Remont Trasy Łazienkowskiej. Są już gotowe dwa nowe wiadukty przy Agrykoli. Co jeszcze zostało do zrobienia?
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Remont Trasy Łazienkowskiej – nowe wiadukty przy Agrykoli
Remont Trasy Łazienkowskiej w Warszawie posuwa się do przodu. Od 31 października kierowcy mogą już korzystać z – ukończonych przed czasem – dwóch nowych wiaduktów przy Agrykoli. Trwają jeszcze prace wykończeniowe przy infrastrukturze pieszej i rowerowej. Kiedy zakończy się modernizacja Trasy Łazienkowskiej?
Spis treści
- Remont Trasy Łazienkowskiej – najważniejsze fakty
- Wiadukty Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli gotowe przed czasem
- To jeszcze nie koniec remontu. Co będzie zrobione na Saskiej Kępie?
- Jak będą wyglądały prace?
Remont Trasy Łazienkowskiej – najważniejsze fakty
Trasa Łazienkowska w Warszawie od lutego 2022 jest w generalnym remoncie. To przelotowa ulica, która prowadzi z Ochoty przez Śródmieście, most Łazienkowski na drugą stronę Wisły na Saską Kępę i Grochów. Z trasy codziennie korzystało przed remontem ponad 120 tys. aut dziennie (dane zebrane przez Zarząd Dróg Miejskich), ale to także ulica, na której wytyczone trasy ma wiele linii autobusowych. Dlatego prace remontowe stanowią duże utrudnienie dla mieszkańców miasta.
Tak naprawdę most i dojazdy do niego były wielokrotnie remontowane, łącznie z przebudową przeprawy przez Wisłę. Remont był prowadzony w 2015 po pożarze, most wówczas został zupełnie zamknięty. Obecny, generalny remont zaczął się od wyburzania wiaduktów z lat 70. nad Agrykolą w Śródmieściu. W ich miejscu powstały nowe konstrukcje, które otwarto 31 października 2023. Obecnie trwa przebudowa wiaduktów na Saskiej Kępie.
Cała inwestycja powinna zostać zakończona w połowie 2025 r. Prace realizują firmy SKANSKA S.A. (wiadukty przy Agrykoli) i WARBUD (wiadukty na Saskiej Kępie).
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Remont Trasy Łazienkowskiej – nowe wiadukty przy Agrykoli
Wiadukty Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli gotowe przed czasem
31 października otwarto drugi, południowy wiadukt Trasy Łazienkowskiej przy Agrykoli. Pierwszy działał już od grudnia 2022 r. Oznacza to, że tę część inwestycji udało się zakończyć na kilka miesięcy przed terminem przypadającym na marzec 2024 r. Z obu wiaduktów mogą już korzystać kierowcy oraz autobusy miejskie, które mają do dyspozycji buspas.
Dwa nowe wiadukty mają ok. 400 m długości. Zastąpiły one będące w złym stanie technicznym wiadukty z 1974 r. Wraz z otwarciem zmodernizowanych obiektów na stałe trasy (i stałe przystanki) wróciło wiele autobusów.
Do marca 2024 r. potrwają jeszcze prace wykończeniowe przy infrastrukturze pieszo-rowerowej na wiaduktach oraz pod nimi. Wiosną rowerzyści zyskają do dyspozycji obustronne ciągi pieszo-rowerowe oraz pochylnie poprawiające dostępność drogi dla osób z ograniczeniami ruchowymi.
To jeszcze nie koniec remontu. Co będzie zrobione na Saskiej Kępie?
Kolejnym etapem remontu Trasy Łazienkowskiej jest trwająca przebudowa wiaduktów na Saskiej Kępie. Generalnym wykonawcą tego odcinka został WARBUD. Firma wyburzy i zbuduje od nowa dwa wiadukty znajdujące się nad ulicą Bajońską i Paryską. Jest to odcinek, który biegnie blisko budynków mieszkalnych, dlatego od ul. Bajońskiej do Międzynarodowej ulica została zabudowana ekranami akustycznymi, a jezdnia jest wyłożona specjalną, cichą nawierzchnią. Natomiast wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych zasadzonych zostanie 70 drzew i liczne krzewy. W trakcie prac remontowych przebudowana będzie także sieć wodociągowa, gazowa, elektroenergetyczna i telekomunikacyjna.
Warto przypomnieć, że trwa także przebudowa placu Na Rozdrożu, która ma się zakończyć w 2024 r.
Jak będą wyglądały prace?
WARBUD informuje, że zasadniczą część inwestycji stanowi rozbiórka i budowa od nowa wiaduktów, w pierwszej kolejności zaczęły się prace przy wiadukcie od strony północnej. Generalny wykonawca podał informacje o przebiegu prac rozbiórkowych. Zostały one podzielone na etapy, na początku zdjęta zostanie nawierzchnia, a potem rozebrane zostaną części żelbetonowe. Planowane zakończenie rozbiórki północnego wiaduktu to jesień 2023 roku. Prace na Saskiej Kępie mają zakończyć się w połowie 2025 r.
Zobacz też jak zmienia się Warszawa. Zapraszamy na spacer po wybranych miejscach Warszawy.
Autor: Szymon Starnawski/Murator
To nie tylko symbol Warszawy, ale też budynek mieszczący w sobie liczne muzea, teatry i kawiarnie. Zdecydowanie warto wybrać się na taras widokowy Pałacu – bilety są tanie, a z wysokości 30. piętra roztacza się niesamowity widok na centrum stolicy.