S19. Trzy przetargi na budowę podlaskich odcinków S19. Mapy, aktualności

2020-10-09 8:46 Marzena Sarniewicz
Trasa S19
Autor: GDDKiA Budowa trasy S19

S19 to droga ekspresowa, która powstaje we wschodniej części kraju, pomiędzy przejściem granicznym z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej, a granicą ze Słowacją w Barwinku. Łączna długość trasy to około 570 km. Droga w większości jest fragmentem szlaku Via Carpatia. Właśnie zostały ogłoszone kolejne przetargi na budowę podlaskich odcinków drogi. Dowiedz się o nich więcej.

Spis treści

 1. Przebieg drogi ekspresowej S19
 2. Przetargi na podlaskie odcinki S19
 3. Wykonawca S19 na odcinku od Rzeszowa do Babicy
 4. S19 - planowane przetargi

Przebieg drogi ekspresowej S19

Droga ekspresowa S19 przebiegać będzie od przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej, przez bliskie sąsiedztwo Białegostoku i dalej na południe przez Lublin aż do granicy ze Słowacją w Barwinku.

S19. Budowa drogi ekspresowej S19
Autor: wikipedia Przebieg drogi ekspresowej S19

Przetargi na podlaskie odcinki S19

Trzy kolejne przetargi w okolicy Bielska Podlaskiego

31 lipca ruszyły przetargi na zaprojektowanie i wybudowanie trzech kolejnych fragmentów drogi ekspresowej S19 w województwie podlaskim.  Są to odcinki: Ploski - Haćki, Haćki - Bielsk Podlaski Zachód i Bielsk Podlaski Zachód - Boćki.To kolejne 30 kilometrów drogi ekspresowej S19 na Podlasiu, prowadzące na południe w stronę Lublina - od rzeki Narew (Ploski), przez obejście Bielska Podlaskiego, aż po miejscowość Boćki.  

7 lipca 2020 poznaliśmy oferty złożone w przetargu na odcinek S19 w woj. podlaskim, Bielsk Podlaski Zachód - Boćki. Wpłynęło ich dziewięć, z tego siedem mieści się w szacunkach zamawiającego. Najtańszą ofertę na budowę ponad 12 kilometrów drogi ekspresowej złożyła turecka firma Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş.(254,73 mln zł). Kolejna była oferta firmy Strabag ( 309,35 mln zł). Najwyższą ofertę przedstawiło Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR (381,3 mln zł).

Aktualnie trwa wyłanianie wykonawców na około 78 kilometrach S19 od Dobrzyniewa przez Białystok Zachód i Bielsk Podlaski, aż po Boćki.

Odcinek od węzła Księżyno do węzła Białystok Południe 

8 lipca GDDKiA otworzyła oferty w przetargu na projekt i budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19 na Podlasiu – od węzła Księżyno do węzła Białystok Południe wraz z budową nowego fragmentu drogi krajowej nr 65 od węzła Białystok Południe do miejscowości Grabówka. Ten odcinek domyka tzw. Południową Obwodnicę Białegostoku.  W przetargu wpłynęło 10 ofert, z których najtańszą złożyło hiszpańskie konsorcjum Aldesa Construcciones Polska i Aldesa Construcciones (456,14 mln zł). Najwyższą ofertę, bo na 571,49 mln zł, złożył kontrakt Mostostal Warszawa i tylko ta oferta przekraczała kosztorys zamawiającego, czyli 540,31 mln zł.  

Odcinek Krynice – Białystok Zachód oraz Białystok Południe – Ploski

29 maja 2020 ogłoszone zostały dwa przetargi na zaprojektowanie i wybudowanie dwóch fragmentów drogi ekspresowej S19 w województwie podlaskim. To 10-kilometrowy odcinek Krynice (od istniejącej DK65) - Dobrzyniewo (bez węzła) – Białystok Zachód (z węzłem) oraz prawie 13-kilometrowy odcinek Białystok Południe (bez węzła) – Ploski nad Narwią. Oferty złożone w przetargu poznamy kolejno 17 i 20 lipca. Oba odcinki mają być gotowe pod koniec 2024 roku.

Odcinek Dobrzyniewo – Białystok Zachód

Siedem ofert wpłynęło w przetargu na projekt i budowę odcinka drogi ekspresowej S19 od Dobrzyniewa do węzła Białystok Zachód (wraz z węzłem). Najniższą ofertę złożyło konsorcjum PORR i Unibep - 326,39 mln zł, najwyższą - 399,81 mln zł - Mostostal Warszawa. Założony budżet to 230,18 mln zł.Przetarg dotyczy zaprojektowania i budowy niespełna 6-kilometrowego odcinka S19, ale w ramach tego zadania ma powstać węzeł Białystok Zachód. To właśnie tu – w przyszłości - krzyżować się będzie istniejąca trasa S8 z powstającą drogą ekspresową S19. Planowany odcinek S19 ma mieć dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, a całość ma być przystosowana do najcięższego ruchu. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest na 2022 rok, a ich zakończenie na 2024.

Wykonawca S19 na odcinku od Rzeszowa do Babicy

GDDKiA poinformowała 15 maja 2020, że w przetargu na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S19 na odcinku od węzła Rzeszów Południe do węzła Babic, została wybrana oferta konsorcjum Mostostal Warszawa i Acciona Construcción. Oferta opiewa na kwotę 2,23 mld zł dla odcinka długości ok. 10,3 km. Jeszcze tylko kontrola przetargu przez Prezesa UZP, brak odwołań ze strony innych uczestników postępowania i umowa zostanie niezwłocznie podpisana.

Na realizację inwestycji wykonawca będzie miał 54 miesiące:  21 miesięcy na projektowanie i 33 miesiące na roboty budowlane z uwzględnieniem okresów zimowych. Ponieważ projekt będzie realizowany w systemie „projektuj i buduj”, wykonawca będzie miał możliwość optymalizacji rozwiązań zawartych w Koncepcji Programowej. Na tym odcinku S19 przewiduje się wykonanie obiektów inżynierskich, w tym tunelu długości ok. 2 km, pięciu estakad, dwóch wiaduktów nad S19 oraz trzech przejść dla zwierząt i jednego przejazdu pod S19. Droga będzie dwujezdniowa, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Realizacja planowana jest na lata 2020-2025.

Budowa odcinka drogi ekspresowej S19 od w. Rzeszów Południe (Kielanówka) do Babicy jest częścią dużego zadania jakim jest realizacja międzynarodowej trasy Via Carpatia. Na Podkarpaciu w realizacji jest ponad 54 km S19, kolejne 85 km jest w przygotowaniu. Droga ekspresowa S19 w województwie podkarpackim będzie miała docelowo ok. 169 km.

S19. Budowa drogi ekspresowej S19
Autor: GDDKiA Link: Kliknij i powiększ
Trasa S19
Autor: GDDKiA Ogłoszono przetargi na trzy odcinki S19 w okolicy Bielska Podlaskiego Link: Kliknij i powiększ

S19 - planowane przetargi

Do końca czerwca GDDKiA ogłosi cztery kolejne przetargi na prawie 50 kilometrów drogi ekspresowej S19 w okolicy Białegostoku, w systemie "projektuj i buduj":

 • Krynice – Dobrzyniewo (5,67 km)
 • Białystok Zachód – Księżyno (16,65 km)
 • Księżyno – Białystok Południe (dodatkowo z ponad 13 km odc. DK65 Kudrycze – Kuriany - Grabówka) - (21,63 km)
 • Białystok Południe – Ploski (12,73 km)

Przetargi zaplanowane na drugą połowę 2020 roku:

 • Ploski–Haćki (8,89 km)
 • Haćki–Bielsk Podlaski Zachód z 6 km odcinka DK66 w Bielsku Podlaskim (14,96 km)
 • Bielsk Podlaski Zachód–Boćki (12,19 kmBoćki–Osmola (11,94 km)
 • Osmola–Leszczka (13,61 km)
 • Leszczka–Chlebczyn (15,38 km)

S19, z wyłączeniem odcinka Kuźnica Białostocka-Białystok, to część międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który w Polsce będzie mieć długość ponad 700 km. Droga przebiegać będzie przez województwo podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Via Carpatia połączy Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję.

Via Carpatia
Autor: GDDKIA Przebieg międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który powstaje wzdłuż wschodniej granicy Polski
Przebieg międzynarodowego szlaku Via Carpatia - mapa
Autor: GDDKIA Przebieg międzynarodowego szlaku Via Carpatia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej