Tramwaj do Wilanowa. Pierwszy przetarg na odcinek Wilanów - Pole Mokotowskie

2019-10-31 14:55 Marzena Sarniewicz
Tramwaj do Wilanowa
Autor: Tramwaje Warszawskie Tramwaj do Wilanowa - budowa ruszy w 2021 roku

Tramwaj do Wilanowa połączy miasteczko Wilanów ze stacją metra Pole Mokotowskie. Właśnie ogłoszono pierwszy przetarg związany z budową nowej linii tramwajowej. W artykule dokładna trasa tramwaju do Wilanowa.

Po wielu latach przygotowań urzędnicy ogłosili w końcu przetarg na projekt linii łączącej stację metra Pole Mokotowskie z Miasteczkiem Wilanów. Przypomnijmy, że to część dużego projektu budowy połączenia tramwajowego stacji Dworzec Zachodni - Wilanów.

Tramwajarze zapowiadają, że czas przejazdu 12-kilometrową trasą tramwajową z Wilanowa do stacji metra Centrum wyniesie około 25 minut, do stacji metra Pole Mokotowskie – około 18 minut.

Tramwaj do Wilanowa - ogłoszono pierwszy przetarg

14 października 2019 komisja przetargowa otworzyła oferty od pięciu firm, które chcą zaprojektować odcinek Metro Pole Mokotowskie - Miasteczko Wilanów. Najniższa oferta to 9,2 mln zł. Złożyła ją krakowska spółka Progreg. Pozostałe kwoty i firmy: Biuro Projektów Komunikacyjnych z Poznania (11,6 mln zł), konsorcjum z firmą Arcadis (12,1 mln zł), Egis (13,1 mln zł), Schussler-Plan (13,4 mln zł). Aktualnie trwa wybór wykonawcy pierwszego etapu inwestycji.

Wykonawca dokumentacji projektowej wyłoniony w przetargu będzie miał ok. 15 miesięcy na opracowanie projektów budowlanych. Inwestycja, podobnie jak w przypadku tramwaju na Gocław, ma być realizowana w latach 2021-23. Łączna wartość tej inwestycji wyniesie 1,19 mld zł (przy dofinansowaniu UE 555 mln zł).

Tramwaj do Wilanowa - dokładna trasa

Nowa trasa zacznie się przy stacji metra Pole Mokotowskie, następnie poprowadzona zostanie ulicą Rakowiecką do Puławskiej, potem ulicą Goworka i Spacerową, dalej prosto ulicą Sobieskiego w kierunku Miasteczka Wilanów. Końcowy terminal trasy znajdzie się w pobliżu skrzyżowania z ul. Branickiego. 

Tramwaje Warszawskie zaplanowały także budowę dwóch odgałęzień: po ul. Gagarina, na Sielce i po ul. Św. Bonifacego na Stegny. Projekt obejmuje zakup 50 dwukierunkowych wagonów i budowę zajezdni tramwajowej na 150 składów i wagonów na Annopolu.

Tramwaj do Wilanowa - kiedy ruszy budowa?

Tramwajarze zapowiadają, że roboty budowlane związane z budową linii do Wilanowa ruszą w 2021 roku i potrwają do 2023.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej