Kodeks urbanistyczno-budowlany – najnowsza wersja po konsultacjach

2017-11-23 16:43
Prawo_budowlane
Autor: MMaszner Nowe warunki techniczne od 2021. To duże zmiany dla projektantów, wykonawców, inwestorów, także producentów materiałów budowlanych

Po ponad roku konsultowania projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego (KUB), Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (MIB) zaprezentowało nowy tekst tego dokumentu. Jak podaje MIB, nie jest to jeszcze wersja ostateczna. Wraz z KUB  realizację inwestycji budowlanych będą regulowały jeszcze inne nowe szykowane już ustawy.

Do publicznej wiadomości (i skoro wersja nie jest jeszcze ostateczna, to również z myślą o uwagach) nowy tekst Kodeksu urbanistyczno-budowlanego został udostępniony na stronie MIB.

Dokument jest efektem dotychczasowych konsultacji publicznych oraz uzgodnień międzyresortowych. Jak podkreśla MIB, były to jedne z najszerszych konsultacji publicznych projektu rządowego w tej kadencji.

Zaprezentowany dokument nie jest wersją ostateczną. Według MIB, wypracowane rozwiązania wymagają jeszcze pracy redakcyjnej oraz „dalszych dyskusji, dotyczących szczegółów przesądzających o spójności i jednolitej interpretacji Kodeksu”. Następnie projekt czeka seria spotkań roboczych z poszczególnymi resortami, przedstawicielami samorządów oraz środowisk profesjonalnych, w celu „wypracowania rozwiązań oraz symulacji ich zastosowania w praktyce”. Te konsultacje mają również ułatwić formalny proces legislacyjny.

Zobacz także: nowe warunki techniczne od 1 stycznia 2018 >>

Ale to nie koniec z nowościami prawnymi, które będą miały wpływ na inwestycje budowlane. W najbliższym czasie projekt KUB zostanie uzupełniony o:
ustawę Przepisy wprowadzające Kodeks urbanistyczno-budowlany
tabele zawierające odniesienie się do uwag zgłoszonych w toku konsultacji publicznych
ustawę o organach administracji inwestycyjnej i nadzoru budowlanego − zobacz projekt >>
ustawę o architektach, inżynierach budownictwa oraz urbanistach − ureguluje kwestie wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, zasad uzyskiwania uprawnień budowlanych, organizacji i zadań samorządów zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa, jak również ich odpowiedzialności dyscyplinarnej − zobacz projekt >>
ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem procesu inwestycyjno-budowlanego (tzw. ustawa inwestycyjna) – wprowadzi nowe narzędzia planistyczne oraz podział projektu budowlanego na projekt inwestycyjny i projekt techniczny − zobacz projekt >>;
ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z uproszczeniem realizacji inwestycji służących bezpieczeństwu i obronności Państwa (tzw. ustawa obronnościowa) – uporządkuje problem wyznaczania wojskowych oraz wywiadowczych terenów zamkniętych i ich stref ochronnych - zobacz projekt >>.

Prace nad Kodeksem będą trwać do końca 2017 roku, do Sejmu projekt zostanie przekazany w 2018.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej