Szklarska Poręba. Odnowiony dworzec PKP oddany do użytku. Zdjęcia

2021-03-25 9:30
Szklarska Poręba dworzec PKP
Autor: Polskie Koleje Państwowe S.A. Szklarska Poręba. Modernizacja dworca PKP to inwestycja warta 22,5 mln złotych brutto

Szklarska Poręba ma nowy dworzec PKP. Obiekt przeszedł kompleksową modernizację, a priorytetem było unowocześnienie budynku wraz z przywróceniem jego historycznego wyglądu. Uroczyste oddanie nowego dworca PKP do użytku odbyło się 24 marca 2021. Zobaczcie jak wygląda odnowiony budynek.

Spis treści

  1. Szklarska Poręba – modernizacja dworca PKP
  2. Szklarska Poręba dworzec PKP – nowoczesne systemy
  3. Zmieniło się otoczenie dworca PKP w Szklarskiej Porębie
  4. Szklarska Poręba dworzec PKP. Kiedy zakończył się remont?

Przypomnijmy, że budynek dworca w Szklarskiej Porębie wpisany jest do ewidencji zabytków i znajduje się w obszarze chronionym. Początkowo była to jedynie poczekalnia wraz z barem. W 1919 budynek został przebudowany i tak przez wiele lat pełnił swoje funkcje. Teraz przeszedł metamorfozę. Inwestycja realizowana była w ramach ogólnopolskiego Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.

Szklarska Poręba dworzec PKP
Autor: PKP Na nowym dworcu PKP w Szklarskiej Porębie, kontrolę nad optymalizacją zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody ma system BMS (Building Management System), który nadzoruje pracę instalacji i urządzeń w budynku. Integruje on również nowoczesne systemy zapewniające bezpieczeństwo podróżnym i budynkowi: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także przeciwpożarowe.

Szklarska Poręba – modernizacja dworca PKP

Nowy dworzec PKP po modernizacji stanie się wizytówką Szklarskiej Poręby. Jego fasadę zdobi iluminacja, która podkreśla historyczne detale architektoniczne. Wymienione zostało poszycie dachowe oraz stolarka okienna i drzwiowa. Obiekt został przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Powstały nowe, ogólnodostępne toalety. Na parterze budynku głównego jest poczekalnia z nowymi ławkami, kasy biletowe oraz toalety. Tu również znalazło się miejsce na lokal gastronomiczny. Na pierwszym i drugim piętrze budynku powstały pomieszczenia hostelu. W segmencie o konstrukcji szachulcowej (typ ściany szkieletowej drewnianej, której wypełnienie stanowi glina) jest sala projekcyjna, natomiast w parterowej części położonej bliżej przejazdu kolejowego – informacja turystyczna wraz z salą wielofunkcyjną o charakterze wystawowym.

Szklarska Poreba dworzec PKP
Autor: PKP Budynek dworca PKP w Szklarskiej Porebie został docieplony od wewnątrz, a także zamontowano w nim stolarkę okienną i drzwiową o niskim stopniu przenikalności cieplnej

Szklarska Poręba dworzec PKP – nowoczesne systemy

Dworzec jest wyposażony w system dynamicznej informacji podróżnych z elektronicznymi tablicami wyświetlającymi rozkład jazdy pociągów oraz nowy system informacji głosowej. Budynek chroni system monitoringu i antywłamaniowy. W ramach inwestycji zostały wymienione wszystkie instalacje, których praca będzie nadzorowana przy pomocy systemu zarządzania obiektem BMS (Building Management System).

Zmieniło się otoczenie dworca PKP w Szklarskiej Porębie

Metamorfozę przeszło również otoczenie budynku PKP. Powstały nowe chodniki, miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami oraz typu Kiss&Ride. W sąsiedztwie budynku zaprojektowano również wiatę rowerową.

Szklarska Poręba dworzec PKP
Autor: PKP Na dworcu PKP w Szklarskiej Porębie zamontowano energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, ograniczając tym samym zużycie energii elektrycznej

Szklarska Poręba dworzec PKP. Kiedy zakończył się remont?

Wartość inwestycji to 17,5 mln złotych. Jest ona dofinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace budowlane związane z przebudową rozpoczęły się w listopadzie 2019. Modernizacja dobiegła końca w marcu 2021 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej