Modernizacja placu Biegańskiego. Częstochowa posadzi drzewa, zbuduje fontanny i całoroczną kawiarnię. Zobacz wizualizacje

2024-05-13 12:41

Plac Biegańskiego w Częstochowie przejdzie wielką modernizację. Jeden z najważniejszych miejskich placów zyska nową zieleń, miejsca do relaksu oraz fontanny. W planach jest również odbudowa budynku Odwachu bis, który stanie się obiektem gastronomicznym. Zobacz wizualizacje nowego placu Biegańskiego.

Pogadane Zbudowane. Jak wybrać dobry rekuperator?
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Co na placu Biegańskiego? Częstochowa zmodernizuje i zazieleni reprezentacyjną przestrzeń
  2. Nowy plac Biegańskiego – wizualizacje. Tak będzie wyglądał po przebudowie
  3. Kiedy remont placu Biegańskiego w Częstochowie? Jest wstępny termin

Co na placu Biegańskiego? Częstochowa zmodernizuje i zazieleni reprezentacyjną przestrzeń

Plac Władysława Biegańskiego w Częstochowie zmieni się. W styczniu 2024 r. miasto zaprezentowało wizję przebudowy opracowaną przez architektów z Verso Group. Na reprezentacyjnym placu planowane są następujące zmiany:

  • odbudowa historycznego Odwachu bis w pierwotnej formie – w budynku działać będą kawiarnie i lokale gastronomiczne,
  • wprowadzenie na plac dodatkowej zieleni, w tym drzew,
  • budowę altany,
  • budowę fontann i kurtyn wodnych,
  • ustawienie nowych ławek,
  • modernizację oświetlenia placu.

Projekt zmian był konsultowany z mieszkańcami oraz organizacjami społecznymi.

– Plac Biegańskiego pełni kluczową rolę jako serce i dumna wizytówka miasta, dlatego trzeba zaakcentować jego reprezentacyjny charakter. Powinien być też uniwersalny, bo to miejsce i dla poważnych wydarzeń, np. o charakterze patriotycznym, i dla rozrywki, czyli koncertów małych i dużych, a także dla wydarzeń kulturalnych i handlowych, jak targi, wystawy i jarmarki – wyjaśnia prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk.

Plac Biegańskiego w Częstochowie przed przebudową
Autor: UM Częstochowa Plac Biegańskiego w Częstochowie przed przebudową
Wizualizacja placu Biegańskiego w Częstochowie po przebudowie
Autor: Verso Group/UM Częstochowa Wizualizacja placu Biegańskiego w Częstochowie po przebudowie

Jak wyjaśniają urzędnicy, zmiany mają sprawić, że plac Biegańskiego będzie przyciągał ludzi i żył przez cały rok. Kluczową rolę odegra w tym odbudowa Odwachu bis. Budynek nie tylko uzupełni istotny brak w XIX-wiecznym zespole urbanistycznym Ratusza, ale też pozwoli napić się kawy czy coś przegryźć.

– Aby przyciągnąć mieszkańców w różnym wieku, proponujemy dużą altanę, ławki, całoroczną kawiarnię i zielone strefy relaksu, w tym fontanny uwielbiane przez dzieci. Gastronomia w tym przypadku jest nieodzowna, tak jak zacienione miejsca odpoczynku. Będzie więcej drzew i roślinności – mówi Matyjaszczyk.

Warto przypomnieć, że plac był poprzednio przebudowywany w 2011 r., jednak z uwagi na ograniczone fundusze nie wszystko z pierwotnego projektu udało się zrealizować. Zrezygnowano m.in. z części planowanej zieleni, co teraz ma zostać naprawione.

Nowy plac Biegańskiego – wizualizacje. Tak będzie wyglądał po przebudowie

Dysponujemy już udostępnionymi przez miasto wizualizacjami placu Biegańskiego. Widać na nich najważniejsze planowane elementy: Odwach bis, fontanny, altanę i nową zieleń oraz ławki.

Efekty planowanej przebudowy placu Biegańskiego można również zobaczyć na przygotowanej przez miasto animacji.

Kiedy remont placu Biegańskiego w Częstochowie? Jest wstępny termin

Na razie nie przedstawiono dokładnego harmonogramu przebudowy placu Biegańskiego w Częstochowie. Miasto deklaruje jednak, że chciałoby udostępnić mieszkańcom zmodernizowany plac w 2026 r. Oznaczałoby to rozpoczęcie prac w najbliższych latach.

– Chcemy skorzystać z nowych środków unijnych i musimy być do tego przygotowani. Są również względy historyczne, bo rok 2026 to jubileusz dwustu lat od połączenia Częstochówki z Częstochową – tłumaczy prezydent miasta.

Rozumiesz te modne słowa czy powtarzasz tylko jak papuga? Quiz językowy dla inteligentnych

Pytanie 1 z 12
Betonoza to...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej