Antresola w domu i mieszkaniu. Zalety i wady antresoli

2020-01-24 10:25
antresola
Autor: Andrzej Szandomirski Przyjmuje się, że antresola to tzw. półpiętro

Antresola to ciekawe, funkcjonalne rozwiązanie przestrzenne zastępujące typową drugą kondygnację. Dzięki antresoli zyskuje się dodatkową przestrzeń użytkową pod dachem czy stropem. Czy warto mieć antresolę w domu? Jak ją dobrze zaprojektować?

Co to jest antresola?

Definicja antresoli została zawarta w rozporządzeniu ministra infrastruktury (w § 3 pkt 19 ) z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690, z późn. zm.). Przepisy określają antresolę jako górną część kondygnacji lub pomieszczenia znajdującą się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamkniętą przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego została wydzielona.

Potocznie o antresoli mówi się, że jest rodzajem półpiętra, które spełnia następujące kryteria:

  • została wydzielona z jednoprzestrzennego pomieszczenia lub jednoprzestrzennej kondygnacji,
  • antresola znajduje się bezpośrednio nad kondygnacją lub pomieszczeniem, z których jest wydzielona,
  • powierzchnia antresoli jest mniejsza od powierzchni pomieszczenia lub kondygnacji, z których ją wydzielono,
  • antresola tworzy otwartą przestrzeń - nie jest oddzielona ścianami od strony wnętrza.
antresola w mieszkaniu
Autor: gettyimages Wysokie mieszkanie w starej kamienicy czy lofcie to idealne miejsce na budowę antresoli i zagospodarowanie przestrzenie pod stropem wyższej kondygacji

Konstrukcja antresoli

Antresolę, którą jest uwzględniona w projekcie domu lub ewentualnie na etapie budowy, można wykonać np. z żelbetu. Antresolę w istniejących pomieszczeniach, zwłaszcza mniejszych rozmiarów można zbudować z litego drewna lub kształtowników stalowych. Jej konstrukcję tworzą wówczas belki (zakotwione w ścianach nośnych) oraz podtrzymujące je słupy. Zdarzają się również rozwiązania, a w których nie ma słupów, antresola zakotwiona jest tylko w ścianach lub stropie. Budowę takiej podwieszanej antresoli powinno się skonsultować z konstruktorem.

Poszczególne elementy konstrukcji łączone są najczęściej metalowymi łącznikami. Poszycie podłogi może stanowić np. płyta OSB (z odpowiednio zaizolowana akustycznie), wykończona od spodu płytami gipsowo-kartonowymi. Dobrym rozwiązaniem jest także antresola o konstrukcji stalowej - z profili stalowych, niekiedy również z profili aluminiowych.

antresola konstrukcja stalowa
Autor: gettyimages Antresola o konstrukcji stalowej. Są na rynku firmy, które specjalizują się w właśnie tego typu antresolach
antresola konstrukacja drewniana
Autor: gettyimages Antresola z litego drewna w stylu rustykalnym

Wygodna wysokość antresoli 

Wysokość antresoli warunkuje tak naprawdę jej przeznaczenie i wygodę użytkowania. Jeśli antresola nie jest przewidziana w projekcie domu, muszą być spełnione pewne warunki, aby ją zbudować. Kondygnacja, z której można wydzielić dodatkowy poziom i powiększyć przestrzeń użytkową powinna mieć co najmniej 4,60 m wysokości. Pozwala to na budowę nad wybranym fragmentem parteru wygodnej w użytkowaniu antresoli o wysokości około 2 metrów. Jej przeznaczenie może być wówczas dowolne: przestrzeń do pracy, dodatkowa sypialnia, biblioteczka itp. Antresola taka to wygodne miejsce, niewymuszające pochylonej sylwetki. Może stanowić niemal pełnowartościowe piętro nawet z kilkoma pomieszczeniami, łazienką, doświetlonymi np. oknami połaciowymi.

antresola w domu
Autor: Piotr Mastalerz Jeśli antresola ma pełnić funkcję pełnowartościowego półpietra, wysokość mieszkania powinna wynosić co najmniej 4 m

Funkcja antresoli jest natomiast ograniczona, jeśli jej wysokość jest zdecydowanie mniejsza niż 2 m (wynosi przykładowo niewiele ponad metr). Wówczas jedynym optymalnym rozwiązaniem jest przeznaczenie jej na miejsce do spania. Przy niższych pomieszczeniach antresolę można jedynie użytkować jako schowek, ewentualnie garderobę.

Antresola w domu - czy warto?

Antresola to dobry sposób na wygospodarowanie dodatkowej powierzchni użytkowej. Dobrze zaprojektowana i wpisana we wnętrze tworzy nie tylko funkcjonalną, ale też efektowną przestrzeń. Ponieważ antresola jest najczęściej budowana przy salonie, zyskuje on na oryginalności. Otwartość antresoli sprawia, że kondygnacje przenikają się, zapewniając mieszkańcom wzajemny kontakt. Funkcjonalność, efektowność to na pewnie te zalety, dla których warto pokusić się o budowę antresoli w domu czy mieszkaniu, o ile pozwala na to kubatura.

sypialnia na antresoli
Autor: Mariusz Bykowski Niewysoką antresolę można wykorzystać na sypialnię

Wady antresoli

Trzeba zdać sobie sprawę, że budowa antresoli to dodatkowe koszty (konstrukcja, instalacja elektryczna, oprawy oświetleniowe itp.), także eksploatacyjne. Problemem jest ogrzewanie, zwłaszcza tych wnętrz naprawdę wysokich, w domach jednorodzinnych z antresolą pod szczytem dachu. Takie otwarte, wysokie wnętrze, choć wyjątkowo efektowne, dość trudno optymalnie ogrzać. się Zgodnie z prawami fizyki ciepłe powietrze unosi się do góry. Na dole musimy więc przewidzieć zwiększoną moc grzewczą i odpowiednie rozmieszczenie grzejników, bo ciepło będzie zawsze uciekać na antresolę. Przebywamy głównie na dole i komfort cieplny dopasowujemy do tej przestrzeni.

Ponieważ ogrzane powietrze unosi się do góry, na antresoli zawsze będzie cieplej. Brak możliwości uzyskania optymalnej temperatury na antresoli może być problematyczne, zwłaszcza jeśli przeznaczona jest ona na sypialnię.

antesola w salonie
Autor: Piotr Mastalerz Antresola to rodzaj półpiętra, dodatkowy poziom, który można wygospodarować z przestrzeni mieszkania: parteru lub piętra
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej