Mieszkanie Plus Warszawa. Pierwsze wyniki konkursu na koncepcję osiedla przy Ratuszowej

2019-11-20 10:42 MS
Mieszkanie Plus Warszawa
Autor: Mieszkanie Plus Mieszkanie Plus w Warszawie przy ul. Ratuszowej

Projekt Mieszkanie Plus Warszawa będzie realizowany na działce przy ul. Ratuszowej, tuż obok warszawskiego ZOO. Aż 93 pracownie architektoniczne chcą projektować nowe osiedle. Jego budowa ma ruszyć pod koniec 2020 roku. Mieszkanie Plus Warszawa przy ul. Ratuszowej już okrzyknięte zostało flagową inwestycją rządowego programu.

Konkurs na projekt Mieszkanie Plus Warszawa przy ul. Ratuszowej

Konkurs na projekt osiedla przy ul. Ratuszowej ma charakter otwarty i dwuetapowy. Do końca października 2019 aż 93 pracownie zgłosiły chęć udziału w konkursie. Dziś wiadomo już, że do II etapu konkursu przeszły cztery warszawskie pracownie - Fiszer atelier 41, BBGK Architekci, BDM Architekci, TZA Aleksandra Targońska, krakowskie biuro BE DDJM Architekci i holenderska pracownia MVRDV. Laureatów konkursu poznamy na początku lutego 2020.

Składem sędziowskim zawiaduje Dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Bolesław Stelmach. Projekty będą oceniane również przez przedstawicieli warszawskiego Ratusza i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, członków SARP, a także reprezentantów spółki PFR Nieruchomości. Regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej www.nieruchomosci.pfr.pl/konkursy/.

Mieszkanie Plus Warszawa
Autor: Mieszkanie Plus Mieszkanie Plus w Warszawie przy ul. Ratuszowej

Mieszkanie Plus Warszawa przy Ratuszowej

W ramach programu Mieszkanie Plus przy Ratuszowej ma powstać 500 mieszkań. Osiedle zostanie wybudowane na 1,7- hektarowej działce w okolicy warszawskiego ZOO. Nowa zabudowa ma mieć wysokość od 4 do 7 kondygnacji. Inwestor planuje, że aż 30% działki zajmie roślinność. Za to ma być mniej miejsc parkingowych (około 200) ze względu na dobrze skomunikowaną, atrakcyjną lokalizację. Na parterze budynków mieszkalnych zaplanowano pomieszczenia usługowe. Na terenie osiedla ma powstać również plac zabaw oraz miejsce odpoczynku dla seniorów.

Mieszkanie Plus Warszawa
Autor: Mieszkanie Plus Mieszkanie Plus w Warszawie przy ul. Ratuszowej

Mieszkanie Plus Warszawa - ruszył konkurs na projekt osiedla

Do końca października 2019 pracownie projektowe mogą zgłaszać swój udział w konkursie organizowanym przez spółkę PFR Nieruchomości. W pierwszym etapie architekci mają przedstawić swoje portfolio oraz szkic koncepcji, następnie od czterech do sześciu zespołów przejdzie do kolejnego etapu. Kto stworzył zwycięski projekt osiedla przy Ratuszowej dowiemy się w lutym 2020 roku. Jury konkursowemu przewodniczy dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, prof. Bolesław Stelmach.

- Brak dostępnych mieszkań w Polsce, to ogromny problem społeczny. To nie jest problem tylko przysłowiowego Kowalskiego i jego rodziny. Projektowanie Mieszkań Plus to ważne i ambitne zadanie. Te mieszkania muszą być z jednej strony ekonomiczne, a z drugiej wysokiej jakości. PFR Nieruchomości oczekuje od projektantów nie tylko bardzo ustawnych, przestrzennie dobrze zaprojektowanych mieszkań, ale i pięknych przestrzeni wspólnych i przestrzeni, które będą tonąć w zieleni i będą jednym z istotnych elementów tkanki miejskiej - podkreśla Dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, prof. Bolesław Stelmach

Mieszkanie Plus Warszawa
Autor: Mieszkanie Plus

Przypomnijmy, że we wrześniu 2019 ruszyła budowa 138 mieszkań w Mińsku Mazowieckim. W planach są kolejne inwestycje, być może w Sochaczewie, Nadarzynie, Kobyłce i Warszawie. Aktualnie PFR Nieruchomości rozpatruje około 50 lokalizacji. W Warszawie ma powstać osiedle Nowe Jeziorki, w którym powstanie prawie 3000 mieszkań. Aktualnie PFR Nieruchomości oczekuje na wydanie decyzji środowiskowej. Koncepcję architektoniczną i urbanistyczną osiedla opracowały pracownie AMC Andrzej M. Chołdzyński i 22 Architekci.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej