BIM oczami projektanta oświetlenia

2017-03-01 13:22 Konrad Romanowicz, projektant oświetlenia TRILUX Polska
Oprawa oświetleniowa
Autor: Trilux Oprawa oświetleniowa Alinio - dyskretna, ale efektowna w formie

Odsetek firm branży budowlanej korzystających z technologii BIM stale rośnie. Architekci i projektanci wnętrz na co dzień używają takich programów, jak: ArchiCad, Revit czy AutoCAD Architecture. Z kilku przyczyn ich stosowanie nie jest jednak jeszcze powszechne wśród projektantów oświetlenia.

Najważniejszym powodem rzadkiego wykorzystania BIM przez projektantów oświetlenia jest fakt, że ich praca stanowi często ostatnią fazę przygotowania projektu. W związku z tym architekci stosunkowo rzadko wyrażają potrzebę ich włączenia w swoje działania na etapie początkowych prac koncepcyjnych. Potencjał wynikający z wymiany informacji w oparciu o technologię BIM nie ma więc tutaj pola do pełnej realizacji. Przygotowanie koncepcji oświetlenia nie miało dotychczas nic wspólnego z Building Information Modelling. Bardzo prawdopodobne jest jednak, że w najbliższej przyszłości sytuacja ta ulegnie zmianie.

W profesjonalnym projektowaniu oświetlenia najpopularniejszymi programami pozostają wciąż DIALux oraz Relux. Jako że są to równorzędne aplikacje, wyposażone w bardzo podobne narzędzia i różniące się przede wszystkim rozwiązaniami interfejsowymi, mogą być używane zamiennie. Praca nad konkretnym obiektem rozpoczyna się od wczytania do aplikacji autocadowskiego pliku z jego rzutem i rozrysowania poszczególnych pomieszczeń. Następnie, zgodnie z wytycznymi klienta, sugestiami co do preferowanych produktów i obowiązującymi normami przystępuje się do tworzenia koncepcji oświetlenia. Proces ten polega na wstawieniu i odpowiednim rozmieszczeniu plików fotometrycznych opraw oświetleniowych w elektronicznie odwzorowanych przestrzeniach.

Na podstawie utworzonej symulacji dokonuje się wszystkich niezbędnych obliczeń oraz weryfikuje się zgodność projektu z normatywnymi wymaganiami. Następnie, plan systemu oświetlenia jest eksportowany do pliku formatu AutoCAD i przesyłany do zatwierdzenia. Zasadniczą wadą obecnego procesu kalkulacji oświetlenia jest brak kompatybilności z BIM-owskimi plikami IFC. W przypadku gdy klient wykonuje projekt w technologii Building Information Modelling, wykorzystanie do zaprojektowania oświetlenia dotychczasowych metod, wiązałoby się z koniecznością manualnego odtworzenia parametrów obiektu w oprogramowaniu Dialux czy też Relux. Następnie uzyskaną przy pomocy tychże programów koncepcję oświetlenia należałoby ponownie odwzorować w pierwotnym modelu BIM. Mimo to, obecna sytuacja rynkowa nie uzasadnia masowego przejścia z bezpłatnego oprogramowania do kalkulacji oświetlenia na licencjonowane oprogramowanie Building Information Modelling. Producenci oświetlenia (m.in. Grupa TRILUX) obierają więc taktykę, w której wyznaczeni projektanci otrzymują dostęp do najpopularniejszych na danym rynku aplikacji i działają z zainteresowanymi klientami w oparciu o software wspierający BIM.

Choć bez wątpienia technologia ta staje się kluczowym narzędziem w tworzeniu obiektów architektonicznych, nie spodziewam się, by w najbliższym czasie projektanci oświetlenia na dużą skalę rezygnowali z używanych dotychczas programów obliczeniowych. Na wiosnę 2017 przewidziano premierę nowej wersji DIALux evo 7. Według zapowiedzi, program po raz pierwszy w historii będzie pozwalał na import plików IFC. Żmudna rekonstrukcja trójwymiarowych obiektów przestanie być konieczna, a korzystanie z aplikacji tej serii pozostanie bezpłatne.

Na tym etapie większe znaczenie, niż zbiorowe przeszkolenie projektantów z zakresu obsługi oprogramowania w technologii Building Information Modelling, wydaje się mieć dostarczenie architektom najwyższej jakości BIM-owskich modeli oferowanych produktów. Dlatego producenci zlecają opracowania plików z parametrami produktów. Grupa TRILUX zleciła opracowanie plików rzetelnie odzwierciedlających wszelkie parametry opraw oświetleniowych ze swojego portfolio najlepszym niemieckim laboratoriom i udostępniła je wszystkim zainteresowanym na stronie www.trilux.com/Revit.

BIM bez wątpienia stanowi rewolucję w zakresie niezakłóconej komunikacji pomiędzy kolejnymi osobami zaangażowanymi w proces projektowania. Fakt, że wszyscy oni używają tego samego modelu, minimalizując ryzyko nieporozumień, jest nie do przecenienia.

Jeżeli chodzi o kwestie planowania oświetlenia - najbardziej uzasadnionym i prawdopodobnym scenariuszem rozwoju sytuacji w najbliższej przyszłości wydaje się być nieustająca rozbudowa baz obiektów BIM dostawców opraw przy jednoczesnym wykorzystaniu poszerzonych możliwości używanego przez nich dotychczas oprogramowania. Dzięki temu, projektowanie oświetlenia będzie mogło stać się komplementarną częścią procesu planowania obiektu w standardzie Building Information Modelling.

Konrad Romanowicz  projektant oświetlenia TRILUX Polska
Autor: Trilux Konrad Romanowicz, projektant oświetlenia TRILUX Polska
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej