Warszawa, Wrocław, Poznań, Łódź, Trójmiasto, Kraków i Katowice – jakim zainteresowaniem inwestorów cieszą się te miasta?

2021-06-01 13:53
mapa Polski
Autor: Mapy Google Warszawa, Wrocław, Poznań, Łódź, Trójmiasto, Kraków i Katowice - które z tych miast najbardziej przyciągają inwestorów?

Inwestycje w miastach determinują ich rozwój. Poddano analizie Warszawę, Wrocław, Poznań, Łódź, Trójmiasto, Kraków oraz Katowice, na ile spełniają warunki przyciągające inwestorów, szczególnie tych niepublicznych. Które z tych miast są najbardziej dla nich atrakcyjne?

Warszawa, Wrocław, Poznań, Łódź, Trójmiasto, Kraków i Katowice – raport

Warszawa, Wrocław, Poznań, Łódź, Trójmiasto, Kraków i po raz pierwszy Katowice, wzięły udział w 3. edycji badania Antal – Business Environment Assesment Study we współpracy z Cushman & Wakefield oraz Vastint. W badaniu analizie poddano siedem czynników, które wpływają na atrakcyjność miast i zachęcają do inwestycji. Są to: infrastruktura, przestrzeń biurowa, wsparcie administracji publicznej, potencjał edukacyjny, potencjał zatrudnienia, potencjał biznesowy oraz ocena lokalizacji jako miejsca do życia. Raport uwzględnia subiektywne oceny decydentów (prezesi, członkowie zarządów, dyrektorzy departamentów) w firmach znajdujących się w Polsce.

Jak w zestawieniu wypadają poszczególne miasta?

Polska na 6. miejscu w Europie

Polska wyróżnia się w Europie relatywnie niskimi kosztami pracy, co sprawia, że nadal jest atrakcyjną lokalizacją dla zagranicznych inwestycji. Za lokalizacją inwestycji w Polsce przemawiają także dobrze wykształceni, otwarci na innowacje pracownicy oraz strategiczne położenie na mapie Europy, korzystny klimat inwestycyjny i stabilność gospodarcza. W 2020 Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH, ustawowo odpowiedzialna za wspieranie bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce i wspieranie polskich inwestycji za granicą) obsłużyła blisko 200 projektów inwestycyjnych, w 2021 trend inwestycyjny powinien zostać utrzymany.

Polska jako destynacja dla biznesu w Europie
Autor: Ey's European Attractiveness Survey, w: 3. edycja badania Antal – Business Environment Assesment Study Polska jako destynacja dla biznesu w Europie

Warszawa leaderem atrakcyjności inwestycyjnej

Na atrakcyjność inwestycyjną Warszawy składa się wysoka jakość życia z nowoczesną infrastrukturą transportową, rozbudowaną siecią ścieżek rowerowych i wszechobecna zieleń. Warszawa jest też wiodącym ośrodkiem akademickim w Polsce. Przeważająca liczba mieszkańców stolicy ma wyższe wykształcenie, liczba studentów sięga blisko 220 tys., a liczba absolwentów ponad 50 000 rocznie. To sprawia, że warszawiaków wyróżniają umiejętności językowe, specjalistyczna wiedza i wysoka kultura pracy. Zapewnia to inwestorom dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry, a miastu konkurencyjność na międzynarodowym rynku pracy. Dzięki swojemu potencjałowi inwestycyjnemu oraz centralnemu położeniu w Europie od lat jest niekwestionowanym liderem regionalnym pod względem rozwoju gospodarczego i dojrzałości rynku biurowego. W 2020 r. na warszawskim rynku przybyło 314 tys. m2. powierzchni biurowych. „Jeśli wierzyć prognozom i realizacji planowanych projektów, w 2021 r. warszawski rynek już niedługo osiągnie skalę 6 mln m2 powierzchni biurowej” – komentuje Rafał Trzaskowski, prezydent miasta stołecznego Warszawy.

Wskaźnik atrakcyjności nieruchomości – na czele Łódź i Katowice

Analizując wskaźnik atrakcyjności nieruchomości w poszczególnych miastach ocenie poddano: dostępność przestrzeni biurowej i jej jakość, dojazd do biura komunikacją publiczną, jakość usług dodatkowych znajdujących się w budynku lub w bezpośrednim sąsiedztwie a także atrakcyjność cen powierzchni biurowej. Miasta różnią wskaźniki istotnej dla biznesu oceny w zależności od rodzaju inwestycji. Dla jednych będzie to korzystna stawka, dla innych kreatywne wnętrza.

Inwestycje w miastach ocena przestrzeni biurowej
Autor: Antal Ocena przestrzeni biurowej w miastach

Znaczący rozwój zasobów biurowych w Łodzi i Katowicach w ostatnich latach oraz spodziewany wzrost tego rodzaju obiektów w mniejszych ośrodkach miejskich zwiększają ich atrakcyjność inwestycyjną. Rynek biurowy w Polsce jest dobrze przygotowany do konkurowania o nowe globalne procesy biznesowe, a jego dywersyfikacja geograficzna ułatwia konkurowanie z innymi krajami oraz sprzyja ekspansji wewnątrz kraju. 

Kapitał ludzki – Kraków wygrywa ze stolicą

Potencjalni inwestorzy przed podjęciem decyzji bacznie analizują zaplecze edukacji wyższej (liczba uczelni, jakość kształcenia), a także zaplecze edukacji zawodowej. Szczególnie istotnym wskaźnikiem jest liczba studentów na danym kierunku, bo to sygnalizuje dostępność przyszłych pracowników. Przykładowo, Wrocław może pochwalić się dużym zasobem inżynierów – 27, 891 tys. Poznań wiedzie prym w kierunkach finansowych – 18,5 tys. studentów. Najwięcej pracowników IT można znaleźć w Warszawie – ponad 11 tys. studentów.

Atrakcyjność inwestycyjna miast edukacja
Autor: Antal Ocena potencjału edukacyjnego w miastach

Duże miasta, takie jak: Kraków, Warszawa czy Wrocław od lat przyciągają studentów z całej Polski oraz z zagranicy nie tylko dzięki atrakcyjnej ofercie edukacyjnej uczelni, ale też dla szerokich perspektyw zawodowych na rynku pracy. I tu ważna uwaga – potencjał edukacyjny polskich uczelni spada z powodu niżu demograficznego, co wpływa na konieczność inwestowania w gospodarkę innowacyjną. 

Na rynku pracy Wrocław i Poznań ex aequo tuż za Warszawą

Wskaźnik potencjału zatrudnienia pokazuje dostępność wyszkolonej kadry w poszczególnych aglomeracjach. Jeżeli inwestycja zakłada potrzebę zaangażowania dużej liczby inżynierów lub lingwistów, inwestorzy wezmą pod uwagę ten czynnik. Liderem pod względem wyspecjalizowanej kadry jest Warszawa. Wysoko plasuje się również Wrocław oraz Poznań, które przez dwa lata znacznie zyskały w rankingu. Wrocław, dzięki zapleczu jakościowych uczelni, w tym drugiej najlepszej politechnice w Polsce, plasuje się na podium wśród polskich miast w dostępie do zasobów z obszarów inżynierii, IT, o kompetencjach lingwistycznych (prawie 100% wrocławskich studentów posługuje się językiem angielskim), analitycznych i finansowych. Natomiast motorem do rozwoju biznesu w Poznaniu jest wysoka jakość życia w mieście. Według danych GUS, dynamicznie rośnie przeciętne wynagrodzenie brutto mieszkańca Poznania. Pomimo trudnych czasów i pandemii miasto nie traci na atrakcyjności inwestycyjnej. Poznań dysponuje nowoczesnymi powierzchniami biurowymi oraz oferuje stabilne stawki czynszowe. 

Ocena potencjału zatrudnienia w miastach
Autor: Antal Ocena potencjału zatrudnienia w miastach

W atrakcyjności inwestycyjnej miast Warszawa generalnie prowadzi, bo jest największa i wszystkiego ma najwięcej, dodatkowo ma najlepszą infrastrukturę. Cieszy jednak, że inne przeanalizowane miasta – Wrocław, Poznań, Łódź, Trójmiasto, Kraków i po raz pierwszy Katowice – w zasadzie niewiele ustępują stolicy. A dzięki takim raportom jak powyższy firmy Antal, miasta poznają swoje słabsze punkty i dostają wskazówki, co trzeba jeszcze poprawić by przyciagać inwestorów.    

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany