Nowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie gotowe. Otwarcie już blisko
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Muzeum Sztuki Nowoczesnej otworzy swoją nową siedzibę przy Marszałkowskiej 103 już 25 października. Oddany do użytku budynek to początek trwającej przemiany Śródmieścia stolicy w zieloną i przyjazną pieszym strefę. Zobacz, jak wygląda projekt nowojorskiego architekta Thomasa Phifera oraz biura APA Wojciechowski.
Spis treści
- Muzeum Sztuki Nowoczesne – otwarcie 25 października
- Jakie będzie Muzeum Sztuki Nowoczesnej?
- Film z budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
- MSN przy Pałacu Kultury, a po sąsiedzku Teatr TR
- Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej - harmonogram prac:
- Muzeum Sztuki Nowoczesnej w liczbach
Muzeum Sztuki Nowoczesne – otwarcie 25 października
Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie powstała w ramach projektu Nowego Centrum Warszawy. Umowa na projekt architektoniczny Muzeum Sztuki Nowoczesnej została podpisana w 2014 roku z amerykańską pracownią architektoniczną Thomas Phifer and Partners.
W 2019 roku rozstrzygnięto postępowanie przetargowe na wybór generalnego wykonawcy. Została nim firma WARBUD, z którą umowę na budowę podpisano 28 lutego 2019. Projektantem konstrukcji i instalacji jest biuro BuroHappold Engineering. Funkcję inżyniera kontraktu sprawuje konsorcjum Ecm Group Polska i Portico Project Management.
MSN otworzy się dla publiczności, artystek i artystów 25 października 2024 roku.
– Nadchodzi czas, kiedy będziemy otwierać różne inwestycje – kończą się rozpoczęte przed laty projekty. Coraz częściej zapraszać będziemy nie na place budowy, ale do korzystania z instytucji kultury czy zielonych przestrzeni, gdzie można spędzić wolny czas. Centra sztuki współczesnej na całym świecie są miejscami przyciągającymi tłumy turystów, ale też są ośrodkami edukacji i wspólnego spędzania czasu. Bardzo się cieszę, że to właśnie miasto Warszawa prezentuje dziś zakończoną inwestycję w obszarze kultury, w którym trudno jest o finansowanie i ciągłość pomysłu – mówił 26 września w Muzeum Sztuki Nowoczesnej prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.
Jakie będzie Muzeum Sztuki Nowoczesnej?
Przed Pałacem Kultury i Nauki, wzdłuż wschodniej strony ul. Marszałkowskiej w czerwcu 2019 rozpoczęto roboty budowlane. Stanął tu, długi na ponad 100 m i wysoki na 26 m, minimalistyczny gmach o białych elewacjach. Fasada jest wykonana z wylewanego na budowie betonu architektonicznego, który został poprzecinany pasami okien doświetlających przestrzenie publiczne galerii. Tak w dużym skrócie wygląda gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Przyziemie budynku będzie otwarte i dostępne dla każdego bez konieczności kupowania biletu.
Będzie tu realizowany bogaty program publiczny. Przestrzeń przy Muzeum, zaplanowana jako zielone forum, będzie miejscem spotkań i działań kulturalnych, a także łącznikiem pomiędzy placem Centralnym a Parkiem Świętokrzyskim.
W nowym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie życie ulicy i placu będzie spotykać się ze sztuką. Jej odbiorcom towarzyszyć ma widok miasta oraz sąsiedztwo innych gospodarzy placu Defilad.
W środku gmachu MSN, na najwyższej kondygnacji budynku zaprojektowano galerie, które są doświetlone światłem rozproszonym przez świetliki rozmieszczone w dachu. Na kondygnacji podziemnej -1 powstało kino dla 150 osób, dwie sale wykładowe, pracownie konserwatorskie, magazyny, zaplecze kawiarni i pomieszczenia techniczne, zaś na kondygnacji -2 pomieszczenia do przechowywania i obróbki dzieł sztuki, doki rozładunkowe, niższa część kina oraz pozostałe pomieszczenia techniczne.
Nowy gmach MSN to 20 000 m² powierzchni całkowitej na 4 kondygnacjach nadziemnych i 2 kondygnacjach podziemnych.
- Zobacz galerię: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w budowie
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w trakcie budowy
Film z budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
MSN przy Pałacu Kultury, a po sąsiedzku Teatr TR
W przyszłości bliżej Pałacu Kultury i Nauki ma powstać budynek o ciemnych elewacjach – nowa siedziba Teatru TR. Ten również został zaprojektowany przez amerykańskiego architekta Thomasa Phifera. Oferty złożone w przetargu przekroczyły jednak oczekiwania finansowe miasta. Jak dowiedziała się redakcja Muratora Plus, inwestycja zostanie podzielona na etapy, z czego w pierwszej kolejności powstaną podziemia. Z kolei obok obu budynków powstaje obecnie zielony plac Centralny z drzewami, krzewami i sadzawką.
Natomiast prawie naprzeciwko Muzeum Sztuki Nowoczesnej znajduje się odnowiony, sławny warszawski pawilon Zodiak, gdzie obecnie zamiast wcześniejszego baru utworzono przestrzeń publiczną, gdzie mają odbywać się m.in wystawy i dyskusje dotyczące architektury. Jednym słowem, do centrum miasta wkracza w nowym wydaniu kultura i sztuka.
Polecany artykuł:
Autor: UM Warszawa
zeum Sztuki Nowoczesnej oraz Teatr Rozmaitości - plac pomiędzy budynkami
Budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej - harmonogram prac:
- luty 2019 – podpisanie umowy z generalnym wykonawcą
- czerwiec 2019 – rozpoczęcie prac budowlanych
- grudzień 2019 – wykonanie robót palowych
- marzec-kwiecień 2020 – wykonanie płyty fundamentowej
- lipiec 2020 – wykonanie stanu zerowego
- lipiec 2022 – wykonanie konstrukcji żelbetowej budynku
- maj 2023 – wykonanie elewacji budynku
- listopad 2023 – prace wewnątrz gmachu i w otoczeniu budynku
- marzec 2024 – prace wykończeniowe
- październik 2024 - otwarcie gmachu
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w liczbach
Wykonawcą obu siedzib Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest firma Warbud
Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej
- Lokalizacja: ul. Marszałkowska (po stronie placu Defilad)
- Powierzchnia galeryjna: 4574 m²
- Powierzchnia programowa: 10 348 m²
- Powierzchnia całkowita: 20 000 m²
- Liczba kondygnacji podziemnych: 2
- Liczba kondygnacji nadziemnych: 4
- Wysokość zabudowy: 24,95 m
- Wymiary budynku w rzucie około: 104 x 40 m
- Podpisanie umowy z generalnym wykonawcą: 28 lutego 2019
- Planowane przekazanie terenu wykonawcy: 1 kwietnia 2019
- Planowany czas trwania budowy: 42 miesiące
- Szacowany termin otwarcia: jesień 2024
- Wartość robót budowlanych: 416 970 000 zł brutto