Muzeum Bursztynu - wyjątkowe miejsce, które trzeba odwiedzić zwiedzając Gdańsk. Zdjęcia

2022-03-21 15:49
Muzeum Bursztynu
Autor: Magdalena Ubysz, Piotr Wittma Muzeum Bursztynu mieści się w XIV-wiecznym Wielkim Młynie; widok z ul. Rajskiej

Muzeum Bursz­tynu mieści się w XIV-wiecznym Wiel­kim Mły­nie w Gdań­sku. Niegdyś był to największy młyn średniowiecznej Europy, napędzany wodami Kanału Raduni. Dziś w odrestaurowanym budynku mieści się ponad 1000 eks­po­na­tów z bursztynu m.in. bursz­tynowy las i bursz­tynowa kom­nata. Muzeum Bursztynu w Gdań­sku to jedna z naj­więk­szych kolek­cji bursz­tynu na świe­cie. Dowiedzcie się więcej na temat historii tego zabytkowego budynku, zobaczcie zdjęcia z wystawy. W artykule cennik i godziny otwarcia muzeum.

Spis treści

 1. XIV-wieczny Wielki Młyn w Gdańsku - trochę historii
 2. Jakie jest Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie?
 3. Zdjęcia z wystawy Muzeum Bursztynu
 4. Koncepcja architektoniczna Muzeum Bursztynu
 5. Muzeum Bursztynu Gdańsk w liczbach
 6. Muzeum Bursztynu - cennik i godziny otwarcia
 7. Jak dojechać do Muzeum Bursztynu w Gdańsku?
Muzeum Bursztynu
Autor: Magdalena Ubysz, Piotr Wittma Na każdym piętrze Muzeum Bursztynu zwiedzający mogą pokonać intuicyjną pętlę, zachowana jest ciągłość zwiedzania

XIV-wieczny Wielki Młyn w Gdańsku - trochę historii

XIV-wieczny Wielki Młyn działał w Gdańsku do II wojny światowej. Częściowo zniszczony, a następnie odbudowany w latach 60., nie odzyskał już pierwotnej funkcji. Obiekt położony w centrum Starego Miasta, najpierw służył celom magazynowym i kulturalnym, przez pewien czas działał w nim Pewex, a na początku lat 90. budynek został zaadaptowany na potrzeby pierwszego centrum handlowego z prawdziwego zdarzenia. Było nowocześnie, z błyszczącym chromem, podświetlanymi reklamami i panoramiczną windą. Najpierw mieściły się tam głównie butiki z ubraniami, lecz potem stoiska szybko zaczęły tracić ekskluzywny charakter. W Trójmieście powstały centra handlowe nowej generacji, które ostatecznie, pomimo doskonałej lokalizacji Młyna, pozbawiły go klientów. Jego standard, wystrój, rozmiar lokali i słabo wyeksponowane wejście nie spełniały współczesnych wymagań. Ponadto najemcom brakowało środków na bieżące remonty, a obiekt wymagał kompleksowej modernizacji, w tym przede wszystkim termomodernizacji i nowego systemu ogrzewania z uwagi na wysokie koszty eksploatacji obiektu.

Pomimo wieloletnich prób uratowania tego miejsca, m.in. przez zmianę jego profilu (przez pewien czas odbywały się tu m.in. targi produktów regionalnych i warsztaty artystyczne oraz wystawy), miasto, czyli właściciel obiektu, podjęło decyzję o wypowiedzeniu umowy kupcom i zmianie funkcji. Zdecydowano o przeniesieniu tam Muzeum Bursztynu, zlokalizowanego do tej pory w pełnym uroku, lecz zbyt ciasnym jak na bogate zbiory Zespole Przedbramia (Katowni i Wieży Więziennej). Pomysł świetnie wpisywał się w strategię promocji Gdańska jako światowej stolicy bursztynu.

Muzeum Bursztynu
Autor: Magdalena Ubysz, Piotr Wittman Muzeum Bursztynu podzielone jest na część muzealną z przestrzenią wystawienniczą skupioną wokół głównego atrium oraz część z zapleczem edukacyjno-badawczym, biurami i bazą zaopatrzeniową

Zdjęcia z wystawy Muzeum Bursztynu

Jakie jest Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie?

Zabytkowy obiekt podzielono na dwie części – ogólnodostępną część muzealną z przestrzenią wystawienniczą skupioną wokół głównego atrium oraz część z zapleczem edukacyjno-badawczym, biurami i bazą zaopatrzeniową. Przewidziano dwa punkty gastronomiczne: kawiarnię przy głównym wejściu oraz kameralną restaurację przy strefie edukacyjnej na pierwszym piętrze. Na parterze zlokalizowano strefę reprezentacyjną stworzoną z myślą o wydarzeniach okolicznościowych, w tym wernisażach i pokazach mody. Znajduje się tam główne wejście od ul. Rajskiej, punkt informacyjny, kasa biletowa, wystawy czasowe oraz sklep muzealny.

Podczas projektowania muzeum w Wielkim Młynie, bardzo dobrze sprawdziło się pozostawienie konstrukcji i ogólnego układu, które służyły wcześniej funkcjom handlowym. Biorąc pod uwagę powszechną tendencję wypruwania zawartości budynku przy jego dostosowaniu do nowych potrzeb, była to bardzo rozsądna decyzja z uwagi na ograniczenie odpadów i optymalizację użycia istniejących zasobów. Udało się skorygować rzut i zlikwidować ślepe zaułki Młyna, które dziś odwiedzają zwiedzający. Galerie otaczające wewnętrzne atrium bardzo dobrze się sprawdzają. Na każdym piętrze zwiedzający mogą pokonać intuicyjną pętlę, zachowana jest ciągłość zwiedzania, a niewielkie eksponaty nie wymagają dużych przestrzeni ani głębokiego przedpola ekspozycji.

Cała inwestycja składała się z trzech etapów: odrestaurowania zabytkowego obiektu, jego termomodernizacji oraz projektu Muzeum Bursztynu. Obiekt został otwarty w czerwcu 2021 roku i jest obecnie najchętniej odwiedzanym oddziałem Muzeum Gdańska.

 • Architekt: Ksenia Piątkowska
 • Współpraca autorska: Elżbieta Ratajczyk-Piątkowska
 • Architektura wnętrz: Ksenia Piątkowska, Elżbieta Ratajczyk-Piątkowska
 • Konstrukcja: Autorska Pracownia Konstrukcyjna Wojdak
 • Generalny wykonawca: Integra
 • Inwestor: Muzeum Gdańska

Koncepcja architektoniczna Muzeum Bursztynu

Zaprojektowana przez architektkę, Ksenię Piątkowską współczesna siedziba Muzeum Bursztynu to połączenie dwóch ważnych dla historii i kultury miasta wartości: zabytkowości liczącej ponad 600 lat średniowiecznej budowli krzyżackiego Wielkiego Młyna oraz unikatowości bursztynu bałtyckiego – złotej żywicy, z której Gdańsk słynie od wieków.

Koncepcja Muzeum respektuje zarówno bogatą historię i wyjątkowość średniowiecznego obiektu poprzemysłowego, jak i piękno bursztynu. Oba elementy tej układanki nie konkurują ze sobą, dlatego projekt architektoniczny i aranżacji wnętrz koncentruje się na wyeksponowaniu najbardziej atrakcyjnych elementów zabytku: ceglanych ścian i wykopalisk archeologicznych, a jednocześnie tworzy optymalną atmosferę dla prezentacji bursztynowych eksponatów. Naturalnie ciemne wnętrze dopełniły galerie, nowy mostek, schody, windy, otwarte przestrzenie, oświetlenie i czarne wykończenia, co podkreśla dostojność przestrzeni.

Cały budynek miał stać się piękną szkatułą mieszczącą drogocenne zbiory. Fasadę budynku utrzymano niemal bez interwencji architektonicznych, skupiając się na potencjale i przyszłych zadaniach wnętrza.

Muzeum Bursztynu
Autor: Magdalena Ubysz, Piotr Wittman Na ogólnodostępną część Muzeum Bursztynu składa się parter o komercyjnym charakterze oraz I i II piętro ekspozycji stałej

Muzeum Bursztynu Gdańsk w liczbach

 • Powierzchnia terenu: 1640 m²
 • Powierzchnia zabudowy: 1130 m²
 • Powierzchnia użytkowa: 2515 m²
 • Powierzchnia całkowita: 3815 m²
 • Kubatura: 14 849 m³
 • Projekt: termomodernizacja – 2016-2018, projekt muzeum – 2019
 • Realizacja: 2020-2021
 • Koszt inwestycji: 33,5 mln z

Muzeum Bursztynu - cennik i godziny otwarcia

Cennik - Muzeum Bursztynu:

 • Bilet normalny 20zł
 • Ulgowy 14zł
 • Rodzinny 52zł
 • Karnet normalny - 80zł
 • Karnet ulgowy - 50 zł

Godziny otwarcia:

 • Poniedziałek - 10:00 - 16:00 (wolny wstęp)
 • Wtorek - zamknięte
 • Środa - 10.00 - 16.00
 • Czwartek - 10.00 - 18.00
 • Piątek - 10.00 - 16.00
 • Sobota - 10.00 - 16.00
 • Niedziela - 10.00 - 16.00

Od 30 kwietnia do 2 października 2022 oddział będzie otwarty codziennie w godz. 10-18. W poniedziałki w godz. 12-18.

Nieczynne: 16-17 kwietnia, 16 czerwca, 1 listopada, 24-25 i 31 grudnia.

Jak dojechać do Muzeum Bursztynu w Gdańsku?

Muzeum Bursztynu znajduje się przy ulicy Wielkie Młyny 16 w Gdańsku.

Tekst: Monika Arczyńska, Ksenia Piątkowska, redakcja

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej