Warszawa – inwestycje 2023. Co udało się zrealizować? Nowe drogi i wiadukty, modernizacje parków i nie tylko

2024-01-09 15:53
zielona ul. Kondratowicza w Warszawie
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator W 2023 r. w Warszawie zrealizowano wiele inwestycji transportowych i remontów. Pojawiło się też dużo nowej zieleni.

Co w minionym roku udało się inwestycyjne w Warszawie? Inwestycje w 2023 r. nie szły łatwo z powodu drożyzny, ale miasto mimo to ma się czym pochwalić. Wyjaśniamy, co powstało m.in. w ramach projektu Nowego Centrum Warszawy, a także jakie zrealizowano inwestycje drogowe i z zakresu zieleni.

Spis treści

 1. Warszawa – inwestycje 2023 w ramach Nowego Centrum Warszawy
 2. Inwestycje transportowe w Warszawie zrealizowane w 2023 r.
 3. Zielona Warszawa, czyli inwestycje w zieleń w stolicy w 2023 r.

Warszawa – inwestycje 2023 w ramach Nowego Centrum Warszawy

Miejscy urzędnicy podsumowali niedawno miniony rok pod kątem realizowanych inwestycji. Choć sytuacja finansowa miasta nie była najlepsza, działo się sporo. Zacznijmy od projektu Nowego Centrum Warszawy, w ramach którego od kilku lat odbywa się metamorfoza reprezentacyjnych, a nieco zaniedbanych części Śródmieścia.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Jeśli chodzi o projekt Nowego Centrum Warszawy, w 2023 r. udało się:

Wiele z rozpoczętych w 2023 r. lub wcześniej projektów zakończy się już w 2024 r. Tak będzie m.in. z budową MSN (otwarcie jesienią) oraz z Nową Chmielną.

Nowe Centrum Warszawy ma być żywe, pełne usług zlokalizowanych w parterach budynków, sklepów, kawiarni czy restauracji z ogródkami. Lepsza jakość centrum to też zdrowie nas wszystkich: czyste powietrze, cień latem, dużo zieleni – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Inwestycje transportowe w Warszawie zrealizowane w 2023 r.

W 2023 r. toczyły się też liczne roboty drogowe i inne inwestycje z zakresu transportu. Najważniejsze warszawskie inwestycje transportowe zrealizowane w 2023 r. to:

 • otwarcie nowego południowego wiaduktu Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli,
 • zakończenie remontu placu Trzech Krzyży,
 • zakończenie jednego z etapów przebudowy ul. Marszałkowskiej (czeka nas jeszcze wymiana asfaltu) i pl. Bankowego,
 • budowa połączenia drogowego ul. Modlińskiej i Światowida na Białołęce,
 • poszerzenie ul. Lazurowej na Bemowie,
 • zakończenie przebudowy ul. Kondratowicza na Bródnie w „aleję tysiąca drzew”,
 • przebudowa wiaduktu na ul. Marywilskiej,
 • otwarcie nowej estakady nad skrzyżowaniem ul. Marsa i Żołnierskiej w Rembertowie.

Miasto w podsumowaniu minionego roku pochwaliło się także wciąż trwającymi projektami, które zakończą się dopiero w 2024 r., m.in. budową kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę oraz przebudową placu Na Rozdrożu.

– Warszawa się zmienia. Tworzymy dla mieszkanek i mieszkańców miasto wygodne, przyjazne i dostępne! Miasto, w którym chce się żyć – zachwala zmiany prezydent stolicy.

Zielona Warszawa, czyli inwestycje w zieleń w stolicy w 2023 r.

W ostatnich latach Warszawa coraz śmielej działa też w kwestii zieleni. Obejmuje to zarówno rozbetonowywanie kolejnych obszarów miasta, jak i modernizację parków czy budowę zielonych torowisk tramwajowych. W 2023 r. w Warszawie zrealizowano następujące inwestycje w zieleń:

– Nowym trendem w zazielenianiu miasta jest rozbetonowywanie przystanków WTP. Jesienią ub.r. tramwajarze i miejscy ogrodnicy zakończyli prace przy zakładaniu rabat z roślinami na ulicy Grochowskiej. Na dwóch platformach przystanku tramwajowego przy ul. Kickiego płyty chodnikowe zostały zastąpione roślinami – bylinami i kwiatami – podaje UM Warszawa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej