Dworzec PKS Kielce gotowy. Historyczny budynek dworca PKS w Kielcach zachował oryginalny wygląd

2020-08-27 17:01
Dworzec PKS Kielce
Autor: Budimex Zdjęcie odnowionego dworca PKS Kielce

Dworzec PKS Kielce działa od lipca 1984 roku. W 2017 roku obiekt trafił z rąk PKS do Miasta Kielce, które z miejsca postanowiło zmodernizować centrum komunikacyjne. Tego samego roku wyłoniono projekt na nowy dworzec PKS Kielce, a z początkiem września 2018 ruszyła budowa, za którą odpowiadał Budimex. Po 24 miesiącach odbyło się oficjalne zakończenie budowy i przekazanie dworca PKS w Kielcach podróżującym.

Spis treści

  1. Dworzec PKS Kielce budował Budimex
  2. Dworzec PKS Kielce - projekt
  3. Nowy dworzec PKS Kielce z mediateką i nowoczesnym system informacji dla pasażerów
  4. Nowy dworzec PKS Kielce gotowy

Rozbiórka dawnego obiektu dworca PKS Kielce zakończyła się w lutym 2019, od tego czasu trwały roboty budowlane. 27 sierpnia 2020 odbyło się oficjalne zakończenie budowy i przekazanie do użytkowania Centrum Komunikacyjnego w Kielcach - dworca autobusowego PKS Kielce.

Dworzec PKS Kielce budował Budimex

Przypomnijmy, że Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach - inwestor tej modernizacji i przebudowy - podpisał umowę z firmą Budimex na budowę nowego centrum komunikacyjnego przy ulicy Czarnowskiej 12. Wartość inwestycji wyniosła 68,7 mln zł, z czego 85% zostało sfinansowanych funduszy Unii Europejskiej.

Firma Budimex wyburzyła istniejący dworzec autobusowy. Zachowano jedynie bryłę obiektu, która została zmodernizowana i przebudowana. Przebudowano również perony. To właśnie zachowanie oryginalnego wyglądu dworca było głównym zadaniem generalnego wykonawcy, który był odpowiedzialny za odnowienie gmachu, zachowując przy tym jego charakterystyczny kształt spodka. Budimex zadbał o detale historyczne - napis „dworzec” oraz kilka elementów świetlików dachowych zostało odwzorowanych i umieszczonych w ich pierwotnym miejscu. Oryginalne elementy przekazano do Muzeum „Polska na Kołach” w Busku Zdrój.

Nowy obiekt spełnia najwyższe standardy obsługi podróżnych. Nowoczesny i funkcjonalny węzeł transportowy obsłuży przewoźników komunikacji miejskiej, busów, autobusów dalekobieżnych i międzynarodowych. Obiekt posłuży również jako centrum spotkań i wydarzeń kulturalno-rozrywkowych.

Dworzec PKS Kielce
Autor: Budimex Tak wygląda nowy dworzec PKS Kielce

Dworzec PKS Kielce - projekt

Konkurs na opracowanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej budowy nowego dworca PKS w Kielcach wraz z systemem informacji dla pasażerów zorganizowała gmina Kielce wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Prace zgłosiło 9 biur architektonicznych. I miejsce otrzymała kielecka pracownia - Marcin Kamiński Bartosz Bojarowicz Architekci.

Nowy dworzec PKS Kielce z mediateką i nowoczesnym system informacji dla pasażerów

W budynku powstały nowe kasy biletowe, ruchome schody, windy, poczekalnie, a także punkty gastronomiczne. Architekci przewidzieli również powierzchnie, gdzie mają odbywać się miejskie wystawy.

Na terenie dworca PKS Kielce powstała również multimedialna biblioteka – tzw. STREFA VR, która została wyposażona w 9 stanowisk z odpowiednio skonfigurowanymi urządzeniami, m.in. konsolami do gier. Z atrakcji mogą skorzystać wszyscy pasażerowie dworca. Powstała też Mediateka, która jest filią Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Multimedialna biblioteka to najnowocześniejsza tego typu placówka w regionie.

Nowy dworzec PKS Kielce gotowy

Nazwa inwestycji: Dworzec PKS Kielce

Lokalizacja: ul. Czarnowska 12, Kielce

Funkcja: centrum komunikacyjne

Inwestor: Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach

Generalny wykonawca: Budimex

Projektant: Bartosz Bojarowicz Architekci, Kielce

Powierzchnia całkowita obiektu: 3 577 m²

Wysokość budynku: 22,5 m

Rozpoczęcie inwestycji: wrzesień 2018

Zakończenie budowy: sierpień 2020

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej