Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokują reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz Adblock, następnie Odśwież stronę
Przejdź do serwisu
adb_popup_graphic

Konstrukcje

Energooszczędne i ekologiczne domy drewniane

Tagi:
budownictwo energooszczędne
,
budownictwo szkieletowe
,
budynki szkieletowe
,
dom drewniany
,
domy drewniane
,
domy z drewna
,
konstrukcje drewniane
,
szkielet drewniany

Budowa domu w technologii energooszczędnej pozwala ograniczyć zużycie energii związane m.in. z wentylacją czy ogrzewaniem pomieszczeń nawet o 25–50% w porównaniu z budynkiem spełniającym aktualne normy.

Fot.: A. T. Papliński

W Polsce energooszczędnym określa się taki budynek, w którym wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło wynosi 50–80 kWh/m² na rok, podczas gdy obowiązujące przepisy dla budynku mieszkalnego mówią o wartości wskaźnika na poziomie 90–120 kWh/m² na rok. Ideałem jest natomiast tzw. dom autonomiczny (zeroenergetyczny) lub dom pasywny, w którym roczne zużycie energii nie przekracza 15 kWh/m².
Osiągnięcie niskiego współczynnika zapotrzebowania na ciepło wiąże się zuwzględnieniem w projekcie wielu elementów i zaawansowanych rozwiązań technologicznych, wpływających na efektywność całej inwestycji.

Zobacz inne: Konstrukcje drewniane

Położenie i projekt domu

Już na etapie wyboru działki i usytuowania budynku względem stron świata inwestor może mieć wpływ na przyszłe koszty eksploatacji. Doskonałym rozwiązaniem jest np. płaska działka pozbawiona drzew od strony południowej, z budynkiem o zwartej bryle, w którym pomieszczenia z dużą powierzchnią okien są nasłonecznione, a łazienka, sypialnia i część gospodarcza wraz z garażem – zacienione.
Okna i drzwi zewnętrzne powinny charakteryzować się wysoką izolacyjnością termiczną i szczelnością, przy minimalizacji mostków termicznych. Z powodu dużej szczelności i braku możliwości przedostawania się świeżego powietrza przez przegrody w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym wymagana jest wentylacja mechaniczna. Najlepiej sprawdza się wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła, czyli systemem rekuperacji, która dodatkowo może być wyposażona w gruntowy wymiennik ciepła. Pełni on funkcję czerpni świeżego powietrza, chłodząc je latem i podgrzewając zimą. Instalacja taka pozwoli ograniczyć straty energii, które w przypadku standardowej wentylacji grawitacyjnej dochodzą nawet do 40% całkowitego zapotrzebowania na energię.


Galeria
Pokaz slajdów:

Energooszczędny dom drewniany

Przykładem zdrowego domu energooszczędnego może być dom drewniany. Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość osiągnięcia dobrych parametrów termicznych przy niewielkiej grubości ścian. Dzięki temu można uzyskać o około 10% większą powier zchnię użytkową w porównaniu z budynkiem murowanym, przy zachowaniu takich samych wymiarów zewnętrznych. Budowa domów drewnianych nie jest jeszcze w Polsce zbyt popularna, dlatego do realizacji projektu warto zatrudnić profesjonalną ekipę z doświadczeniem. Zwiększy to prawdopodobieństwo uzyskania efektów założonych w projekcie, w tym wysokich wartości izolacyjnych.

Szkielet drewniany

Jedną ze znanych technologii drewnianego budownictwa energooszczędnego są popularne w Kanadzie i Skandynawii budynki o konstrukcji szkieletowej. Technika ta opiera się na drewnianej konstrukcji wypełnionej warstwą materiału izolacyjnego, najczęściej wełny mineralnej. Jej zaletą jest krótki czas realizacji, wynoszący około 3 miesięce, oraz suchy montaż, pozwalający na prowadzenie prac zimą bez przerw technologicznych. Możliwe jest to dzięki wznoszeniu budynku wyłącznie z elementów drewnianych, montowanych za pomocą gwoździ i łączników metalowych. Całość konstrukcji jest stosunkowo lekka, co pozwala zmniejszyć wielkość i nośność fundamentów, a tym samym ograniczyć koszty. Również modernizacja i przebudowa domów drewnianych nie stwarza większych problemów, zwłaszcza jeśli chodzi o przestawianie ścianek czy naprawę lub wymianę instalacji.

Metody budowy

Można wyróżnić trzy sposoby wznoszenia budynków drewnianych:

  • z pojedynczych elementów na placu budowy,
  • z przygotowanych wcześniej prefabrykatów,
  • oraz z użyciem wielkowymiarowych modułów, wytworzonych wcześniej w halach produkcyjnych.

Ważnym aspektem przemawiającym za wyborem domu prefabrykowanego jest nie tylko bardzo krótki czas budowy, lecz także jakość realizacji poszczególnych elementów i gwarancja niezmienności ceny. Wykonywanie części konstrukcji w halach pozwala kontrolować panującą tam temperaturę i wilgotność powietrza, co zapobiega m.in. zawilgoceniu elementów.

Dach i ściany – przekroje, wykończenie

Ściany w domu drewnianym wykonuje się najczęściej ze zdrowego drewna sosnowego, suszonego komorowo, o wilgotności do 16–18%. Prawidłowo przygotowane drewno pozbawione jest zarodników grzybów oraz larw, a także uodpornione na działanie ognia i żerowanie owadów.
Ściany zewnętrzne od strony wewnętrznej najczęściej wykańcza się płytą gipsową, zaś po stronie zewnętrznej wykonuje się elewację w formie tynku, okładziny winylowej, drewnianej lub ułożonej z cegły klinkierowej bądź bali. Ściany wewnętrzne buduje się głównie w technologii ramowej z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych, desek boazeryjnych lub bali drewnianych. Płyty gipsowo-kartonowe można użyć zarówno w pokoju, kuchni, jak i łazience, przy czym w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności należy zastosować ich specjalne, wodoodporne odmiany, a więc płyty, w których za pomocą impregnacji zmniejszono chłonność. Po ich przymocowaniu do metalowych stelaży oraz zaszpachlowaniu i pomalowaniu ściany podkładem, można je dowolnie wykończyć, pomalować farbami, przykleić na nie tapetę, ułożyć płytki ceramiczne lub cegły klinkierowe. Wybór zależy od naszego upodobania oraz charakteru i rodzaju wnętrza.
Zarówno ściany zewnętrzne, jak i połać dachu powinny składać się z prawidłowo dobranych i ułożonych warstw folii paro- i wiatroizolacyjnej oraz izolacji cieplnej, co zapewnieni optymalne warunki cieplno-wilgotnościowe w pomieszczeniach. Grubość i rodzaj izolacji termicznej zależą od klasy energooszczędności, jaką ma mieć budynek. Do pokrycia dachu można zastosować dowolne rozwiązania, od dachówek ceramicznych, cementowych i bitumicznych, przez blachę dachową, po gonty drewniane, wióry osikowe czy strzechę z trzciny. Nie ma konieczności zabezpieczania elementów konstrukcyjnych wewnątrz budynku przed działaniem grzybów i owadów, wystarczającą ochroną jest prawidłowo przeprowadzony proces suszenia drewna oraz zabezpieczenie wyłącznie tych miejsc, które są narażone na bezpośrednie działanie wilgoci. W czasie budowy domu drewnianego należy pamiętać, że nawet przez najmniejsze błędy konstrukcyjne może on stracić miano budynku energooszczędnego.

Energooszczędnie i ekologicznie

Ekologiczne budownictwo energooszczędne nie powinno ograniczać się jedynie do budowy z materiałów najmniej szkodliwych dla środowiska oraz oszczędności energii dotyczącej głównie ogrzewania i wentylacji. Równie ważną rolę odgrywa wyposażenie domu w energooszczędne urządzenia, takie jak sprzęt AGD, pompy do wody czy oświetlenie, a także racjonalne korzystanie z energii słonecznej wpadającej przez okna. Wraz z postępem technicznym powinniśmy dodatkowo zainteresować się możliwością wykorzystania wód opadowych do celów gospodarczych oraz odnawialnych źródeł energii: kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych i pomp ciepła. 

Czytaj dalej:
  • 1
  • 2
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
Grupa ZPR Media:
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Architektura i budownictwo:
Styl życia:
Rozrywka, informacja:
Hobby i wypoczynek:
Wideo:
Zakupy:
Miesięcznik: