Kodeks urbanistyczno-budowlany – najnowsza wersja po konsultacjach

2017-11-23 16:43
Prawo_budowlane
Autor: MMaszner Nowe warunki techniczne od 2021. To duże zmiany dla projektantów, wykonawców, inwestorów, także producentów materiałów budowlanych

Po ponad roku konsultowania projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego (KUB), Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) zaprezentowało nowy tekst tego dokumentu. Jak podaje MIB, nie jest to jeszcze wersja ostateczna. Wraz z KUB  realizację inwestycji budowlanych będą regulowały jeszcze inne nowe szykowane już ustawy.

Do publicznej wiadomości (i skoro wersja nie jest jeszcze ostateczna, to również z myślą o uwagach) nowy tekst Kodeksu urbanistyczno-budowlanego został udostępniony na stronie MIB.

Dokument jest efektem dotychczasowych konsultacji publicznych oraz uzgodnień międzyresortowych. Jak podkreśla MIB, były to jedne z najszerszych konsultacji publicznych projektu rządowego w tej kadencji.

Zaprezentowany dokument nie jest wersją ostateczną. Według MIB, wypracowane rozwiązania wymagają jeszcze pracy redakcyjnej oraz „dalszych dyskusji, dotyczących szczegółów przesądzających o spójności i jednolitej interpretacji Kodeksu”. Następnie projekt czeka seria spotkań roboczych z poszczególnymi resortami, przedstawicielami samorządów oraz środowisk profesjonalnych, w celu „wypracowania rozwiązań oraz symulacji ich zastosowania w praktyce”. Te konsultacje mają również ułatwić formalny proces legislacyjny.

Zobacz także: nowe warunki techniczne od 1 stycznia 2018 >>

Ale to nie koniec z nowościami prawnymi, które będą miały wpływ na inwestycje budowlane. W najbliższym czasie projekt KUB zostanie uzupełniony o:
ustawę Przepisy wprowadzające Kodeks urbanistyczno-budowlany
tabele zawierające odniesienie się do uwag zgłoszonych w toku konsultacji publicznych
ustawę o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego − zobacz projekt >>
ustawę o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach − ureguluje kwestie wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, zasad uzyskiwania uprawnień budowlanych, organizacji i zadań samorządów zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa, jak również ich odpowiedzialności dyscyplinarnej − zobacz projekt >>
ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego (tzw. ustawa inwestycyjna) – wprowadzi nowe narzędzia planistyczne oraz podział projektu budowlanego na projekt inwestycyjny i projekt techniczny − zobacz projekt >>;
ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem realizacji inwestycji służących bezpieczeństwu i obronności Państwa (tzw. ustawa obronnościowa) – uporządkuje problem wyznaczania wojskowych oraz wywiadowczych terenów zamkniętych i ich stref ochronnych - zobacz projekt >>.

Prace nad Kodeksem będą trwać do końca 2017 roku, do Sejmu projekt zostanie przekazany w 2018.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej