Plac Trzech Krzyży idzie do remontu. Efekty jeszcze w 2022 r.

2022-05-17 12:38
pl. Trzech Krzyży Warszawa
Autor: Wikipedia Remont placu Trzech Krzyży ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów

Plac Trzech Krzyży w Warszawie będzie remontowany. Drogowcy ogłosili przetarg na remont pl. Trzech Krzyży oraz odcinka Nowego Światu do ronda de Gualle'a. Nowy plac Trzech Krzyży ma być bardziej przyjazny i bezpieczny dla pieszych oraz rowerzystów. Jak się zmieni?

Ostatnie zmiany na placu Trzech Krzyży

W ostatnich latach plac Trzech Krzyży przechodził drobne remonty. Położono nowe chodniki, wymieniono oświetlenie na latarnie stylizowane na zabytkowe pastorały. Niestety, w złym stanie pozostaje nawierzchnia, nie ma trasy rowerowej, a pieszym trudno jest przejść przez ulicę. Teraz pl. Trzech Krzyży ma być bezpieczniejszy i po prostu ładniejszy.

Plac jest zabytkowy, dlatego na wszystkie prace musiał wyrazić zgodę Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Zwrócono uwagę na istniejące osie widokowe oraz układ kompozycyjny i urbanistyczny placu. Z tego powodu układ ulic nie ulegnie większym zmianom, do minimum ograniczone zostały też plany związane z zielenią, mimo że drogowcy zaproponowali posadzenie na placu 20 drzew.

Jak zmieni się plac Trzech Krzyży?

Zaplanowano remont jezdni samego placu i fragmentów ulic dochodzących do niego, a także ronda de Gaulle’a oraz krótkiego odcinka ulicy Nowy Świat łączącego te dwa punkty. Inwestycja zakłada budowę sygnalizacji świetlnej oraz azyli na przejściu dla pieszych na wysokości kościoła św. Aleksandra, po południowej stronie placu.

Ważnym elementem projektu jest nowa infrastruktura rowerowa. Obecnie ciągła trasa rowerowa prowadząca aż z Wilanowa urywa się dokładnie przed placem Trzech Krzyży, kończy się nieoczekiwanie na chodniku u zbiegu z Alejami Ujazdowskimi. Sytuację poprawi nowa sieć dróg rowerowych oraz pasów rowerowych na jezdni. Plac Trzech Krzyży to skomplikowany splot wielu ulic i kierunków ruchu oraz ważny węzeł komunikacji miejskiej. Zaprojektowanie infrastruktury rowerowej stanowiło więc spore wyzwanie – nie można było naruszyć zasadniczej geometrii ulic, trzeba było uwzględnić potrzeby komunikacji autobusowej oraz wymogi przedstawione przez  konserwatora zabytków.

Drogowcy twierdzą, że po remoncie placu poprawi się również komunikacja miejska. Autobusy, które ruszają teraz z kilku przystanków, będą zabierać pasażerów tylko z jednego miejsca - chodzi o linie jadące w kierunku Nowego Światu, jak i te, które skręcają w ul. Książęcą.

pl. Trzech Krzyży Warszawa
Autor: ZDM Tak będzie wyglądał pl. Trzech Krzyży

Plac Trzech Krzyży dla rowerzystów

Po wschodniej stronie placu, od Alej Ujazdowskich do ulicy Książęcej, biec będzie dwukierunkowa droga dla rowerów będąca naturalnym przedłużeniem trasy w Alejach. Na dalszym odcinku powstaną jednokierunkowe pasy rowerowe wyznaczone na jezdni i biegnące zgodnie z kierunkiem ruchu. W ten sposób rowerzyści pokonają fragment Nowego Światu oraz rondo de Gaulle’a. Pas rowerowy znajdzie się też po zachodniej stronie placu.

Na wysokości ulicy Smolnej, która stanowi granicę zmian od północy, powstanie krótki dwukierunkowy łącznik rowerowy. Korzystając z niego, rowerzyści będą mogli wykonać manewr, który w wielu relacjach zastąpi konieczność okrążania wielopasmowego ronda razem z samochodami. Łączniki, w formie dwukierunkowych dróg dla rowerów, powstaną też na południowym krańcu inwestycji. W ten sposób nowa trasa połączy się z ulicą Wiejską oraz z ul. Mokotowską. W rejonie drugiej z nich przebudowany zostanie wspólny ciąg pieszo-rowerowy – wydzielając z niego osobną drogę dla rowerów i chodnik.

Kiedy nowy plac Trzech Krzyży?

Na oferty w przetargu na przebudowę placu ZDM ma czekać do 2 czerwca. Wybrany wykonawca będzie miał 180 dni na realizację powierzonego mu zadania.

ZDM, MaB

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej