Mieszkanie Plus Warszawa realizowane w technologii BIM. Wizualizacje

2020-10-16 10:27
Mieszkaie Plus Warszawa
Autor: BE DDJM Architekci Wizualizacja osiedla Mieszkanie Plus Warszawa przy ul. Ratuszowej

Projekt Mieszkanie Plus Warszawa będzie realizowany na działce przy ul. Ratuszowej, tuż obok warszawskiego ZOO. To flagowa inwestycja rządowego programu, realizowana w technologii BIM. Aż 93 pracownie architektoniczne zgłosiły się do konkursu. Zobacz wizualizacje osiedla przy Ratuszowej.

Spis treści

  1. Informacje na temat inwestycji Mieszkanie Plus Warszawa
  2. Mieszkanie Plus Warszawa realizowane w technologii BIM
  3. Konkurs na projekt Mieszkanie Plus Warszawa przy ul. Ratuszowej
  4. Wyniki konkursu
  5. Marek Dunikowski z pracowni BE DDJM zdradza szczegóły opracowywania zwycięskiego projektu

Informacje na temat inwestycji Mieszkanie Plus Warszawa

W ramach programu Mieszkanie Plus przy Ratuszowej ma powstać 500 mieszkań. Osiedle zostanie wybudowane na 1,7- hektarowej działce w okolicy warszawskiego ZOO. Nowa zabudowa ma mieć wysokość od 4 do 7 kondygnacji. Inwestor planuje, że aż 30% działki zajmie roślinność. Za to ma być mniej miejsc parkingowych (około 200) ze względu na dobrze skomunikowaną, atrakcyjną lokalizację. Na parterze budynków mieszkalnych zaplanowano pomieszczenia usługowe. Na terenie osiedla ma powstać również plac zabaw oraz miejsce odpoczynku dla seniorów.

Mieszkanie Plus Warszawa realizowane w technologii BIM

BIM - Building Information Modeling - opiera się na elektronicznym zapisie danych o obiekcie budowlanym w trójwymiarowym wirtualnym modelu. Dane tworzone na etapie projektowania wykorzystuje się w trakcie budowy i użytkowania budynku. Osiedle, które powstanie przy ul. Ratuszowej w Warszawie, będzie pierwszą inwestycją spółki PFR Nieruchomości projektowaną w tej technologii.

Brak dostępnych mieszkań w Polsce, to ogromny problem społeczny. To nie jest problem tylko przysłowiowego Kowalskiego i jego rodziny. Projektowanie Mieszkań Plus to ważne i ambitne zadanie. Te mieszkania muszą być z jednej strony ekonomiczne, a z drugiej wysokiej jakości. PFR Nieruchomości oczekuje od projektantów nie tylko bardzo ustawnych, przestrzennie dobrze zaprojektowanych mieszkań, ale i pięknych przestrzeni wspólnych i przestrzeni, które będą tonąć w zieleni i będą jednym z istotnych elementów tkanki miejskiej - podkreśla Dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, prof. Bolesław Stelmach

Mieszkaie Plus Warszawa
Autor: BE DDJM Architekci Wizualizacja osiedla Mieszkanie Plus Warszawa przy ul. Ratuszowej

Konkurs na projekt Mieszkanie Plus Warszawa przy ul. Ratuszowej

Konkurs na projekt osiedla przy ul. Ratuszowej miał charakter otwarty i dwuetapowy. Aż 93 pracownie zgłosiły chęć udziału w konkursie. Do II etapu konkursu przeszły cztery warszawskie pracownie - Fiszer atelier 41, BBGK Architekci, BDM Architekci, TZA Aleksandra Targońska, krakowskie biuro BE DDJM Architekci i holenderska pracownia MVRDV.

Składem sędziowskim zawiadywał Dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Bolesław Stelmach. Projekty były oceniane również przez przedstawicieli warszawskiego Ratusza i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, członków SARP, a także reprezentantów spółki PFR Nieruchomości. Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej www.nieruchomosci.pfr.pl/konkursy/.

Wyniki konkursu

Spółka PFR Nieruchomości najwyżej oceniła pracę krakowskiej pracowni BE DDJM Architekci. Drugie miejsce zajęła niderlandzka pracownia MVRDV, a trzecie – FiszerAtelier41 z Warszawy. Szczegółowy harmonogram realizacji inwestycji zostanie podany pod koniec lutego 2020.

Marek Dunikowski z pracowni BE DDJM zdradza szczegóły opracowywania zwycięskiego projektu

Przypomnijmy, że we wrześniu 2019 ruszyła budowa 138 mieszkań w Mińsku Mazowieckim. W planach są kolejne inwestycje, być może w Sochaczewie, Nadarzynie, Kobyłce i Warszawie. Aktualnie PFR Nieruchomości rozpatruje około 50 lokalizacji. W Warszawie ma powstać osiedle Nowe Jeziorki, w którym powstanie prawie 3000 mieszkań. Aktualnie PFR Nieruchomości oczekuje na wydanie decyzji środowiskowej. Koncepcję architektoniczną i urbanistyczną osiedla opracowały pracownie AMC Andrzej M. Chołdzyński i 22 Architekci.

Mieszkaie Plus Warszawa
Autor: BE DDJM Architekci Wizualizacja osiedla Mieszkanie Plus Warszawa przy ul. Ratuszowej
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej