Południowa Obwodnica Białegostoku w ramach S19 ma być w 2024

2020-05-04 13:25
obwodnica Biełegostoku
Autor: GDDKiA Południowa Obwodnica Biełegostoku ma być gotowa za 4 lata

Południowa Obwodnica Białegostoku wreszcie ma szansę na realizację. GDDKiA ogłosiła dwa przetargi na projekt i budowę fragmentu drogi ekspresowej S19 o długości ok. 24,5 km oraz odcinka drogi krajowej nr 65 o długość ok. 13,6 km. Drogi będą tworzyć tzw. Południową Obwodnicę Białegostoku.

Przetargi na Południową Obwodnicę Białegostoku

GDDKiA ogłosiła dwa przetargi na realizację Południowej Obwodnicy Białegostoku:

  • odcinek drogi ekspresowej S19 - od węzła Białystok Zachód do węzła Księżyno (16,6 km),
  • odcinek S19 od węzła Białystok Księżyno do węzła Białystok Południe (7,9 km.) z jednoczesną budową drogi krajowej nr 65 od węzła Białystok Południe do planowanego ronda na obecnej DK65 w rejonie Grabówki (13,6 km) – to wylot z Białegostoku w kierunku Bobrownik (granica z Białorusią).

Obie będą tworzyć tzw. Południową Obwodnicę Białegostoku, a odcinki ekspresowe – również fragment korytarza komunikacyjnego Via Carpatia.

Realizacja inwestycji ma się odbywać w systemie „Projektuj i buduj”. Podpisanie umowy zaplanowano na jesień tego roku, uzyskanie zezwolenia na realizacje inwestycji drogowej (ZRID) przewidziane jest na II kw. 2022, a budowa na lata 2022-2024.

Południowa Obwodnica Białegostoku ekspresówką

Budowane odcinki dróg będą dwujezdniowe, o przekroju 2x2, przystosowane do ciężkiego ruchu (kategoria KR6). Rodzaj konstrukcji nawierzchni (beton cementowy czy asfaltowy) wybierze wykonawca. Na ekspresowej części inwestycji powstaną trzy węzły:

  • Białystok Księżyno, gdzie S19 krzyżować się będzie z drogą wojewódzką nr 678.
  • Białystok Starosielce, gdzie droga powiatowa nr 1535B będzie krzyżować się z drogą ekspresową S19, a wykonany tu węzeł zapewni relacje na wjedzie do jednej z głównych ulic Białegostoku - ul. Popiełuszki.
  • Węzeł Białystok Południe, gdzie drogą ekspresową S19 będzie krzyżować się z budowaną DK65 odchodzącą na wschód i zarazem wychodzić na południe w stronę Lublina (następny odcinek S19). Ten węzeł zapewni relacje Białystok – Lublin – granica państwa w Bobrownikach.

Odcinek DK65 przy węźle Białystok Południe ma być dwujezdniowy na długości ok. 1 km, dalej będzie projektowany jako jedna jezdnia z przekrojem 2x1.

Południowa Obwodnica Białegostoku - harmonogram

30 kwietnia 2020 - przekazanie ogłoszenia o zamówieniu do publikacji

4/5 maja 2020  - wszczęcie postępowania (zależne od daty publikacji przez Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej)

III kw. 2020 - planowany termin składania ofert

III/IV kw. 2020 - zawarcie umowy z wykonawcą

S19
Autor: GDDKiA Południowa Obwodnica Biełegostoku - mapa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej