Uniwersytet Medyczny w Łodzi będzie miał supernowoczesny budynek laboratoryjno-naukowy

2020-12-15 12:02
nowy budynek Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Autor: Wizualizacja z archiwum Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Tak ma wyglądać nowy budynek Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wybuduje go Skanska

Uniwersytet Medyczny w Łodzi zyska budynek laboratoryjno-naukowy. Ma być to obiekt pasywny, o minimalnym wpływie na środowisko i niskich kosztach użytkowania. Nowy budynek dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi powstanie w ramach MOLecoLAB, Łódzkiego Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych. Koszt inwestycji to 42 mln zł.

Spis treści

  1. Uniwersytet Medyczny w Łodzi z laboratorium najwyższej klasy
  2. MOLecoLAB dla UW w Łodzi z najnowszymi technologiami
  3. Parametry techniczne budynku dla Uniwersytetu Medycznego
  4. Nowy budynek Uniwersytetu Medycznego w liczbach
  5. Kiedy koniec budowy nowoczesnego budynku MOLecoLAB?
  6. Gdzie powstanie budynek laboratoryjno-naukowy?

W czasach kryzysu klimatycznego budynki pasywne odgrywają coraz większą rolę w ograniczeniu wpływu człowieka na środowisko. Do tej pory takich obiektów w Polsce powstawało niewiele, a tak duża inwestycja jak budynek dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi to rzadkość.

Uniwersytet Medyczny w Łodzi z laboratorium najwyższej klasy

Inwestycja w ramach projektu MOLecoLAB obejmuje budowę nowoczesnego budynku pasywnego w technologii żelbetowej szkieletowej, w układzie płyta-słup. W tym 2-kondygnacyjnym obiekcie ma powstać około 4 500 m² powierzchni. Powstanie on w kampusie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego UM w Łodzi.

Będzie to kompleks najwyższej klasy laboratoriów naukowo-badawczych do badań i analiz chemicznych i biologicznych, który zajmie ok. 4,5 tys. m². W nowym budynku Uniwersytetu Medycznego w Łodzi będą prowadzone prace badawczo-rozwojowych, projekty innowacyjnych produktów i usług diagnostyczno-terapeutycznych. W projekt zaangażowani są specjaliści z zakresu genetyki, biochemii, biofizyki, mikrobiologii i parazytologii, farmakologii, mechatroniki oraz bioinformatyki.

Projekt budynku powstał w łódzkiej pracowni Architekton, a generalnym wykonawcą została firma Skanska.

MOLecoLAB dla UW w Łodzi z najnowszymi technologiami

Nowy budynek dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi będzie pasywny. Jego wskaźnik zapotrzebowania na energię wyniesie maksymalnie 15 kWh/(m²a) rocznie zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia. Na fasadach i dachu zainstalowana będzie fotowoltaika o mocy 118 kWp, która częściowo zabezpieczy zapotrzebowanie budynku na energię. Budynek będzie wyposażony w instalację trigeneracji, która zapewni energię elektryczną, ciepło i chłodzenie przy użyciu energii chemicznej z gazu ziemnego. Pod budynkiem generalny wykonawca zamontuje gruntowy wymiennik ciepła. Obiekt zostanie poddany próbie szczelności metodą Blower Door Test. Dokumentacja powykonawcza będzie sporządzona w technologii BIM.

Nowy budynek dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Autor: Wizualizacja z archiwum Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Budynek-laboratorium Uniwersytetu Medycznego w Łodzi będzie pasywny. Na dachu i elewacji zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna

To dla nas ważne, że przyczyniamy się do ochrony środowiska dzięki realizacji pasywnego budynku, w szerszym wymiarze z korzyścią dla całego społeczeństwa – mówi Piotr Dobrzyński, Dyrektor Obszaru Budownictwa Ogólnego w Łodzi, Skanska. – Chętnie podejmujemy to ciekawe i ambitne wyzwanie inżynierskie, bo mamy do tego wiedzę, doświadczenie i odpowiedni zespół.

Parametry techniczne budynku dla Uniwersytetu Medycznego

Nowy budynek Uniwersytetu Medycznego będzie spełniał wyśrubowane parametry m. in. w zakresie szczelności na przenikanie powietrza, zapotrzebowania na energię pierwotną, przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych i okien, oraz temperatury powietrza przy wewnętrznej powierzchni szyby.

  • Zapotrzebowanie na ogrzewania maks. 15 kWh/(m²a)
  • Szczelność budynku na przenikanie powietrza n50 maks. 0,6 h -1
  • Wskaźnik zapotrzebowania energii na chłodzenie maks. 15 kWh/(m²a)
  • Wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną maks. 120 kWh/(m²a)
  • Współczynnik przenikania ciepła dla przegród zew. U ≤ 0,15 W/(m²·K)
  • Współczynnik przenikania ciepła dla okien (szyba + rama)  U ≤ 0,80 W/(m²·K)
  • Temperatura powietrza przy wewnętrznej powierzchni szyby t ≥ 17°C
  • Przegrody zewnętrzne przeźroczyste o współczynniku całkowitej przepuszczalności promieniowania słonecznego powyżej 0,5
  • Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła o sprawności min. 75%

Nowy budynek Uniwersytetu Medycznego w liczbach

  • Kubatura budynku: 18407,90 m²
  • Powierzchnia zabudowy: 2738,55 m²
  • Powierzchnia użytkowa: 4393,73 m²
  • Kubatura pozostałych obiektów: 1364,75 m³
  • Ilość kondygnacji nadziemnych: 2
  • Wysokość: 10,50 m

Kiedy koniec budowy nowoczesnego budynku MOLecoLAB?

Zakończenie budowy budynku laboratoryjno-naukowego MOLecoLAB planowane jest na pierwszą połowę 2022 roku.

Gdzie powstanie budynek laboratoryjno-naukowy?

Budynek stanie w kampusie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego przy ul. Pomorskiej 251 (od strony ul. Czechosłowackiej, w sąsiedztwie Zespołu Szkół Specjalnych nr 4).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej