Planowanie przestrzenne i przepisy budowlane: rząd zdał się na ekspertów. Kim oni są?

2018-06-25 12:17
Zespół doradców ministra inwestycji i rozwoju
Autor: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju Zespół doradców, którzy zarekomendują rządowi zmiany w Prawie budowlanym oraz w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński powołał kolejnych 3 doradców do zespołu, który ma mu pomóc w opracowaniu założeń reformy procesu inwestycyjno-budowlanego. Zakłada ona zmiany w planowaniu przestrzennym i Prawie budowlanym. Kim są doradcy, którzy je zarekomendują rządowi?

O potrzebie gruntownej reformy planowania przestrzennego i przepisów budowlanych kolejne rządy mówią od kilkunastu lat. W 2012 r. rząd PO-PSL powołał nawet Komisję Kodyfikacyjną Prawa Budowlanego, której zadaniem było przygotowanie projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego. W 2016 r. minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk uznał, że nie potrzebuje pomocy ekspertów Komisji Kodyfikacyjnej, bo projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego jest już prawie gotowy. Ale żeby przyspieszyć wejście w życie najpilniejszych rozwiązań, resort przygotował projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego, zwanej ustawą inwestycyjną.

Nic z tych planów nie wyszło, bo na początku 2018 r. budownictwo oraz planowanie i zagospodarowanie przestrzenne przeszło w ręce ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, a ten uznał, że trzeba jeszcze raz przemyśleć zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz w przepisach Prawa budowlanego.

W Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju zapewniają, że powołany przez min. Kwiecińskiego zespół doradców skorzysta z dorobku poprzedników.

W zespole jest obecnie 19 ekspertów.

 • Piotr Andrzejewski – architekt; członek Krajowej Rady Izby Architektów RP, w której pełni funkcję przewodniczącego Komisji Legislacji.
 • Dariusz Anisiewicz – architekt; specjalista ds. postępowań planistycznych i administracyjnych; członek Krajowej Komisji Rewizyjnej Izby Architektów RP; członek kilku gminnych Komisji Urbanistyczno-Architektonicznych, m.in. MKUA w Kielcach.
 • Magdalena Błeńska, posłanka niezależna, która do Sejmu dostała się z listy Kukiz’15. Z wykształcenia Błeńska jest architektem (studiowała na Wydziale Architektury Politechniki RWTH Aachen w Niemczech). W Sejmie jest członkiem Komisji Infrastruktury.
 • Izolda Buzar-Śmigiel – radca ministra inwestycji i rozwoju.
 • Robert Dziwiński – były wieloletni Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, a wcześniej zastępca szefa GINB. Dziwiński był członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego. Ten prawnik z wykształcenia prowadzi obecnie firmę doradczą z zakresu procesu inwestycyjno-budowlanego.
 • Anita Grabowska-Wlaź – przewodnicząca zespołu; dyrektor Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.
 • Mirosław Hagemejer – architekt, członek Krajowej Rady Izby Architektów RP, dyrektor Wydziału Planowania w Departamencie Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miasta Lublina. Wcześniej Hagemejer był dyrektorem Wydziału Architektury i Budownictwa i Głównym Architektem Lublina.
 • Artur Kosicki – autor ponad 50 publikacji z zakresu procesu budowlanego, gospodarowania nieruchomościami i zagospodarowania przestrzennego; ten prawnik z wykształcenia jest współautorem dodatku specjalnego do miesięcznika Nieruchomości C.H.Beck "Prawo budowlane w orzecznictwie sądów administracyjnych". Artur Kosicki był wieloletnim zastępcą Dyrektora Departamentu Architektury Urzędu Miejskiego w Białymstoku.
 • Ryszard Kowalski – prezes Związku Pracodawców – Producentów Materiałów dla Budownictwa. W przeszłości Kowalski był m.in. przewodniczącym Rady Wyrobów Budowlanych i ekspertem sejmowej Komisji Infrastruktury.
 • Norbert Książek – Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Ten prawnik z wykształcenia był wieloletnim pracownikiem GUNB, specjalizującym się w orzecznictwie.
 • Grzegorz Kubaszewski – naczelnik Wydziału Wykonywania oraz Ograniczania Praw do Nieruchomości w Departamencie Polityki Przestrzennej i Gospodarki Nieruchomościami Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.
 • Robert Mikulski – radca prawny i legislator. W swojej karierze zawodowej pracował m.in. w Rządowym Centrum Legislacji (jako główny legislator), Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Urzędzie Rady Ministrów i Ministerstwie Finansów oraz w Wydziałach Geodezji i Kartografii oraz Architektury Urzędu Miasta Konstancin-Jeziorna.
 • Marek Poddany – wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich. W ramach działalności gospodarczej Poddany jest prezesem firmy deweloperskiej Sedno Dom.
 • Tomasz Sławiński – urbanista (członek Rady Towarzystwa Urbanistów Polskich), magister inżynier budownictwa lądowego, magister inżynier architekt oraz doktor nauk humanistycznych w zakresie historii. Sławiński był wieloletnim pracownikiem m.in. Biura Planowania Rozwoju Warszawy, a następnie Mazowieckiego Biura Planowania Rozwoju Regionalnego.
 • Jarosław Sosnowski – sekretarz zespołu. To pracownik Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.
 • Mariusz Ścisło – prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, autor licznych opracowań urbanistycznych. Ścisło był konsultantem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego.
 • Zbigniew Kledyński - profesor nauk technicznych. Specjalizuje się w budownictwie wodnym i w inżynierii wodnej. Jest nauczycielem akademickim na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, a także byłym dziekanem tego Wydziału. W latach 2012-2016 prorektor Politechniki Warszawskiej.
 • Ryszard Trykosko - przewodniczący Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Poza działalnością zawodową jest członkiem m.in. Rady Naukowej Instytutu Techniki Budowlanej oraz Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk. Ryszard Trykosko to również były członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego przy Ministrze Infrastruktury i Rozwoju.
 • Andrzej Falkowski - inżynier budownictwa z wieloletnim doświadczeniem w branży. Jest zastępcą przewodniczącego Podlaskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz przewodniczącym Zespołu Prawno-Regulaminowego Podlaskiej OIIB.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej