Pasaż Wiecha idzie do przebudowy pod okiem biura Normana Fostera

2022-04-21 9:26
Pasaż Wiecha
Autor: UMW Nowy pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha”, zwyczajowo pasaż „Wiecha”, który przecina ulice Chmielną i Złotą. Propozycja nowego wyglądu pasażu pracowni RS Architektura Krajobrazu

Pasaż Wiecha to zwyczajowa nazwa pasażu Stefana Wiecheckiego w samym centrum Warszawy. Przecina ulice Chmielną i Złotą. Pasaż Wiecha ma być spójny z projektem władz Warszawy na nowe centrum. Właściciel Pasażu Wiecha - Atrium European Real Estate - koncepcję modernizacji tego miejsca ma zaprezentować jeszcze w tym roku.

Pasaż Wiecha przebiega równolegle do Marszałkowskiej. Niestety, nie wykorzystuje w pełni potencjału miejsca położonego w samym centrum Warszawy. Zamiast miejsca spotkań mieszkańców pełni głównie funkcję tranzytową, ożywianą niewielkimi ogródkami przy lokalach gastronomicznych. Czy Pasaż Wiecha nabierze nowego znaczenia dla Warszawy?

Pasaż Wiecha czekają zmiany

Tak zapowiada firma Atrium, od 2018 roku właściciel Pasażu Wiecha, jak również sąsiadujących z nim Domów Towarowych Wars, Sawa, Junior przy ul. Marszałkowskiej. Właściciel zapowiada, że Pasażowi Wiecha oraz Domom Towarowym i możliwościom ich modernizacji przyjrzy się pracownia z Londynu Foster + Partners - jedno z najsłynniejszych biur projektowych, którym kieruje Norman Foster. Znane biuro ma już zresztą na swoim koncie warszawską realizację - Varso Tower - najwyższy wieżowiec w UE. Wstępne pomysły na nowy Pasaż Wiecha zapowiadane są jeszcze na ten rok. Mają być one poddane konsultacjom nie tylko doświadczonych architektów i urbanistów, ale także warszawiaków.

Koncepcja remontu Pasażu Wiecha

W 2021 ratusz rozstrzygnął konkurs na projekt przebudowy rejonu ulic Złotej i Chmielnej wraz z Pasażem Wiecha. Wygrała go pracowania RS Architektura Krajobrazu. Zwycięski projekt zakłada częściowe zadaszenie pasażu. Ważną jego częścią jest zieleń.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej