Tramwaj do Wilanowa - za niecałe dwa lata z Wilanowa do Śródmieścia dojedziemy tramwajem

2022-03-29 16:03
Tramwaj do Wilanowa
Autor: Tramwaje Warszawskie Tramwaj do Wilanowa - powstanie 8 km nowej trasy, dzięki której mieszkańcy dzielnicy Wilanów dotrą do centrum w 30 minut

Szybki tramwaj do Wilanowa to najważniejsza inwestycja tramwajowa w Warszawie. Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na budowę 8-kilometrowej trasy tramwajowej z Budimeksem. W 2023 roku z Wilanowa do Śródmieścia dojedziemy tramwajem w niecałe 30 minut. W artykule dokładna trasa szybkiego tramwaju do Wilanowa. Kiedy ruszy budowa?

Po wielu latach przygotowań w końcu wybrano wykonawcę linii łączącej stację metra Pole Mokotowskie z Miasteczkiem Wilanów. Budową zajmie się firma Budimex. Przypomnijmy, że to część dużego projektu budowy połączenia tramwajowego stacji Dworzec Zachodni - Wilanów.

Tramwajarze zapowiadają, że czas przejazdu 8-kilometrową trasą tramwajową z Wilanowa do stacji metra Centrum wyniesie około 30 minut, do stacji metra Pole Mokotowskie - około 18 minut. Aktualnie w godzinach szczytu na pokonanie trasy Wilanów-Centrum kierowcy muszą rezerwować około 50 min.

W połowie marca 2022 rada miasta st. Warszawy zdecydowała o dokapitalizowaniu Tramwajów Warszawskich kwotą 200 mln zł, która będzie wykorzystana na budowę tramwaju do Wilanowa. Łączna cena inwestycji to 685,424 mln zł.

Spis treści

  1. Tramwaj do Wilanowa - dokładna trasa
  2. Technologia zielonych torów
  3. Tramwaj do Wilanowa - kiedy ruszy budowa?
  4. Tramwaj na Wilanów to część dużego projektu

Tramwaj do Wilanowa - dokładna trasa

Nowa trasa zacznie swój bieg na ul. Puławskiej przy ul. Goworka. Następnie linia będzie przebiegać ul. Spacerową, Belwederską i Sobieskiego w kierunku Miasteczka Wilanów.

Dla trasy zaplanowano dwie odnogi. Pierwsza z nich będzie biegła wzdłuż ulicy Gagarina aż do ulicy Czerniakowskiej. To oddzielny projekt, który Tramwaje Warszawskie prowadzą wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji. W ramach umowy, która obejmie projektowanie i prace budowlane, powstaną tory zakończone terminalem długości około 1 km. Druga planowana odnoga, długości około 800 m, zostanie zbudowana wzdłuż ulicy Świętego Bonifacego i poprowadzi aż do pętli autobusowej Stegny. Główna trasa do Miasteczka Wilanów powstanie w ciągu alei Rzeczypospolitej, a końcowy terminal trasy znajdzie się w pobliżu skrzyżowania al. Rzeczypospolitej z ul. Branickiego.

Tramwaj do Wilanowa
Autor: UM Warszawa Mapa z dokładną trasą tramwaju do Wilanowa Link: Kliknij i powiększ

Technologia zielonych torów

Podczas budowy trasy tramwajowej do Wilanowa wykorzystana zostanie technologia zielonych torów. Nowe torowisko zostanie obsadzone rozchodnikiem – rośliną, która charakteryzuje się zwiększoną odpornością na wyższe temperatury i nie wymaga podlewania. Aktualnie w Warszawie znajduje się już ponad 25 km zielonych torów.

Tramwaj do Wilanowa - kiedy ruszy budowa?

Tramwajarze zapowiadają, że roboty budowlane związane z budową linii do Wilanowa ruszą w 2022 roku i potrwają do 2023. Wykonawca – firma Budimex będzie miała 22 miesiące na zbudowanie trasy w podstawowym zakresie, czyli od Puławskiej za skrzyżowanie z ulicą Św. Bonifacego. 

Tramwaj na Wilanów to część dużego projektu

Budowa trasy tramwajowej stanowi część projektu współfinansowanego ze środków unijnych w ramach POIiŚ 2014-2020. W jego skład wchodzi także zakup 50 nowych tramwajów niskopodłogowych, budowa zajezdni na Annopolu i montaż tablic z informacją pasażerską na przystankach. Oficjalna nazwa projektu to: Budowa trasy tramwajowej do Wilanowa wraz z zakupem taboru oraz infrastrukturą towarzyszącą. Jego łączny koszt wynosi 1 mld 190 mln zł, przy dofinansowaniu unijnym w wysokości 555 mln zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej