Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej będzie trochę później. Zobacz jak powstaje

2024-06-03 8:22

Budowa obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej to ważna dla Pomorza inwestycja. Najbardziej cieszą się z niej jednak chyba mieszkańcy Trójmiasta, bo po jej wybudowaniu jest szansa na odkorkowanie obecnej, zatłoczonej S6. Cała nowa trasa S6 ma być oddana w 2025 roku, ale o kilka miesięcy później. Zobaczcie najnowsze zdjęcia z placu budowy.

Spis treści

 1. Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej to...obwodnica obwodnicy Trójmiasta
 2. Odcinek S6 Gdańsk Południe - węzeł Żukowo
 3. Kiedy zakończy się budowa pierwszego odcinka Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej?
 4. Drugi odcinek Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej Chwaszczyno – Żukowo
 5. Kiedy pojedziemy całym odcinkiem nowej S6 - Obwodnicą Metropolii Trójmiejskiej?

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej to...obwodnica obwodnicy Trójmiasta

Budowa Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej to wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Dzięki niej, wiecznie zatłoczona obecna droga S6, która biegnie przez dzielnice Gdańska i Gdyni, przestanie się korkować. Teraz korzystają z niej zarówno mieszkańcy, jak i wszyscy przejeżdżający tylko tranzytem przez Trójmiasto. Odkąd oddano do użytku autostradę A1, to bardzo popularna trasa, na którą wjeżdża się po zjechaniu z A1.

W 2021 roku zainicjowano jednak budowę Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Drogi, która będzie niejako obwodnicą obecnej obwodnicy Trójmiasta.Nowa droga zacznie się na węźle Gdańsk Południe, gdzie połączy się z drogą ekspresową S7. Zakończy się węzłem Chwaszczyno. Tam ponownie połączy się z obecną drogą ekspresową S6. Nowa trasa, Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej przejmie też nazwę S6.

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej
Autor: GDDKiA Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej MAPA Link: Powiększ mapę
Budowa metra na Karolin opóźniona i droższa

Odcinek S6 Gdańsk Południe - węzeł Żukowo

Pierwszy odcinek Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej buduje konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia. To odcinek Gdańsk Południe – węzeł Żukowo, wraz z obwodnicą Żukowa. Trasa liczy 16 kilometrów nowej dwupasmowej drogi. Dwa pasy ruchu w każdym kierunku oraz rezerwa pod budowę trzeciego pasa.

Przewidziano tu budowę dwóch węzłów drogowych – Lublewo i Żukowo.

Powstaną w sumie:

 • 3 estakady,
 • 12 przejść dla zwierząt
 • 17 wiaduktów.

Jak już wspomnieliśmy, zostaną też wybudowane dwa nowe węzły Lublewo i Żukowo. Ale to nie wszystko, bo rozbudowany zostanie też węzeł Gdańsk Południe. Na nowej trasie przewidziano też jedno Miejsce Obsługi Podróżnych – MOP Widlino.

Kiedy zakończy się budowa pierwszego odcinka Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej?

Tempo budowy jest dobre. Jednak należy pamiętać, że budowa rozpoczęła się sześć miesięcy później. Złożyliśmy już w tej sprawie roszczenia terminowe – powiedział nam Paweł Bruger, rzecznik Mirbudu.

Budowę o sześć miesięcy opóźniło wydanie pozwolenia na budowę czyli ZRID (zezwolenia na realizację inwestycji drogowej). Na razie nie ma jednak decyzji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad czy przychyli się do tych roszczeń. Termin zakończenia budowy tego odcinka Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej to wrzesień 2025.

Cały czas kontynuowane są prace w rejonie węzła Gdańsk Południe, na styku istniejącej Zachodniej Obwodnicy Trójmiasta (S6) i Południowej Obwodnicy Gdańska (S7), gdzie rozbudowywany jest obecny węzeł drogowy. Roboty realizowane są pod ruchem, co znacznie wpływa na stopień skomplikowania inwestycji. Na trasie pojawia się coraz więcej obiektów. Przyspieszyły również prace na odcinku leśnym nad rzeką Radunią, gdzie powstaje estakada. Obecny poziom zaawansowanie wynosi już 40 proc. Koszt inwestycji to 777 mln zł.

Budowa S3 w Zachodniopomorskiem. Zobaczcie to ogromne przejście dla zwierząt!

Drugi odcinek Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej Chwaszczyno – Żukowo

Na pewno w marcu/kwietniu 2025 będzie gotowy węzeł Żukowo, którym będą się łączyły dwa budowane właśnie odcinki Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej. Węzeł buduje Mirbud. Zostanie oddany w tym samym terminie co drugi odcinek Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej.

Drugi odcinek Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej Chwaszczyno – Żukowo buduje firma Budimex. Termin zakończenia inwestycji wynikający z umowy to marzec 2025.

To odcinek ekspresówki o podobnej długości. Liczy 16,2 km.

Powstaną tu:

 • trzy mosty,
 • trzy estakady,
 • sześć przejść dla zwierząt,
 • 10 wiaduktów
 • kładka dla pieszych
 • obwód utrzymania drogi Miszewo.

Powstanie też węzeł drogowy Miszewo.

Obecnie rzeczowy poziom zaawansowania wynosi już 70 proc. Trwają prace na wszystkich frontach: w branży drogowej, mostowej, melioracyjnej, sanitarnej, telekomunikacyjnej i teletechnicznej. Kontynuowane są również roboty kubaturowe.

Widać już konstrukcję stalową wiaty na sprzęt dla Obwodu Utrzymania Drogowego w Miszewie, gdzie powstanie jeden z dwóch węzłów drogowych. Pogoda pozwala również na prace bitumiczne, a także na intensyfikację działań w obrębie obiektów inżynierskich, takich jak estakada czy obiekty w rejonie jeziora Borowiec.

Wartość umowy na tym zadaniu opiewa na kwotę 715 mln zł. Planowany termin ukończenia robót to kwiecień 2025 r.

Kiedy pojedziemy całym odcinkiem nowej S6 - Obwodnicą Metropolii Trójmiejskiej?

Kiedy pojedziemy całym odcinkiem nowej S6 - Obwodnicą Metropolii Trójmiejskiej? Zapytaliśmy o to w gdańskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Nową dwujezdniową drogą ekspresową o długości około 32 km, a także ponad 6-kilometrową obwodnicą Żukowa w ciągu drogi krajowej nr 20 pojedziemy w 2025 r. Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej połączy Obwodnicę Południową Gdańska i Trasę Kaszubską tworząc zewnętrzną obwodnicę w stosunku do istniejącej już Zachodniej Obwodnicy Trójmiasta.

Obwodnica Żukowa połączy się z DK7 w miejscowości Przyjaźń i poprzez węzeł Żukowo zostanie doprowadzona do DK20 w miejscowości Glincz.

CZYTAJ TEŻ:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej