Obwodnica Bolkowa oddana do użytku przed terminem

2020-02-12 12:45
Obwodnica Bolkowa
Autor: GDDKiA Obwodnica Bolkowa (fot. styczeń 2020)

Obwodnica Bolkowa na Dolnym Śląsku została oddana do użytku 21 grudnia 2019 roku. To aż cztery miesiące wcześniej niż zakładano. Inwestycja była współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt budowy obwodnicy Bolkowa to prawie 95 mln zł.

Obwodnica Bolkowa - aktualności

Obwodnica Bolkowa jest już przejezdna, ale w ciągu drogi wciąż trwają prace wykończeniowe. Aktualnie wykonawca poinformował o utrudnieniach w ruchu spowodowanych przez wykonywanie prac polegających na montażu zabezpieczeń skarpy po wschodniej stronie jezdni obwodnicy Bolkowa w Jeżowie (kier. od Bolkowa w kier. Jeleniej Góry). Na skarpie montowana jest siatka stalowa. Prace są wykonywane na wysokościach, nad jezdnią, przy pomocy pojazdów z podnośnikami. potrwają okołu dwóch miesięcy.

Obwodnica Bolkowa
Autor: GDDKiA Obwodnica Bolkowa (fot. styczeń 2020)

Obwodnica Bolkowa przejezdna

Obwodnicą Bolkowa możemy jeździć od 21 grudnia 2019 roku. Trasa powstała w ciągu dróg krajowych nr 3 i 5. Droga ma długość około 7,8 km. W ciągu drogi powstały też trzy estakady o łącznej długości 800 m i trzy wiadukty drogowe. Całkowity koszt inwestycji to prawie 95 mln zł. Inwestycja była dofinansowana przez Unię Europejską w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko kwotą ponad 66 mln zł.

Przypomnijmy, że umowa na budowę drogi została podpisana w grudniu 2016 roku. Zakończenie prac miało być w kwietniu 2020 roku. Drogowcy sprostali zadaniu aż cztery miesiące wcześniej.

Obwodnica Bolkowa
Autor: GDDKiA Obwodnica Bolkowa - mapa Link: Kliknij i powiększ

W ramach zadania wykonano również przebudowę i rozbudowę odcinka DK 5 długości około 2,1 kilometra. Odcinek ten umożliwił połączenie drogi ekspresowej S3 z drogą krajową numer 3.

Obwodnica Bolkowa
Autor: GDDKiA Odnowiony odcinek DK5 umożliwił połączenie drogi ekspresowej S3 z drogą krajową numer 3 Link: Kliknij i powiększ

Obwodnica Bolkowa gotowa, kolejne miejscowości czekają

Podczas uroczystości otwarcia obwodnicy Bolkowa minister Andrzej Adamczyk podkreślił, że istniejący układ komunikacyjny w Polsce nie jest w stanie przenieść gwałtownie zwiększającego się ruchu samochodowego, stąd konieczność budowy obwodnic i potrzeba dostosowania infrastruktury drogowej do standardów europejskich.

Wszędzie tam, gdzie potrzebne są nowoczesne drogi, realizujemy oczekiwania mieszkańców, polskiej gospodarki, ale także tych, którzy przejeżdżają tranzytem przez nasz kraj – zaznaczył Andrzej Adamczyk.

Minister Adamczyk wymienił też inne inwestycje, m.in. trasę S3 i S17, Via Carpatia, Via Baltica, autostradę A1. Podkreślił, że wkrótce kolejne odcinki niektórych z tych dróg zostaną oddane do użytku.

W lutym 2020 wystartował rządowy program budowy obwodnic. Rząd zapowiada, że w Polsce powstanie 100 obwodnic do 2030 roku. Zobacz, gdzie powstaną obwodnice>>

Obwodnica Bolkowa
Autor: GDDKiA Obwodnica Bolkowa Link: Kliknij i powiększ
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej