Park nad POW – pierwsze odcinki otwarte! Drzewa, krzewy i plac zabaw nad tunelem drogowym na Ursynowie
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Park nad Południową Obwodnicą Warszawy na Ursynowie
Park nad POW, czyli Południową Obwodnicą Warszawy można już odwiedzać. Pierwsze dwa fragmenty nowego parku linearnego na Ursynowie otwarto w kwietniu 2025 r. Są tu m.in. liczne drzewa, fontanna i ogród deszczowy z drewnianym pomostem, a także ogromny żółty miś - symbol dzielnicy.
Spis treści
- Park nad POW otwarty. Ursynów zyska docelowo 12 ha zieleni urządzonej
- Budowa parku linearnego na Ursynowie - aktualności
- Park linearny Ursynów - tak będzie wyglądał
- Jaki będzie park nad tunelem na Ursynowie?
- Rolkowisko, drogi dla rowerów i toalety w parku nad POW
- Park linearny na Ursynowie – kiedy będzie gotowy? Harmonogram prac
- Kiedy dodatkowe elementy nowego parku? Ursynów zapewnia, że powstaną
Park nad POW otwarty. Ursynów zyska docelowo 12 ha zieleni urządzonej
27 listopada 2023 r. podpisano umowę z wykonawcą parku linearnego na Ursynowie – firmą Palmett. 27 marca 2024 r. wykonawca oficjalnie przejął plac budowy, a w kwietniu ruszyły prace w terenie. Za ponad 42 mln zł nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy do 2026 r. powstanie nowy park. Ursynów zyska ok. 12 ha zieleni urządzonej w miejscu, gdzie dziś rozciąga się pokryta trawą pustka. Pierwszy odcinek parku otwarto 17 kwietnia 2025 r., drugi oddano do użytku 24 kwietnia. Kolejne są w przygotowaniu. Całość parku ma być ukończona wiosną 2026 r.
Park powstaje wzdłuż ul. Płaskowickiej, na odcinku od ul. Nowoursynowskiej do ul. Pileckiego. Będzie on biegł szerokim pasem zieleni pośrodku ul. Płaskowickiej, który za PRL-u był rezerwą terenową pod budowę POW na powierzchni, a ostatecznie przykrył zrealizowany w tym miejscu tunel drogowy.
- Przeczytaj także: Kiedy w końcu tranzyt ominie centrum Warszawy? Jest finansowanie dla obwodnicy aglomeracji warszawskiej
Budowa parku linearnego na Ursynowie - aktualności
Od 17 kwietnia 2025 r. dostępny dla mieszkańców i turystów jest już pierwszy fragment parku linearnego: od ul. Stryjeńskich do ul. Braci Wagów. Na razie roślinność jest oczywiście wciąż niska i musi się dopiero rozwinąć. Łącznie na tym odcinku posadzono 330 drzew i 3,5 tys. krzewów.
Po świętach wielkanocnych, 24 kwietnia otwarto odcinek parku od ul. Braci Wagów do al. KEN. Na odcinku pojawił się charakterystyczny żółty miś i inne drewniane urządzenia do zabawy dla dzieci. Zamontowano też podświetlaną fontannę posadzkową. Gotowy jest też ogród deszczowy z pomostem. Pojawiły się nowe nawierzchnie, z których część przypomina plastry miodu.
– To rzecz bez precedensu: dwukilometrowy park powstanie w bardzo trudnym miejscu, nad tunelem obwodnicy. Pojawi się ponad tysiąc drzew i setki tysięcy krzewów. Dzięki zróżnicowanemu zagospodarowaniu z parku będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy dzielnicy – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy podczas podpisywania umowy z wykonawcą.
Warto przypomnieć, że pierwsze koncepcje budowy parku nad południową obwodnicą pojawiły się już na początku lat dwutysięcznych. W 2016 r. na podstawie konsultacji społecznych została wypracowana koncepcja architektoniczno-urbanistyczna zagospodarowania terenu nad POW. Ta koncepcja, autorstwa biura projektowo-konsultingowego PROINWESTYCJA pod kierownictwem Katarzyny Łowickiej, stała się podstawą do stworzenia projektu parku przez firmę Palmett, która obecnie go buduje.
Park linearny Ursynów - tak będzie wyglądał
- Przejdź do galerii: Park linearny nad Południową Obwodnicą Warszawy. Zobacz wizualizacje parku na Ursynowie
Autor: Palmett/UM Warszawa
Wizualizacja parku linearnego nad Południową Obwodnicą Warszawy, Ursynów, Warszawa
Jaki będzie park nad tunelem na Ursynowie?
Nowy park na Ursynowie będzie mieć długość ok. 2 km i składać się z sześciu odcinków, które zostaną różnie zagospodarowane. Dzięki temu powstanie zróżnicowana, zielona przestrzeń dla wszystkich. Poza zielenią, która znajdzie się na wszystkich odcinkach (w tym drzewa o wysokości 5–7 m) park nad POW zaoferuje spacerowiczom:
- odcinek nr 1 (od ul. Pileckiego do ul. Stryjeńskich) – opcjonalny; trzy nieduże placyki, z czego jeden z wielofunkcyjną wiatą wyposażoną w stoliki, ławki i huśtawki,
- odcinek nr 2 (od ul. Stryjeńskich do ul. Braci Wagów) – zrealizowany w pierwszej kolejności; rozległa polana otoczona roślinnością,
- odcinek nr 3 (od ul. Braci Wagów do al. KEN) – realizowany w drugiej kolejności; plac z fontanną posadzkową oraz duży ogród deszczowy z drewnianym pomostem, strefa rekreacyjna z urządzeniami do zabawy,
- odcinek nr 4 (od al. KEN do ul. Lanciego) – ogród zmysłów,
- odcinek nr 5 (od ul. Lanciego do ul. J. Rosoła) – nieduży placyk z dwoma stołami piknikowymi, obok zieleń inspirowana sadami,
- odcinek nr 6 (od ul. J. Rosoła do ul. Nowoursynowskiej) – wielofunkcyjna wiata, zrewitalizowany i nieco przekształcony istniejący nasyp z możliwością wejścia na szczyt.
Trzeba oczywiście pamiętać, że rośliny potrzebują czasu na rozwój i osiągnięcie docelowych rozmiarów. Park nie będzie zatem od razu wyglądał tak, jak na wizualizacjach.
Rolkowisko, drogi dla rowerów i toalety w parku nad POW
Warto przypomnieć, że na odcinku nr 3 miał znaleźć się bazarek „Na Dołku”. Znajdował on się w tej okolicy od lat, ale musiał przenieść się w inne miejsce na czas budowy Południowej Obwodnicy Warszawy. Ostatecznie jednak po licznych perypetiach miasto uznało, że w miejscu bazarku powstanie planowane tu już wcześniej rolkowisko.
Przez cały park będzie też biegła droga dla rowerów. Co więcej, w park wkomponowanych zostanie kilka parkingów, których zachowania domagali się mieszkańcy. Docelowo (po 2025 r.) w parku będą się też znajdować trzy toalety miejskie: jedna na zapleczu bazarku, druga na wysokości Natpoll Business Center i ostatnia w okolicach skrzyżowania ul. Płaskowickiej z ul. Stryjeńskich.
- Sprawdź też: Stworzą w Poznaniu park linearny jak High Line w Nowym Jorku. 10,2 ha zieleni przy dawnej linii kolejowej
Park linearny na Ursynowie – kiedy będzie gotowy? Harmonogram prac
Inwestycja, choć planowana od lat, znacząco się opóźniła, gdyż dzielnicy nie udało się porozumieć z drogowcami budującymi Południową Obwodnicę Warszawy. W efekcie prace nad parkiem nie zostały skoordynowane z budową POW i mogły ruszyć dopiero po oddaniu inwestycji do użytku.
Aktualny harmonogram budowy parku linearnego na Ursynowie przewiduje następujące terminy:
- końcówka 2023 r. – prace przygotowawcze, porządkowanie terenu, zabezpieczanie zieleni,
- I kwartał 2024 r. – start prac nad odcinkami 2 i 3,
- 2024 r. – start prac nad odcinkami 4, 5 i 6,
- I kwartał 2025 r. – oddanie do użytku odcinków 2 i 3,
- lato 2025 r. – oddanie do użytku odcinka 4,
- jesień 2025 r. – oddanie do użytku odcinka 5,
- I kwartał 2026 r. – oddanie do użytku odcinka 6.
Na ten moment nieznany jest termin realizacji odcinka nr 1 – jest on zapisany w umowie jako opcjonalny, a więc może nie powstać w ogóle. Jego realizacja zależy od dostępności środków w budżecie. Dodatkowo w latach 2025–2026 dzielnica Ursynów planuje budowę dodatkowych elementów wyposażenia parku.
- Dowiedz się: Park Naturalny Golędzinów Warszawa. Taki będzie nowy park od eM4 Pracownia Architektury Brataniec
Kiedy dodatkowe elementy nowego parku? Ursynów zapewnia, że powstaną
Warto przypomnieć, że według pierwotnej koncepcji parku nad POW, przygotowanej w 2016 r. przez zespół Katarzyny Łowickiej z biura PROINWESTYCJA, park miał być znacznie bogatszy. Mieszkańcy chcieli m.in. urządzenia terenów sportowych, postawienie rzeźby niedźwiedzia czy zawieszenia hamaków. Plan przewidywał też m.in. sztuczny strumień.
Z części planów, m.in. strumienia, trzeba było zrezygnować z przyczyn technicznych (park powstaje nad betonowym stropem tunelu drogowego i nie wszystko jest możliwe). Burmistrz Ursynowa w rozmowie z serwisem Haloursynow.pl zapowiedział jednak, że dzielnica ma zarezerwowane fundusze na dodawanie kolejnych elementów parku w 2025 lub na początku 2026 r. Rok 2024 przeznaczono na prace projektowe.
Jak podaje Haloursynow.pl, na ten moment potwierdzone zostało, że powstaną dodatkowo następujące elementy:
- obiekty sportowe na odcinku nr 5: wrotkowisko, być może także bouldering (ścianki wspinaczkowe), nieduży skatepark,
- dodatkowe obiekty na odcinku 5: duży plac zabaw, plac dla psów,
- trzy toalety,
- hamaki,
- stoły do ping-ponga,
- stoły szachowe,
- rzeźba niedźwiedzia (symbol dzielnicy).
