Szklarska Poręba - dworzec PKP. Rusza przebudowa dworca

2019-11-20 13:02 Marzena Sarniewicz
Szklarska Poręba dworzec PKP
Autor: Polskie Koleje Państwowe S.A. Szklarska Poręba. Modernizacja dworca PKP to inwestycja warta 17,5 mln złotych

Szklarska Poręba będzie miała nowy dworzec PKP. Obiekt czeka kompleksowa modernizacja, a priorytetem będzie unowocześnienie budynku wraz z przywróceniem jego historycznego wyglądu. Zobacz wizualizacje.

Przypomnijmy, że budynek dworca w Szklarskiej Porębie wpisany jest do ewidencji zabytków i znajduje się w obszarze chronionym. Początkowo była to jedynie poczekalnia wraz z barem. W 1919 budynek został przebudowany i tak przez wiele lat pełnił swoje funkcje. Teraz przejdzie metamorfozę. Inwestycja realizowana jest w ramach ogólnopolskiego Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Szklarska Poręba dworzec PKP
Autor: Polskie Koleje Państwowe S.A. Prace budowlane związane z przebudową dworca PKP w Szklarskiej Porębie rozpoczną się w listopadzie 2019

Szklarska Poręba – modernizacja dworca PKP

Nowy dworzec PKP po modernizacji stanie się wizytówką Szklarskiej Poręby. Jego fasadę ozdobi iluminacja, która podkreśli historyczne detale architektoniczne. Wymienione zostanie poszycie dachowe oraz stolarka okienna i drzwiowa. Obiekt zostanie przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Powstaną nowe, ogólnodostępne toalety. Na parterze budynku głównego powstanie poczekalnia z nowymi ławkami, kasy biletowe oraz toalety. Tu również znajdzie się miejsce na lokal gastronomiczny. Na pierwszym i drugim piętrze budynku powstaną pomieszczenia hostelu. W segmencie o konstrukcji szachulcowej (typ ściany szkieletowej drewnianej, której wypełnienie stanowi glina) znajdzie się sala projekcyjna, natomiast w parterowej części położonej bliżej przejazdu kolejowego – informacja turystyczna wraz z salą wielofunkcyjną o charakterze wystawowym.

Szklarska Poręba dworzec PKP
Autor: Polskie Koleje Państwowe S.A. Szklarska Poręba. Zabytkowy dworzec PKP po modernizacji będzie wyposażony w nowoczesne systemy

Szklarska Poręba dworzec PKP – nowoczesne systemy

Dworzec będzie wyposażony w system dynamicznej informacji podróżnych z elektronicznymi tablicami wyświetlającymi rozkład jazdy pociągów oraz nowy system informacji głosowej. Budynek będzie chronił system monitoringu i antywłamaniowy. W ramach inwestycji zostaną wymienione wszystkie instalacje, których praca będzie nadzorowana przy pomocy systemu zarządzania obiektem BMS (Building Management System).

Zmieni się otoczenie dworca PKP w Szklarskiej Porębie

Metamorfozę przejdzie również otoczenie budynku PKP. Powstaną nowe chodniki, miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz typu Kiss&Ride. W sąsiedztwie budynku zaprojektowano również wiatę rowerową.

Szklarska Poręba dworzec PKP. Kiedy zakończy się remont?

Wartość inwestycji to 17,5 mln złotych. Jest ona dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace budowlane związane z przebudową rozpoczną się w listopadzie 2019. Planowany termin zakończenia modernizacji to pierwsza połowa 2021 roku.

Do tej pory w województwie dolnośląskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych udostępniliśmy podróżnym osiem kompleksowo zmodernizowanych dworców kolejowych, których przebudowa kosztowała łącznie 55,4 miliona złotych. Roboty budowlane trwają już w Malczycach, Kątach Wrocławskich, Smolcu, Imbramowicach, Boguszowie Gorcach Zachód i na dworcu Wałbrzych Główny. Już niebawem prace rozpoczną się w Szklarskiej Porębie – mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej