Rusza budowa autostrady A2 Stryków-Konotopa

2010-07-15 14:00
Rusza budowa autostrady A2 Stryków-Konotopa
Autor: GDDKiA Symbolicznym wbiciem łopaty na terenie oczyszczalni w Pruszkowie rozpoczęła się budowa autostrady A2 pomiędzy Łodzią a Warszawą .

Symbolicznym wbiciem łopaty na terenie oczyszczalni w Pruszkowie rozpoczęła się budowa autostrady A2 pomiędzy Łodzią a Warszawą.

Zobacz koniecznie: Przebudowa oczyszczalni ścieków w Pruszkowie rozpoczęta

Wykonawca odcinka E (konsorcjum pod kierunkiem Budimex-Dromex SA) rozpocznie od przebudowy przepompowni, kolektora, wodociągu, kanału przelewowego i linii energetycznej, by w tym miejscu mógł powstać jeden z pasów przyszłej trasy.

Zobacz koniecznie: Autostrada A2: wykonawcy chcą negocjować ceny

Po uzyskaniu wszystkich pozwoleń na budowę, we wrześniu pełną para ruszy budowa całego mazowieckiego odcinka autostrady. Kierowcy będą mogli przejechać nową trasą pomiędzy Łodzią a Warszawą w maju 2012 r.

Zobacz koniecznie: Przygotowania do budowy A2 Łódź-Warszawa - wiadukt zburzony

Umowa z warszawskim oddziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na projekt i budowę ponad 7-kilometrowego odcinka „E” autostrady A2 Stryków - Konotopa została podpisana 28 września 2009 roku. Wykonawcą jest konsorcjum firm Budimex SA (95%) i Ferrovial Agroman SA (5%). Wartość kontraktu wynosi 348,8 mln zł netto.

W ramach inwestycji konsorcjum wybuduje ponad 7 km autostrady, która na tym odcinku będzie się rozszerzać z dwóch pasów ruchu do czterech pasów ruchu w każdą stronę. Ponadto powstaną dwa węzły autostradowe – „Pruszków” i „Konotopa”. Pierwszy z węzłów powstanie na skrzyżowaniu autostrady A2 z drogą wojewódzką nr 718, drugi – bezkolizyjny węzeł w podwarszawskiej Konotopie rozprowadzi ruch z kończącej się w tym miejscu autostrady na obwodnice Warszawy – S8 w kierunku węzła Prymasa Tysiąclecia i S2 w kierunku lotniska Okęcie. W ramach kontraktu Budimex wybuduje także 7 wiaduktów drogowych, jeden most autostradowy i obwód utrzymania autostrady „Pruszków” wraz z niezbędną infrastrukturą.
Przebieg autostrady wymaga przebudowy pruszkowskiej oczyszczalni ścieków. Przebudowa została zaplanowana w taki sposób, który nie spowoduje przerwy w pracy oczyszczalni.

Dla usprawnienia przebiegu całej inwestycji wykonawca podzielił je na kilka zadań, które realizuje w zależności od uzyskania kolejnego pozwolenia na budowę. W przypadku tej inwestycji jest ich siedem – pięć na przebudowę oczyszczalni, dwa kolejne – na obwód utrzymania autostrady i samą autostradę. Taka organizacja znacznie przyspiesza proces inwestycyjny.

Obecnie prowadzone są roboty rozbiórkowe. Trwają prace geodezyjne. Teren inwestycji jest sprawdzany przez saperów; tu poziom zaawansowania sięga 90 proc. W rejonie dwóch projektowanych węzłów gromadzony jest piasek, który zostanie wykorzystany do budowy. W połowie lipca rozpocznie się budowa dróg technologicznych i organizacja zapleczy budowy.

W rejonie oczyszczalni rozpoczynają się prace przygotowawcze i ziemne na projektowanym kanale ożarowskim. W połowie lipca rozpocznie się budowa wodociągu w ul. Domaniewskiej. W tym samym czasie w miejscu, w którym powstanie budynek przepompowni, rozpocznie się budowa ścianek szczelnych. Tydzień później będzie można przystąpić do prac konstrukcyjnych.

Na przełomie lipca i sierpnia, po uprawomocnieniu decyzji o pozwoleniu na budowę, rozpocznie się budowa kanału zrzutowego do rzeki Utraty.
Najprawdopodobniej w sierpniu wykonawca uzyska decyzję o pozwoleniu na budowę obwodu utrzymania autostrady, w skład którego wchodzą budynki biurowe, posterunek policji i straży pożarnej, garaże i magazyny soli i piasku. Decyzja o pozwoleniu na budowę samej autostrady jest spodziewana na przełomie sierpnia i września.

Zakończenie prac zaplanowano na czerwiec 2012 roku. Budowany przez Budimex odcinek E stanowi element autostrady A2 granica państwa – Świecko – Poznań – Łódź – Warszawa – Biała Podlaska – Kukuryki – granica państwa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej