I etap obwodnicy Sanoka gotowy. Czas na II etap drogi w Bieszczady

2021-04-09 12:36
obwodnica Sanoka
Autor: GDDKiA Obwodnica Sanoka przyspieszy podróż w Bieszczady. To duża ulga dla zakorkowanego przez tranzyt centrum Sanoka

Obwodnica Sanoka to jedna z ważniejszych inwestycji drogowych na Podkarpaciu. Jeszce niedawno podróżujący w Bieszczady stali w Sanoku w korkach. Obwodnica Sanoka rozwiązuje te utrudnienia. I etap obwodnicy Sanoka oddano kierowcom pod koniec stycznia 2020. Trwają przygotowania do budowy II etapu - oferty złożyło 5 firm.

I etap obwodnicy Sanoka - gdzie początek, gdzie koniec?

Obwodnica Sanoka długości 6,70 km powstała w ciągu drogi krajowej nr 28 Zator-Medyka. Obwodnica Sanoka ma swój początek na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 886 z ul. Krakowską tj. DK-28. Zakończenie zaś obwodnicy Sanoka to włączenie jej w drogę krajową nr 84 (ul. Lipińskiego).

Od kiedy w Bieszczady obwodnicą Sanoka?

GDDKiA oddała kierowcom do użytku I etap obwodnicy 31 stycznia 2020. Tego dnia odetchnęli też mieszkańcy Sanoka, którzy czekali na tę inwestycję wiele lat. Centrum miasta korkowało się głównie przez ruch tranzytowy. Teraz jest on wyprowadzony z miasta w kierunku przejścia granicznego Krościenko–Smolnica. Budowa tego fragmentu obwodnicy trwała 6 lat.

obwodnica Sanoka mapa
Autor: GDDKiA Obwodnica Sanoka

Obwodnica Sanoka o przekroju 2+1

Obwodnica Sanoka ma parametry techniczne drogi klasy GP, czyli głównej przyspieszonej o przekroju 2+1. W ciągu obwodnicy Sanoka wybudowano osiem mostów, cztery wiadukty, osiemnaście przepustów (cztery obiekty na potokach górskich, sześć przejść dla zwierząt i przepustów pod obwodnicą, osiem przepustów ramowych pod drogami bocznymi). Obwodnica Sanoka łączy się z innymi drogami czterema skrzyżowaniami.

Sanok obwodnica
Autor: GDDKiA Obwodnica Sanoka. Dokładna długość projektowanej obwodnicy wynosi 6699,14 m. Inwestycja zlokalizowana jest w granicach województwa podkarpackiego, na terenie powiatu sanockiego i obejmuje tereny miasta Sanok oraz gminy Sanok

II etap obwodnicy Sanoka w przygotowaniu

Tera czas na II etap trasy. Ma ona poprawić dostępność komunikacyjną Sanoka i ułatwić wyjazd w kierunku Przemyśla i dalej do przejścia granicznego w Medyce i Korczowej łączących Unię Europejską z Ukrainą.

W przetargu na wykonanie koncepcji programowej budowy II etapu obwodnicy Sanoka oferty złożyło 5 firm. Teraz rozpoczyna się sprawdzanie złożonych w postępowaniu ofert.

Najniższą ofertę na ponad 1,4 mln zł złożyła firma SAFEGE, pozostałe oferty wahają się od blisko 1,5 mln zł do ponad 2,2 mln zł. GDDKiA przewidziała na inwestycję ponad 1,6 mln zł.

Przetarg dotyczył wykonania koncepcji programowej z pełnym rozpoznaniem geologicznym. Inwestycja będzie częścią drogi krajowej nr 28, która biegnie od miejscowości Zator do przejścia granicznego w Medyce. Inwestycja ma już decyzję środowiskową.

Przyszła obwodnica będzie miała ok. 3 km długości, w jej ramach powstaną też m.in. trzy mosty.

Obwodnica Sanoka realizowana jest z rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Na Podkarpaciu powstanie osiem inwestycji, które będą finansowane z tego programu.

obwodnica Sanok
Autor: GDDKiA Podstawowe cele budowy obwodnicy Sanoka to: wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza tereny zabudowy miasta, a przez to poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego, zwiększenie przepustowości i prędkości ruchu tranzytowego na drogach DK28 i DK84
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej