Jak zmieni się centrum Kielc? Projekt rewitalizacji Placu Wolności

2017-01-30 14:50
Przebudowa Placu Wolności w Kielcach
Autor: Pracownia architektoniczna eM4 Przebudowa Placu Wolności w Kielcach ma kosztować około 40 milionów złotych.

Przebudowa placu w centrum Kielc ma ruszyć w 2018 roku. Projekt powstał w krakowskiej pracowni eM4. Nowy plac ma być miejscem reprezentacyjnym, a jednocześnie przyjaznym dla mieszkańców Kielc.

Plac Wolności to największy plac w Kielcach. Ma półtora hektara. Został zaprojektowany w końcu XIX wieku jako drugi rynek. Pierwotnie nosił nazwę Plac Bazarowy, odbywały się na nim targi i jarmarki. W 1949 roku zmieniono nazwę na Plac Obrońców Stalingradu. W latach 50. XX wieku plac został przebudowany, zlikwidowano targowisko. Dopiero po 1989 roku przywrócono nazwę Plac Wolności, która funkcjonuje do dziś. Mieszkańcy Kielc z niecierpliwością czekają na przebudowę zaniedbanego centrum miasta.

Nowy plac ma być miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Kielc

Zgodnie z pomysłem pracowni eM4 z Krakowa, nowy plac ma być miejscem, gdzie będzie można wypocząć. W związku z tym architekci zaprojektowali dużo zieleni, plażę miejską z kaskadą wodną, sadzawką i drewnianymi leżakami. W części rekreacyjnej znajdzie się plac zabaw dla dzieci, urządzenia do ćwiczeń na wolnym powietrzu oraz sadzawka wodna, którą zimą można będzie zmienić w ślizgawkę. Całość uzupełni amfiteatr wbudowany w skarpę. Wydzielono również strefę reprezentacyjną placu. Będzie to płaska, niezabudowana przestrzeń, na której odbywać się mają różne wydarzenia plenerowe.

Duży parking podziemny pod całym placem

Pod płytą placu powstanie dwupoziomowy parking podziemny dla 300 samochodów. Na poziomie -1 zaprojektowano dodatkowo toalety, które będą pełniły również funkcję szaletu publicznego.

Nowe granitowe nawierzchnie

Zupełnie zmieni się nawierzchnia placu oraz ulic wokół niego. Wszystkie chodniki i jezdnie w całości zostaną rozebrane. Nowa nawierzchnia będzie wykonana z granitu łupanego oraz płyt granitowych gładkich w kolorze szarym.

Plac przyjazny dla osób niepełnosprawnych

Całość dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zaprojektowano specjalną windę i schody w celu umożliwienia dojścia/zjazdu na podziemne poziomy parkingu i do toalet.

Inwestycja ma kosztować około 40 milionów złotych.

Przebudowa Placu Wolności w Kielcach
Autor: Asirekas/Wikimedia Commons Plac Wolności w Kielcach przed przebudową
Przebudowa Placu Wolności w Kielcach
Autor: Marcin Czechowicz - archiwum Muzeum Warszawy Plac Wolności w Kielcach po przebudowie – widok z lotu ptaka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej