Stworzą w Poznaniu park linearny jak High Line w Nowym Jorku. 10,2 ha zieleni przy dawnej linii kolejowej

2023-10-30 12:26
Poznań park linearny na Górczynie
Autor: MPU w Poznaniu Park na Górczynie będzie pierwszym parkiem linearnym w Poznaniu.

Powstanie pierwszy w Poznaniu park linearny. Na Górczynie wzdłuż torów „kolei berlińskiej” powstanie otoczona zielenią droga pieszo-rowerowa, a dawne budynki kolejowe zyskają nowe funkcje. W planach jest też nowy tramwaj. Miasto porównuje inwestycję do słynnej High Line w Nowym Jorku.

Spis treści

  1. Pierwszy w Poznaniu park linearny jest w planach. Jaki będzie park na Górczynie?
  2. Nowy park jak High Line w Nowym Jorku?
  3. Nowa droga, rezerwa pod linię tramwajową i dodatkowe strefy zieleni

Pierwszy w Poznaniu park linearny jest w planach. Jaki będzie park na Górczynie?

Po licznych konsultacjach z mieszkańcami Rada Miasta Poznania uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla znacznej części Górczyna. Przewidziano w nim nowy park na Górczynie, czyli pierwszy w Poznaniu park linearny (a więc o wydłużonym kształcie). Będzie on miał imponującą powierzchnię 10,2 ha, co uczyni go jednym z największych parków w mieście.

To największa inwestycja ostatnich lat. Nowa linia tramwajowa w Krakowie

Dla porównania park na os. Chrobrego ma 11,4 ha, a park W. Czarnieckiego na Osiedlu Przyjaźni – 10,7 ha – podają urzędnicy.

Pierwszy park linearny w Poznaniu powstanie na trasie dawnej „kolei berlińskiej”. Wzdłuż torów powstanie droga pieszo-rowerowa otoczona drzewami i inną zielenią. Pozostałości infrastruktury kolejowej zostaną częściowo zachowane, by przypominać o historii tego obszaru. Z kolei istniejące budynki kolejowe będą mogły być zagospodarowane na obiekty sportu, kultury lub gastronomii. W efekcie ma powstać atrakcyjna przestrzeń miejska zachęcająca do odwiedzin i wypoczynku. Jak zapowiada miasto:

  • część istniejących wierzb ustanowiono pomnikami przyrody,
  • szerszą ochroną przed zabudową zostaną objęte m.in. trzcinowiska i obszary okresowego zalegania wody,
  • w ramach parku mogą powstać też takie obiekty jak siłownie plenerowe, place zabaw i boiska.
Część Górczyna w Poznaniu, w której ma powstać nowy park linearny
Autor: MPU w Poznaniu Część Górczyna w Poznaniu, w której ma powstać nowy park linearny

Obecnie nie jest znany termin budowy parku. Warto pamiętać, że plan miejscowy określa tylko, co może powstać na danym terenie, a nie zobowiązuje do realizacji konkretnych inwestycji. Miasto zapewnia jednak, że poznański park linearny zbuduje.

Wykup terenu pod park na Górczynie i jego urządzenie to koszt z budżetu Miasta, który wyniesie wg ostrożnych szacunków ponad 36 mln zł – informuje UM Poznań.

Nowy park jak High Line w Nowym Jorku?

Co ciekawe, w oficjalnych komunikatach miasto porównuje planowany park linearny w Poznaniu do High Line w Nowym Jorku. Mowa o długim na 2,33 km, zawieszonym 10 m nad ziemią parku w samym sercu Manhattanu, stworzonym na przecinającej miasto estakadzie dawnej linii kolejowej. Estakada z lat 30. XX w. stałą się bezużyteczna w latach 80. w związku ze spadającym zapotrzebowaniem na kolejowy transport towarowy w tej części metropolii.

Popadającemu w ruinę i skazanemu na wyburzenie obiektowi udało się jednak dać drugie życie. Dwóm nowojorczykom – byli to Robert Hammond i Joshua David – udało się zainteresować media i wpływowe osoby swoim planem ocalenia estakady i przemienienia jej w teren wypoczynkowy. Miejski konkurs na projekt parku linearnego opracowali (w kolaboracji) Diller Scofidio + Renfro, James Corner Field Operations oraz Piet Oudolf. W 2009 r. otwarto park High Line, który z miejsca stał się atrakcją turystyczną, przyciągającą każdego roku miliony odwiedzających.

Nowa droga, rezerwa pod linię tramwajową i dodatkowe strefy zieleni

Nowy, uchwalany od 2020 r. plan miejscowy dla części Górczyna nie skupia się oczywiście wyłącznie na parku linearnym. Mieszkańców z pewnością ucieszą inne uchwalone szczegóły takie jak:

  • zwiększenie w trakcie prac nad planem powierzchni terenu przeznaczonego na zieleń z 9,5 ha do 11,8 ha (14,2% całego obszaru),
  • zwężenie planowanego odcinka drogi od ul. Krzywej do ul. Drużynowej (ok. 300 m długości), dzięki czemu powstanie pas zieleni oddzielający zabudowę od nowej drogi,
  • projekt przedłużenia ul. Opolskiej na północ oraz pozostawienia rezerwy terenowej pod przyszłą linię tramwajową z ul. Hetmańskiej do pętli górczyńskiej,
  • zachowanie istniejących ogrodów działkowych,
  • zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej na części terenów zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej lub usługowej.

W ramach nowego MPZP przewidziano również tereny pod nową zabudowę mieszkaniową jedno- i wielorodzinną (głównie w południowo-wschodniej części obszaru). Wydzielono także teren zabudowy jednorodzinnej z usługami wzdłuż ul. Metalowej oraz wyznaczono nowy ciąg rowerowy.

Plan był szeroko omawiany z mieszkańcami – zapewniają urzędnicy. – Wiele z uwag i opinii mieszkańców udało się w planie uwzględnić, szczególnie tych dotyczących poszerzenia terenów zieleni publicznej i ochrony siedlisk cennych przyrodniczo.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej