międzybranżową w dokumentacji budowlanej, problemy ze spójnością w projektach, kolizje i wiele innych.
BIM to przede wszystkim stały dostęp do pełnej aktualnej informacji o każdym z elementów budowli – od wizualizacji, poprzez możliwość wejścia do wnętrza, powierzchnię, kubaturę, zużycie materiałów, koszty etc. Dając możliwość szybkiego sprawdzenia wielu wariantów, BIM otwiera kolejne drzwi do zwiększenia kreatywności i innowacyjności, proponowania klientom jeszcze lepszych rozwiązań, a także dalszego rozszerzania usług naszej firmy.

Wielobranżowy charakter pracowni pozwala na szybkie osiągnięcie korzyści z modelowania informacji o budynku. Dzięki stosowaniu najnowocześniejszych narzędzi do projektowania pracownia ma możliwość wykonywania najbardziej zaawansowanych technicznie projektów.

Wdrożenie BIM w biurze projektowym

BIM umożliwia szybkie wprowadzanie zmian automatycznie widocznych w całym projekcie. Jednocześnie można zobaczyć, jak zaproponowane rozwiązania wyglądają w trójwymiarowej przestrzeni – dzięki temu unika się kolizji oraz innych błędów w projekcie. Dzięki zmianie sposobu projektowania realizację projektu można znacznie przyspieszyć, także ze względu na rozwój oprogramowania oraz umiejętności.

projektowanie w BIM
Autor: Getty Images Pełne wykorzystanie BIM da olbrzymie pole do optymalizacji – od wyceny, przez harmonogram, identyfikację kolizji, logistykę dostaw, całą realizację aż po eksploatację obiektu

Korzyści dla projektantów z zastosowania koncepcji BIM

Często biura projektowe przechodzą do nowego sposobu pracy etapami, tak by projektanci widzieli zalety zmian metod projektowania - korzyści, takie jak większe możliwości i szybsza analiza efektu. Kolejnym etapem jest zintegrowanie prac różnych zespołów i doprowadzenie do rzeczywistej współpracy na pojedynczym modelu cyfrowym, czyli pełne zastosowanie koncepcji BIM.

Polecany artykuł:

Czy inwestor potrzebuje BIM?

Inwestorzy współpracujący z biurami, które wdrożyły BIM także doceniają korzyści jakie oferuje nowoczesne oprogramowanie. Można na przykład na bieżąco, w trakcie spotkań koordynacyjnych aktualizować przestrzenne modele budynków zgodnie z ich życzeniami. Jednocześnie są oni od razu poinformowani o konsekwencjach wprowadzanych zmian (również tych związanych z ekonomią projektowanych inwestycji).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czytaj więcej