Xylopolis, czyli Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie. W Wasilkowie na Podlasiu powstanie nowoczesny budynek drewniany

2024-03-22 16:56

Xylopolis – niezwykły budynek z drewna – ma powstać w woj. podlaskim już za kilka lat. Inspiracją dla gmachu będzie nagradzany Pawilon Polski z Wystawy Światowej Expo Dubaj 2020. W obiekcie działać będzie Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie. Jakie atrakcje się tu znajdą i kiedy nastąpi otwarcie Xylopolis?

Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Spis treści

  1. Xylopolis. W Wasilkowie powstanie wyjątkowe Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie
  2. Centrum Xylopolis projektu WXCA – gdzie i kiedy powstanie?
  3. Jakie atrakcje zapewni odwiedzającym Xylopolis?

Xylopolis. W Wasilkowie powstanie wyjątkowe Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie

Podczas Wystawy Światowej Expo Dubaj 2020 nasz kraj zaprezentował budynek, który wzbudził duże zainteresowanie: Pawilon Polski projektu pracowni WXCA. Wyjątkowy drewniany obiekt stanie się teraz pierwowzorem dla Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis, które powstanie w Wasilkowie w województwie podlaskim.

Powstanie placówka multimedialna, której podstawową funkcją będzie edukacja na temat drewna – jego historii oraz roli w biznesie, nauce i kulturze. Xylopolis będzie też służyło promocji regionu. Stanie się miejscem rozmaitych warsztatów i spotkań, a także atrakcją turystyczną. Jako jedną z inspiracji wskazano warszawskie Centrum Nauki Kopernik.

– Bogactwem naszego regionu jest drewno i las. Dlatego stoi przed nami wyzwanie: jak z tych naturalnych zasobów czerpać mądrze,jak w oparciu o nie kreować rozwój gospodarczy m.in. w sferze budownictwa,turystyki,a jednocześnie zapewnić środowisku właściwą ochronę, dbać o świadomość ekologiczną mieszkańców (...). Chcielibyśmy, aby centrum to była instytucja pokazująca nie do końca wykorzystany potencjał naszego województwa – mówi marszałek Artur Kosicki.

Centrum Xylopolis projektu WXCA – gdzie i kiedy powstanie?

Nowe centrum ma powstać w Wasilkowie koło Białegostoku w woj. podlaskim, a konkretnie na terenie o powierzchni ok. 4 ha obok Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. W pobliżu przebiega linia kolejowa oraz dwie drogi krajowe (8 i 19). Centrum i Muzeum mają ściśle ze sobą współpracować, żeby podnieść atrakcyjność turystyczną sąsiadujących z sobą obiektów. Według zapowiedzi inwestycja ma zakończyć się pod koniec 2027 r. Przetarg na projekt i budowę ma zostać ogłoszony w pierwszej połowie 2024 r. Jak podano, 85% kosztów przedsięwzięcia (7,9 mln euro) pokryje dofinansowanie unijne.

Pomysł utworzenia Xylopolis przedstawiła kilka lat temu Fundacja Unitalent przy firmie Unibep SA z Bielska Podlaskiego. Koncepcję architektoniczną Xylopolis przygotowała pracownia WXCA, odpowiedzialna m.in. także za koncepcję odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie, a także za wspomniany już Pawilon Polski, który stał się inspiracją dla Xylopolis. Jak informuje samorząd województwa, powstanie trzypiętrowy, w większości drewniany budynek o powierzchni 6,5 tys. m², harmonijnie współgrający z otaczającą zielenią.

Wizualizacja Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego Wizualizacja Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis

Jakie atrakcje zapewni odwiedzającym Xylopolis?

Budynek Centrum Xylopolis, jak wspomniano, ma pełnić rolę atrakcji turystycznej, w której centrum będzie stało drewno we wszystkich jego aspektach. W budynku prezentowana będzie wystawa stała poświęcona tej tematyce, prezentowana w trzykondygnacyjnym otwartym atrium. Przewidziano także pomieszczenia do organizowania wykładów, konferencji czy warsztatów. Będzie również miejsce na gastronomię.

Budynek będzie prezentował się ciekawie szczególnie z zewnątrz. Na elewacji znajdzie się rzeźba kinetyczna przywodząca na myśl lecące ptaki. Zaplanowano też liczne atrakcje wokół budynku:

  • wieża widokowa,
  • tężnia solankowa,
  • ogrody tematyczne,
  • park sztuki.

Sztuki nie zabraknie również w środku obiektu. Do Centrum Xylopolis trafi prezentowana w Dubaju instalacja artystyczna „Stół polski”, a także stworzony na potrzeby Wystawy Światowej obraz Leona Tarasewicza.

– Ważnym elementem projektu „Xylopolis. Miasto zasilane naturą” jest monumentalny obraz Profesora Leona Tarasewicza, który jest jednym z najważniejszych współczesnych polskich malarzy. Dzieło o powierzchni niemal 46 m2 to największe płótno w dorobku pochodzącego z Podlasia artysty – podaje Instytut Ochrony Środowiska Państwowego Instytutu Badawczego.

Źródło: bia24.pl, radio.bialystok.pl, ios.edu.pl, pb.edu.pl

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej