Gdzie zbudują 4. linię metra? Warszawa pokazuje trasę i listę stacji IV linii metra warszawskiego. Kiedy powstanie M4?

2023-12-01 9:38
4. linia metra nowe foto
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator 4. linia metra w Warszawie będzie równoległa do M1. Będzie się łączyć ze wszystkimi innymi liniami metra, m.in. z M2 na stacji Rondo Daszyńskiego.

Na trasie z Tarchomina do Wilanowa planowana jest 4. linia metra. Warszawa zyska dzięki M4 bardzo potrzebne połączenie, które odciąży zatłoczoną linię M1, a do tego zapewni połączenie nowych dzielnic z centrum. Zobacz listę stacji IV linii metra warszawskiego. Kiedy może ruszyć budowa?

Spis treści

  1. 4. linia metra Warszawa – kluczowe informacje. Kiedy start prac nad M4?
  2. Przebieg 4. linii metra w Warszawie. Oto lista stacji i mapa M4
  3. Linia metra M4 – kiedy budowa i ile będzie kosztować?
  4. Wstępne prace nad M4 zaplanowano na 2024 r.
  5. Czwarta linia metra – etapowanie budowy
  6. IV linia metra w Warszawie – czas przejazdu
  7. Metro Warszawa 2050, czyli 5 linii metra w Warszawie. Poznaj plany miasta

4. linia metra Warszawa – kluczowe informacje. Kiedy start prac nad M4?

4. linia metra w Warszawie, czyli M4 to planowana aktualnie nowa linia kolejki podziemnej. Zgodnie z oficjalnymi planami miasta ma ona być gotowa przed 2050 r. Do tej daty stolica planuje bowiem wybudować 5 linii metra do 2050 r. Już w 2024 r. planowane są pierwsze prace przygotowawcze do budowy M4 (głównie koncepcyjne). Toczyłyby się one równocześnie z przygotowaniami do budowy 3. linii metra w Warszawie.

IV linia metra będzie przebiegać w osi północ-południe i łączyć Tarchomin z Wilanowem. Po drodze M4 będzie oferować możliwość przesiadki na wszystkie pozostałe linie metra (M1, M2, M3 i M5). Linia istotnie odciąży M1, zapewniając alternatywny korytarz szybkiego transportu do centrum.

Zgodnie z prognozami ruchu pasażerskiego na wybranych odcinkach M4 będzie przewozić największą liczbę pasażerów w całej sieci metra warszawskiego. Będzie to nawet 20 tys. osób na godzinę w jednym kierunku – dla porównania obecny rekord to 14–15 tys. pasażerów. Z kolei na 5. linii metra Warszawa spodziewa się do 10 tys. osób na godzinę na kierunek, zaś na obecnie projektowanej 3. linii – do 6 tys. osób (najsłabszy wynik w całej sieci metra).

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

– IV linia metra w osi północ-południe wykazuje potencjał przenoszenia porównywalnych potoków pasażerskich na centralnym jej odcinku (wzdłuż ciągu Okopowa-Towarowa) z istniejącą I linią metra – czytamy w projekcie nowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Przebieg 4. linii metra w Warszawie. Oto lista stacji i mapa M4

Znany jest wstępny, przybliżony przebieg 4. linii metra w Warszawie. Dokładne lokalizacje poszczególnych stacji zostaną doprecyzowane na późniejszym etapie prac, możliwe są też drobne korekty przebiegu linii. Aktualnie miasto planuje, iż linia M4 połączy Tarchomin z Wilanowem przez Bielany, Żoliborz, Wolę, Ochotę, Włochy i Mokotów. Zaplanowano 23 stacje.

Plan 5 linii metra w Warszawie
Autor: UM Warszawa Plan 5 linii metra. Linię M3 zaznaczono kolorem zielonym, linię M4 – żółtym, a linię M5 – fioletowym. Link: powiększ mapę

Lista planowanych stacji 4. linii metra (nazwy robocze) to:

  • Tarchomin,
  • Henryków,
  • Stare Świdry,
  • Ruda,
  • Marymont (stacja przesiadkowa na M1 i M2),
  • Plac Grunwaldzki (stacja przesiadkowa na kolej),
  • Rondo Radosława,
  • Cmentarz Żydowski,
  • Kercelak,
  • Rondo Daszyńskiego (stacja przesiadkowa na M2),
  • Plac Zawiszy (stacja przesiadkowa na kolej),
  • Plac Narutowicza (stacja przesiadkowa na M5),
  • Banacha,
  • Rakowiec,
  • Żwirki i Wigury (stacja przesiadkowa na M3 oraz kolej),
  • Służewiec (stacja przesiadkowa na kolej),
  • Rondo Unii Europejskiej,
  • Ksawerów,
  • Wilanowska (stacja przesiadkowa na M1),
  • Dolina Służewiecka,
  • Stegny,
  • Sobieskiego,
  • Wilanów.

Zobacz dokładne lokalizacje stacji w galerii: Tu powstaną stacje metra M4 w Warszawie. Zobacz lokalizacje na mapie. Którędy pobiegnie 4. linia metra?

Linia M4 połączy gęsto zabudowane tereny mieszkaniowe (m.in. Tarchomin, Ruda, Ochota, Stegny) z ważnymi celami podróży takimi jak m.in. zagłębia biurowe na Służewcu oraz Woli (Rondo Daszyńskiego) czy duże obiekty handlowe (Westfield Arkadia, Westfield Mokotów). Oferować też będzie liczne możliwości przesiadki na inne linie metra, pociągi, tramwaje i autobusy. Warto wspomnieć, że dodatkową zaletą M4 będzie odciążenie bardzo zatłoczonej dziś linii M1 dzięki przejęciu części pasażerów podróżujących w osi północ-południe.

– Linia M4 będzie miała stację na Służewcu, gdzie teraz są biurowce, centra handlowe i nowe osiedla. Metrem szybko będzie można się dostać w rejon ronda Dmowskiego z drapaczami chmur, w okolice Browarów Warszawskich, Fabryki Norblina i nowych zespołów mieszkaniowych – podano w komunikacie UM Warszawa.

Linia metra M4 – kiedy budowa i ile będzie kosztować?

Aktualnie nie jest znana dokładna data budowy 4. linii metra w Warszawie, jednak planuje się, że będzie ona gotowa do 2050 r. Eksperci firmy ILF sugerują w swojej analizie, by ukończyć M4 do 2044 r. Pierwotnie miasto deklarowało, że prace nad M3 i M4 będą się toczyć równocześnie. W listopadzie 2023 r. prezydent Warszawy oznajmił jednak, że linie metra będą budowane po kolei, czyli najpierw M3, a potem M4. Nie wyjaśnił jednak, czy ma na myśli tylko pierwszy, praski odcinek M3, czy może całą planowaną linię. Możliwe jest także, że równolegle z projektowaniem i budową M3 będą się toczyć wstępne, koncepcyjne prace nad M4 (dopracowywanie trasy itp.).

– Prace projektowe nad III linią metra już się rozpoczęły. Równocześnie chcemy rozpocząć prace nad czwartą linią. Mam obietnice z Unii Europejskiej, że dostaniemy pieniądze, które są niezbędne w przypadku tak kosztownego przedsięwzięcia – zadeklarował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Obecnie nie wiadomo, ile potrwa budowa IV linii metra. Tempo budowy zależy m.in. od dostępności środków w budżecie oraz tego, jak szybko miastu uda się uzyskać wszystkie niezbędne pozwolenia i dokumenty. Dla porównania podczas budowy M2 wykonawcy zazwyczaj zajmowało 3 lata ukończenie odcinka złożonego z 3 stacji i tuneli między nimi (sama budowa). Warto też zauważyć, że:

  • ukończenie I linii metra zajęło 26 lat (1982–2008),
  • ukończenie II linii metra zajmie 16 lat (2010–2026), o ile zostanie dotrzymany obecnie deklarowany termin ukończenia ostatniego odcinka.

Jak wynika z miejskich dokumentów, eksperci firmy ILF rekomendują wybudowanie całej M4 do 2034 r. Jest to jednak tylko sugestia, do której miasto się jak dotąd nie odniosło.

Nie jest znany także koszt budowy IV linii metra. Dla porównania można wskazać, że centralny odcinek II linii metra (7 stacji) kosztował 4,17 mld zł, a razem z zakupem taboru do obsługi odcinka – 5,98 mld zł.

Wstępne prace nad M4 zaplanowano na 2024 r.

W przypadku IV linii metra miasto planuje, że w 2024 r. rozpoczną się prace przygotowawcze do budowy M4. W projekcie budżetu uwzględniono wykonanie zadań takich jak m.in.:

  • analiza zasad eksploatacji linii metra M4,
  • analiza sposobu połączenia linii M4 z innymi liniami metra,
  • analiza technologii sterowania ruchem z uwzględnieniem możliwości budowy nowej centralnej dyspozytorni,
  • analiza etapowania budowy M4,
  • koncepcja programowo-przestrzenna,
  • ustalenie stref wpływu budowy obiektów metra na zabudowę sąsiadującą,
  • ocena stanu budynków w strefie wpływu budowy obiektów metra,
  • analiza wpływu drgań i obciążeń dynamicznych na konstrukcje budynków i ludzi w nich przebywających.

Celem prac przygotowawczych i analiz jest stworzenie niezbędnej dokumentacji, która pozwoli przejść do projektowania nowej linii (a następnie do budowy).

Zobacz też: Warszawa pięknieje w oczach. Co warto zobaczyć w stolicy?

Czwarta linia metra – etapowanie budowy

Na razie nie zapadły oficjalne decyzje w kwestii tego, jakimi etapami będzie budowana linia M4. Eksperci analizujący docelową sieć metra w Warszawie przekazali jednak miastu swoje sugestie. Eksperci firmy ILF proponują, żeby:

  • do 2029 r. wybudować około połowę M4 od stacji Wilanów do stacji Rondo Daszyńskiego,
  • do 2034 r. wybudować pozostałą część M4 od stacji Rondo Daszyńskiego do stacji Myśliborska.

Wydaje się jednak, że są to terminy mało realistyczne – dla 4. linii metra nie ma jeszcze żadnych dokumentów koniecznych do ogłoszenia przetargu, nie ma też projektów budowlanych ani zabezpieczonych w budżecie miasta środków na budowę.

IV linia metra w Warszawie – czas przejazdu

Miasto udostępniło część informacji na temat szacowanego czasu przejazdu linią M4. Jak wynika z planów:

  • przejazd spod ratusza na Tarchominie na Rondo Daszyńskiego potrwa 18 minut (dziś 35 minut),
  • przejazd z Wilanowa do centrum (z przesiadką na M1) zajmie 18 minut (dziś 31 minut),
  • przejazd z Wilanowa na plac Zawiszy zajmie 25 minut (dziś 36 minut).

Można również spróbować przewidzieć czas podróży całą 4. linią metra na podstawie już istniejących linii. Zarówno na M1, jak i M2 szacunkowy czas przejazdu pomiędzy stacjami wynosi nieco poniżej dwóch minut. Przyjmując dla uproszczenia, że są to równo dwie minuty, można oszacować, że przejazd M4 z Tarchomina na Wilanów (23 stacje) powinien zająć ok. 46 minut. Należy jednak pamiętać, że są to wyliczenia bardzo orientacyjne i niepotwierdzone przez miasto.

Warto dodać, że na potrzeby analiz eksperci firmy ILF założyli, iż pociągi 4. linii metra będą kursować w godzinach szczytu co 2 minuty i 10 sekund. To nawet częściej, niż dziś pociągi linii M1, co zapewne wynika z prognozowanych dużych potoków pasażerskich na M4.

Metro Warszawa 2050, czyli 5 linii metra w Warszawie. Poznaj plany miasta

Przypomnijmy, że 13 lutego 2023 r. władze stolicy poinformowały o planach rozbudowy metra. Zgodnie z tymi planami w roku 2050 ma istnieć 5 linii metra w Warszawie, tworzących gęstą sieć łączącą najważniejsze punkty miasta. Oznacza to konieczność wybudowania III linii metra (trwają prace przedprojektowe i projektowe) oraz linii M4 i M5 (planowane).

– Nowe linie M3, M4 i M5 sprawią, że sześć kolejnych dzielnic Warszawy zyska bezpośredni dostęp do metra. Rembertów i Wawer będą miały dostęp pośredni – podają urzędnicy.

5 linii metra Warszawa mapa
Autor: UM Warszawa Plan 5 linii metra w Warszawie. M3 zaznaczono na zielono, M4 na żółto, a M5 na fioletowo Link: powiększ mapę

W przypadku Warszawy 5 linii metra ma przebiegać na następujących trasach:

  • M1: Kabaty – Młociny (planuje się dobudowę nowych stacji metra M1: Muranów oraz Plac Konstytucji),
  • M2: Ursus Niedźwiadek – Marymont (planowane przedłużenie 2. linii metra w Warszawie na obu krańcach),
  • M3: Stadion Narodowy – Żwirki i Wigury,
  • M4: Tarchomin – Wilanów,
  • M5: Szamoty – Gocławek.

W przypadku metra Warszawa plany rozbudowy wpisała do tzw. masterplanu, czyli studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Nie oznacza to jednak, że planowane linie na sto procent powstaną – studium wyznacza jedynie planowane kierunki rozwoju miasta, zaś realizacja tych planów zależy m.in. od środków dostępnych w budżecie. Powstanie linii M3, M4 i M5 w planowanym kształcie nie jest zatem pewne, tym bardziej, że wizja budowy w Warszawie 5 linii metra do 2050 r. jest bardzo ambitna.

Ile jest w Polsce linii metra? Wykaż się wiedzą w quizie o metrze warszawskim

Pytanie 1 z 10
Ile linii metra ma obecnie Warszawa?
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej