Nowe warunki techniczne mają zalety i wady

2017-11-30 15:45
Osiedle śląskich domów
Autor: Spółka Śląski Dom Ściany szczytowe wszystkich domów mają dwa większe okna na parterze i dwa mniejsze na poddaszu. Na pozostałych ścianach zastosowano okna dopasowane do potrzeb konkretnych pomieszczeń, a na połaciach – dachowe

Nowela rozporządzenia regulującego szczegółowe warunki techniczne budynków i ich położenia wprowadza wiele kluczowych dla branży zmian. Można je oceniać z różnych perspektyw.

Odległość od granicy działki w nowych warunkach technicznych

Dla przykładu, zmiany dotyczące sposobu obliczania odległości planowanych zabudowań od granicy działki powinny zakończyć dotychczasowe wątpliwości i nieporozumienia związane ze sposobem obliczania odsunięcia budynków od granic działek. Od 1 stycznia 2018 r. wymagana odległość będzie obliczana pomiędzy fasadą budynku a granicą działki, na której realizowana będzie inwestycja. Określone w rozporządzeniu odległości wynoszą 4 m od granicy (w przypadku ściany z oknami lub drzwiami) oraz 3 m (w przypadku ściany bez okien i drzwi). Natomiast, jeżeli plan miejscowy będzie na to zezwalał, to – w przypadku ścian bez okien i drzwi – 3-metrową odległość będzie można zmniejszyć lub całkowicie wyłączyć (budować na granicy działki inwestycyjnej). Ponadto nowela zezwala, aby budynek przylegał swoją ścianą do ściany istniejącego budynku na sąsiedniej działce. W praktyce takie rozwiązania powstawały już wcześniej, natomiast dopiero po wejściu w życie nowelizacji znajdą one potwierdzenie w przepisach. Z jednej strony można to uznać za regulację odpowiadającą potrzebom rynku (zabudowie miejskiej) i ocenić pozytywnie. Z drugiej zaś strony, ustawowe przyzwolenie na projektowanie w ten sposób nowych budynków może rodzić pytanie, czy będzie to korzystne dla osób użytkujących przestrzeń miejską (zacieśnienie zabudowy śródmiejskiej) i czy korzystnie wpłynie na jakość powstającej architektury (problem „plomb” architektonicznych).

Zobacz także: warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Stan prawny na 1 stycznia 2020

Podobnie można podejść do regulacji dotyczącej wymaganej odległości zabudowy od lasów (granica lasu to granica gruntu leśnego – Ls w planach miejscowych). I tak, w przypadku budynków mieszkalnych do trzech kondygnacji, odległość ta będzie musiała wynosić 4 m od granicy lasu (jeżeli las jest na sąsiedniej działce), ale nie wskazuje się minimalnej odległości, jeżeli las jest na tej samej działce co działka inwestycyjna. Z pewnością na pochwałę zasługuje zamiar uregulowania tych kwestii. Natomiast na tym etapie pojawia się pytanie, czy nie jest to zbyt duża liberalizacja, która w efekcie spowoduje zmianę dotychczasowych terenów leśnych na nieleśne.

Miejsca parkingowe i garaże podziemne w nowych warunkach technicznych

W moim odczuciu zmiany dotyczące miejsc parkingowych i garaży podziemnych należy ocenić pozytywnie. Przede wszystkim wiele kwestii, które budziły wątpliwości zostało wyjaśnionych (między innymi sposób obliczania odległości manewrowych dla miejsc postojowych w garażach podziemnych) oraz zliberalizowane zostały przepisy dotyczące miejsc parkingowych w budynkach naziemnych (zmniejszenie wymaganych odległości od fasady budynku czy zwiększenie liczby dopuszczalnych miejsc parkingowych – z pewnością ułatwi to projektowanie i powinno wpłynąć na odciążenie gminy w zapewnieniu brakujących miejsc parkingowych).

Projekt mieszkań w nowych warunkach technicznych

Inaczej natomiast oceniam zmiany dotyczące projektowania mieszkań (art. 92-94 rozporządzenia). To rynek powinien zweryfikować cele, które ustawodawca chciał osiągnąć, na przykład wprowadzenie konieczności usytuowania w mieszkaniu aneksu kuchennego (w miejsce wnęki kuchennej) czy zapewnienie we wszystkich pomieszczeniach lokalu dostępu do światła dziennego (z wyłączeniem mieszkań jednopokojowych, w których aneks kuchenny nie musi być oświetlany światłem dziennym), a także minimalnej powierzchni użytkowej mieszkania (została określona na 25 m²). Zmiany te mogą ograniczać plany deweloperów i możliwości projektowe, wbrew zapotrzebowaniu rynkowemu na małe mieszkania pracownicze. Zakładam, że intencją ustawodawcy było zapewnienie minimalnych warunków mieszkaniowych – co należy pochwalić – natomiast pamiętać należy, że małe mieszkania (z wnęką kuchenną) nie byłyby budowane przez deweloperów z myślą o oferowaniu ich rodzinom do stałego zamieszkania, a raczej jako „sypialnie” pracownicze zlokalizowane przy dużych centrach biurowych. Taką ingerencję ustawodawcy w projektowanie mieszkań uważam za zbyt daleko idącą.

Warunki techniczne w pytaniach na egzamin na uprawnienia budowlane 2018

Osoba, która pełni lub chce pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie powinna bezbłędnie znać warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Sprawdź czy poradzisz sobie z testem na egzaminy na uprawnienia budowlane.

Sprawdź też swoją wiedzę:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej