Widzewska Manufaktura w Łodzi ma inwestora za 400 mln zł

2020-09-07 11:58 Marta Balcerowska
Widzewska Manufaktura
Autor: Cavatita Widzewska Manufaktura zmieni sie w prestiżowe miejsce do pracy i mieszkania. Mają powstać tu m.in. biura klasy premium i ponad 400 mieszkań

Widzewska Manufaktura przy ul. Piłsudskiego to jeden z ciekawszych kompleksów pofabrycznym w Łodzi. Dawna przędzalnia przeobrazi się w biura, mieszkania i usługi. W rewitalizację Widzewskiej Manufaktury zainwestuje Cavatina Holding. Koszt projektu szacowany jest na ok. 400 mln zł. Kiedy rusza przebudowa Widzewskiej Manufaktury i kiedy będzie gotowa?

Wzniesiony w XIX w. kompleks dawnej Widzewskiej Manufaktury w Łodzi, w czasach świetności słynący z największej na terenach polskich przędzalni bawełny, kupiła firma Cavatina Holding. Planuje rewitalizację obiektu i nadanie mu nowych funkcji.

Widzewska Manufaktura z nowymi funkcjami

Obecnie na terenie pofabrycznego kompleksu Widzewskiej Manufaktury znajdują się cztery obiekty, wszystkie wpisane do ewidencji zabytków jako zespół urbanistyczny pofabrycznej Łodzi. Powierzchni nieruchomości wynosi 4 ha. Dzięki planom inwestycyjnym obszar ten może stać się jednym z najciekawszych przykładów rewitalizacji w Polsce, a nawet w skali Europy - takie plany ma inwestor Cavatina Holding. Ma tchnąć życie w to oryginalne miejsce i przywrócić je lokalnej społeczności.

Widzewska Manufaktura przeobrazi się w wielofunkcyjny kompleks oferujący biura, mieszkania, lokale handlowo-usługowe oraz otwarte przestrzenie do odpoczynku i rekreacji, w tym strefę gastronomiczną i kulturalną. Centrum spotkań dla użytkowników będzie zrewitalizowany 100-letni park z fontanną.

Widzewska Manufaktura w ramach specustawy mieszkaniowej

Rewitalizacja Widzewskiej Manufaktury to jedna z pierwszych  inwestycji, która ma być realizowana w ramach specustawy mieszkaniowej. Aby mogła być na tym terenie zrealizowana funkcja mieszkaniowa, zgodę na wniosek inwestora musieli wyrazić miejscowi radni. Obowiązujący dla tego terenu miejscowy plan zagospodarowania nie przewidywał bowiem takiej funkcji.

Manufaktura Łódź
Autor: Cavatina Holding We wrześniu br. ma się rozpocząć realizacja inwestycji na terenie pofabrycznego kompleksu Widzewskiej Manufaktury w Łodzi
Widzewska Manufaktura wizualizacja
Autor: Cavatina Holding Widzewska Manufaktura ma być przywrócona lokalnej społeczności

Kiedy Widzewska Manufaktura będzie gotowa?

Inwestor i deweloper Cavatina Holding zapowiada, że roboty budowlane ruszą jeszcze we wrześniu. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2022 r.

Dane techniczne inwestycji: wysokość architektoniczna: 23 m; kondygnacje nadziemne: 7; kondygnacje podziemne: 2; powierzchnia biurowa: 31500 m²; powierzchnia handlowo-usługowa: 5000 m²; powierzchnia mieszkalna: 15840 m²; lokale mieszkalne: 440.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej