Uniwersytet Medyczny w Łodzi będzie miał supernowoczesny budynek laboratoryjno-naukowy

2020-12-15 12:02
nowy budynek Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Autor: Wizualizacja z archiwum Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Tak ma wyglądać nowy budynek Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wybuduje go Skanska

Uniwersytet Medyczny w Łodzi zyska budynek laboratoryjno-naukowy. Ma być to obiekt pasywny, o minimalnym wpływie na środowisko i niskich kosztach użytkowania. Nowy budynek dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi powstanie w ramach MOLecoLAB, Łódzkiego Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych. Koszt inwestycji to 42 mln zł.

Spis treści

 1. Uniwersytet Medyczny w Łodzi z laboratorium najwyższej klasy
 2. MOLecoLAB dla UW w Łodzi z najnowszymi technologiami
 3. Parametry techniczne budynku dla Uniwersytetu Medycznego
 4. Nowy budynek Uniwersytetu Medycznego w liczbach
 5. Kiedy koniec budowy nowoczesnego budynku MOLecoLAB?
 6. Gdzie powstanie budynek laboratoryjno-naukowy?

W czasach kryzysu klimatycznego budynki pasywne odgrywają coraz większą rolę w ograniczeniu wpływu człowieka na środowisko. Do tej pory takich obiektów w Polsce powstawało niewiele, a tak duża inwestycja jak budynek dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi to rzadkość.

Uniwersytet Medyczny w Łodzi z laboratorium najwyższej klasy

Inwestycja w ramach projektu MOLecoLAB obejmuje budowę nowoczesnego budynku pasywnego w technologii żelbetowej szkieletowej, w układzie płyta-słup. W tym 2-kondygnacyjnym obiekcie ma powstać około 4 500 m² powierzchni. Powstanie on w kampusie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego UM w Łodzi.

Będzie to kompleks najwyższej klasy laboratoriów naukowo-badawczych do badań i analiz chemicznych i biologicznych, który zajmie ok. 4,5 tys. m². W nowym budynku Uniwersytetu Medycznego w Łodzi będą prowadzone prace badawczo-rozwojowych, projekty innowacyjnych produktów i usług diagnostyczno-terapeutycznych. W projekt zaangażowani są specjaliści z zakresu genetyki, biochemii, biofizyki, mikrobiologii i parazytologii, farmakologii, mechatroniki oraz bioinformatyki.

Projekt budynku powstał w łódzkiej pracowni Architekton, a generalnym wykonawcą została firma Skanska.

MOLecoLAB dla UW w Łodzi z najnowszymi technologiami

Nowy budynek dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi będzie pasywny. Jego wskaźnik zapotrzebowania na energię wyniesie maksymalnie 15 kWh/(m²a) rocznie zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia. Na fasadach i dachu zainstalowana będzie fotowoltaika o mocy 118 kWp, która częściowo zabezpieczy zapotrzebowanie budynku na energię. Budynek będzie wyposażony w instalację trigeneracji, która zapewni energię elektryczną, ciepło i chłodzenie przy użyciu energii chemicznej z gazu ziemnego. Pod budynkiem generalny wykonawca zamontuje gruntowy wymiennik ciepła. Obiekt zostanie poddany próbie szczelności metodą Blower Door Test. Dokumentacja powykonawcza będzie sporządzona w technologii BIM.

Nowy budynek dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Autor: Wizualizacja z archiwum Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Budynek-laboratorium Uniwersytetu Medycznego w Łodzi będzie pasywny. Na dachu i elewacji zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna

To dla nas ważne, że przyczyniamy się do ochrony środowiska dzięki realizacji pasywnego budynku, w szerszym wymiarze z korzyścią dla całego społeczeństwa – mówi Piotr Dobrzyński, Dyrektor Obszaru Budownictwa Ogólnego w Łodzi, Skanska. – Chętnie podejmujemy to ciekawe i ambitne wyzwanie inżynierskie, bo mamy do tego wiedzę, doświadczenie i odpowiedni zespół.

Parametry techniczne budynku dla Uniwersytetu Medycznego

Nowy budynek Uniwersytetu Medycznego będzie spełniał wyśrubowane parametry m. in. w zakresie szczelności na przenikanie powietrza, zapotrzebowania na energię pierwotną, przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych i okien, oraz temperatury powietrza przy wewnętrznej powierzchni szyby.

 • Zapotrzebowanie na ogrzewania maks. 15 kWh/(m²a)
 • Szczelność budynku na przenikanie powietrza n50 maks. 0,6 h -1
 • Wskaźnik zapotrzebowania energii na chłodzenie maks. 15 kWh/(m²a)
 • Wskaźnik zapotrzebowania na energię pierwotną maks. 120 kWh/(m²a)
 • Współczynnik przenikania ciepła dla przegród zew. U ≤ 0,15 W/(m²·K)
 • Współczynnik przenikania ciepła dla okien (szyba + rama)  U ≤ 0,80 W/(m²·K)
 • Temperatura powietrza przy wewnętrznej powierzchni szyby t ≥ 17°C
 • Przegrody zewnętrzne przeźroczyste o współczynniku całkowitej przepuszczalności promieniowania słonecznego powyżej 0,5
 • Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła o sprawności min. 75%

Nowy budynek Uniwersytetu Medycznego w liczbach

 • Kubatura budynku: 18407,90 m²
 • Powierzchnia zabudowy: 2738,55 m²
 • Powierzchnia użytkowa: 4393,73 m²
 • Kubatura pozostałych obiektów: 1364,75 m³
 • Ilość kondygnacji nadziemnych: 2
 • Wysokość: 10,50 m

Kiedy koniec budowy nowoczesnego budynku MOLecoLAB?

Zakończenie budowy budynku laboratoryjno-naukowego MOLecoLAB planowane jest na pierwszą połowę 2022 roku.

Gdzie powstanie budynek laboratoryjno-naukowy?

Budynek stanie w kampusie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego przy ul. Pomorskiej 251 (od strony ul. Czechosłowackiej, w sąsiedztwie Zespołu Szkół Specjalnych nr 4).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej