Południowa Obwodnica Białegostoku w ramach S19 ma być w 2024

2020-05-04 13:25
obwodnica Biełegostoku
Autor: GDDKiA Południowa Obwodnica Biełegostoku ma być gotowa za 4 lata

Południowa Obwodnica Białegostoku wreszcie ma szansę na realizację. GDDKiA ogłosiła dwa przetargi na projekt i budowę fragmentu drogi ekspresowej S19 o długości ok. 24,5 km oraz odcinka drogi krajowej nr 65 o długość ok. 13,6 km. Drogi będą tworzyć tzw. Południową Obwodnicę Białegostoku.

Przetargi na Południową Obwodnicę Białegostoku

GDDKiA ogłosiła dwa przetargi na realizację Południowej Obwodnicy Białegostoku:

  • odcinek drogi ekspresowej S19 - od węzła Białystok Zachód do węzła Księżyno (16,6 km),
  • odcinek S19 od węzła Białystok Księżyno do węzła Białystok Południe (7,9 km.) z jednoczesną budową drogi krajowej nr 65 od węzła Białystok Południe do planowanego ronda na obecnej DK65 w rejonie Grabówki (13,6 km) – to wylot z Białegostoku w kierunku Bobrownik (granica z Białorusią).

Obie będą tworzyć tzw. Południową Obwodnicę Białegostoku, a odcinki ekspresowe – również fragment korytarza komunikacyjnego Via Carpatia.

Realizacja inwestycji ma się odbywać w systemie „Projektuj i buduj”. Podpisanie umowy zaplanowano na jesień tego roku, uzyskanie zezwolenia na realizacje inwestycji drogowej (ZRID) przewidziane jest na II kw. 2022, a budowa na lata 2022-2024.

Południowa Obwodnica Białegostoku ekspresówką

Budowane odcinki dróg będą dwujezdniowe, o przekroju 2x2, przystosowane do ciężkiego ruchu (kategoria KR6). Rodzaj konstrukcji nawierzchni (beton cementowy czy asfaltowy) wybierze wykonawca. Na ekspresowej części inwestycji powstaną trzy węzły:

  • Białystok Księżyno, gdzie S19 krzyżować się będzie z drogą wojewódzką nr 678.
  • Białystok Starosielce, gdzie droga powiatowa nr 1535B będzie krzyżować się z drogą ekspresową S19, a wykonany tu węzeł zapewni relacje na wjedzie do jednej z głównych ulic Białegostoku - ul. Popiełuszki.
  • Węzeł Białystok Południe, gdzie drogą ekspresową S19 będzie krzyżować się z budowaną DK65 odchodzącą na wschód i zarazem wychodzić na południe w stronę Lublina (następny odcinek S19). Ten węzeł zapewni relacje Białystok – Lublin – granica państwa w Bobrownikach.

Odcinek DK65 przy węźle Białystok Południe ma być dwujezdniowy na długości ok. 1 km, dalej będzie projektowany jako jedna jezdnia z przekrojem 2x1.

Południowa Obwodnica Białegostoku - harmonogram

30 kwietnia 2020 - przekazanie ogłoszenia o zamówieniu do publikacji

4/5 maja 2020  - wszczęcie postępowania (zależne od daty publikacji przez Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej)

III kw. 2020 - planowany termin składania ofert

III/IV kw. 2020 - zawarcie umowy z wykonawcą

S19
Autor: GDDKiA Południowa Obwodnica Biełegostoku - mapa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej