Dworzec PKS Kielce gotowy. Historyczny budynek dworca PKS w Kielcach zachował oryginalny wygląd

2020-08-27 17:01
Dworzec PKS Kielce
Autor: Budimex Zdjęcie odnowionego dworca PKS Kielce

Dworzec PKS Kielce działa od lipca 1984 roku. W 2017 roku obiekt trafił z rąk PKS do Miasta Kielce, które z miejsca postanowiło zmodernizować centrum komunikacyjne. Tego samego roku wyłoniono projekt na nowy dworzec PKS Kielce, a z początkiem września 2018 ruszyła budowa, za którą odpowiadał Budimex. Po 24 miesiącach odbyło się oficjalne zakończenie budowy i przekazanie dworca PKS w Kielcach podróżującym.

Spis treści

  1. Dworzec PKS Kielce budował Budimex
  2. Dworzec PKS Kielce - projekt
  3. Nowy dworzec PKS Kielce z mediateką i nowoczesnym system informacji dla pasażerów
  4. Nowy dworzec PKS Kielce gotowy

Rozbiórka dawnego obiektu dworca PKS Kielce zakończyła się w lutym 2019, od tego czasu trwały roboty budowlane. 27 sierpnia 2020 odbyło się oficjalne zakończenie budowy i przekazanie do użytkowania Centrum Komunikacyjnego w Kielcach - dworca autobusowego PKS Kielce.

Dworzec PKS Kielce budował Budimex

Przypomnijmy, że Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach - inwestor tej modernizacji i przebudowy - podpisał umowę z firmą Budimex na budowę nowego centrum komunikacyjnego przy ulicy Czarnowskiej 12. Wartość inwestycji wyniosła 68,7 mln zł, z czego 85% zostało sfinansowanych funduszy Unii Europejskiej.

Firma Budimex wyburzyła istniejący dworzec autobusowy. Zachowano jedynie bryłę obiektu, która została zmodernizowana i przebudowana. Przebudowano również perony. To właśnie zachowanie oryginalnego wyglądu dworca było głównym zadaniem generalnego wykonawcy, który był odpowiedzialny za odnowienie gmachu, zachowując przy tym jego charakterystyczny kształt spodka. Budimex zadbał o detale historyczne - napis „dworzec” oraz kilka elementów świetlików dachowych zostało odwzorowanych i umieszczonych w ich pierwotnym miejscu. Oryginalne elementy przekazano do Muzeum „Polska na Kołach” w Busku Zdrój.

Nowy obiekt spełnia najwyższe standardy obsługi podróżnych. Nowoczesny i funkcjonalny węzeł transportowy obsłuży przewoźników komunikacji miejskiej, busów, autobusów dalekobieżnych i międzynarodowych. Obiekt posłuży również jako centrum spotkań i wydarzeń kulturalno-rozrywkowych.

Dworzec PKS Kielce
Autor: Budimex Tak wygląda nowy dworzec PKS Kielce

Dworzec PKS Kielce - projekt

Konkurs na opracowanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej budowy nowego dworca PKS w Kielcach wraz z systemem informacji dla pasażerów zorganizowała gmina Kielce wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. Prace zgłosiło 9 biur architektonicznych. I miejsce otrzymała kielecka pracownia - Marcin Kamiński Bartosz Bojarowicz Architekci.

Nowy dworzec PKS Kielce z mediateką i nowoczesnym system informacji dla pasażerów

W budynku powstały nowe kasy biletowe, ruchome schody, windy, poczekalnie, a także punkty gastronomiczne. Architekci przewidzieli również powierzchnie, gdzie mają odbywać się miejskie wystawy.

Na terenie dworca PKS Kielce powstała również multimedialna biblioteka – tzw. STREFA VR, która została wyposażona w 9 stanowisk z odpowiednio skonfigurowanymi urządzeniami, m.in. konsolami do gier. Z atrakcji mogą skorzystać wszyscy pasażerowie dworca. Powstała też Mediateka, która jest filią Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Multimedialna biblioteka to najnowocześniejsza tego typu placówka w regionie.

Nowy dworzec PKS Kielce gotowy

Nazwa inwestycji: Dworzec PKS Kielce

Lokalizacja: ul. Czarnowska 12, Kielce

Funkcja: centrum komunikacyjne

Inwestor: Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach

Generalny wykonawca: Budimex

Projektant: Bartosz Bojarowicz Architekci, Kielce

Powierzchnia całkowita obiektu: 3 577 m²

Wysokość budynku: 22,5 m

Rozpoczęcie inwestycji: wrzesień 2018

Zakończenie budowy: sierpień 2020

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej