Muzeum Bursztynu - wyjątkowe miejsce, które trzeba odwiedzić zwiedzając Gdańsk. Zdjęcia

2022-03-21 15:49
Muzeum Bursztynu
Autor: Magdalena Ubysz, Piotr Wittma Muzeum Bursztynu mieści się w XIV-wiecznym Wielkim Młynie; widok z ul. Rajskiej

Muzeum Bursz­tynu mieści się w XIV-wiecznym Wiel­kim Mły­nie w Gdań­sku. Niegdyś był to największy młyn średniowiecznej Europy, napędzany wodami Kanału Raduni. Dziś w odrestaurowanym budynku mieści się ponad 1000 eks­po­na­tów z bursztynu m.in. bursz­tynowy las i bursz­tynowa kom­nata. Muzeum Bursztynu w Gdań­sku to jedna z naj­więk­szych kolek­cji bursz­tynu na świe­cie. Dowiedzcie się więcej na temat historii tego zabytkowego budynku, zobaczcie zdjęcia z wystawy. W artykule cennik i godziny otwarcia muzeum.

Spis treści

  1. XIV-wieczny Wielki Młyn w Gdańsku - trochę historii
  2. Jakie jest Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie?
  3. Zdjęcia z wystawy Muzeum Bursztynu
  4. Koncepcja architektoniczna Muzeum Bursztynu
  5. Muzeum Bursztynu Gdańsk w liczbach
  6. Muzeum Bursztynu - cennik i godziny otwarcia
  7. Jak dojechać do Muzeum Bursztynu w Gdańsku?
Muzeum Bursztynu
Autor: Magdalena Ubysz, Piotr Wittma Na każdym piętrze Muzeum Bursztynu zwiedzający mogą pokonać intuicyjną pętlę, zachowana jest ciągłość zwiedzania

XIV-wieczny Wielki Młyn w Gdańsku - trochę historii

XIV-wieczny Wielki Młyn działał w Gdańsku do II wojny światowej. Częściowo zniszczony, a następnie odbudowany w latach 60., nie odzyskał już pierwotnej funkcji. Obiekt położony w centrum Starego Miasta, najpierw służył celom magazynowym i kulturalnym, przez pewien czas działał w nim Pewex, a na początku lat 90. budynek został zaadaptowany na potrzeby pierwszego centrum handlowego z prawdziwego zdarzenia. Było nowocześnie, z błyszczącym chromem, podświetlanymi reklamami i panoramiczną windą. Najpierw mieściły się tam głównie butiki z ubraniami, lecz potem stoiska szybko zaczęły tracić ekskluzywny charakter. W Trójmieście powstały centra handlowe nowej generacji, które ostatecznie, pomimo doskonałej lokalizacji Młyna, pozbawiły go klientów. Jego standard, wystrój, rozmiar lokali i słabo wyeksponowane wejście nie spełniały współczesnych wymagań. Ponadto najemcom brakowało środków na bieżące remonty, a obiekt wymagał kompleksowej modernizacji, w tym przede wszystkim termomodernizacji i nowego systemu ogrzewania z uwagi na wysokie koszty eksploatacji obiektu.

Pomimo wieloletnich prób uratowania tego miejsca, m.in. przez zmianę jego profilu (przez pewien czas odbywały się tu m.in. targi produktów regionalnych i warsztaty artystyczne oraz wystawy), miasto, czyli właściciel obiektu, podjęło decyzję o wypowiedzeniu umowy kupcom i zmianie funkcji. Zdecydowano o przeniesieniu tam Muzeum Bursztynu, zlokalizowanego do tej pory w pełnym uroku, lecz zbyt ciasnym jak na bogate zbiory Zespole Przedbramia (Katowni i Wieży Więziennej). Pomysł świetnie wpisywał się w strategię promocji Gdańska jako światowej stolicy bursztynu.

Muzeum Bursztynu
Autor: Magdalena Ubysz, Piotr Wittman Muzeum Bursztynu podzielone jest na część muzealną z przestrzenią wystawienniczą skupioną wokół głównego atrium oraz część z zapleczem edukacyjno-badawczym, biurami i bazą zaopatrzeniową

Zdjęcia z wystawy Muzeum Bursztynu

Jakie jest Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie?

Zabytkowy obiekt podzielono na dwie części – ogólnodostępną część muzealną z przestrzenią wystawienniczą skupioną wokół głównego atrium oraz część z zapleczem edukacyjno-badawczym, biurami i bazą zaopatrzeniową. Przewidziano dwa punkty gastronomiczne: kawiarnię przy głównym wejściu oraz kameralną restaurację przy strefie edukacyjnej na pierwszym piętrze. Na parterze zlokalizowano strefę reprezentacyjną stworzoną z myślą o wydarzeniach okolicznościowych, w tym wernisażach i pokazach mody. Znajduje się tam główne wejście od ul. Rajskiej, punkt informacyjny, kasa biletowa, wystawy czasowe oraz sklep muzealny.

Podczas projektowania muzeum w Wielkim Młynie, bardzo dobrze sprawdziło się pozostawienie konstrukcji i ogólnego układu, które służyły wcześniej funkcjom handlowym. Biorąc pod uwagę powszechną tendencję wypruwania zawartości budynku przy jego dostosowaniu do nowych potrzeb, była to bardzo rozsądna decyzja z uwagi na ograniczenie odpadów i optymalizację użycia istniejących zasobów. Udało się skorygować rzut i zlikwidować ślepe zaułki Młyna, które dziś odwiedzają zwiedzający. Galerie otaczające wewnętrzne atrium bardzo dobrze się sprawdzają. Na każdym piętrze zwiedzający mogą pokonać intuicyjną pętlę, zachowana jest ciągłość zwiedzania, a niewielkie eksponaty nie wymagają dużych przestrzeni ani głębokiego przedpola ekspozycji.

Cała inwestycja składała się z trzech etapów: odrestaurowania zabytkowego obiektu, jego termomodernizacji oraz projektu Muzeum Bursztynu. Obiekt został otwarty w czerwcu 2021 roku i jest obecnie najchętniej odwiedzanym oddziałem Muzeum Gdańska.

  • Architekt: Ksenia Piątkowska
  • Współpraca autorska: Elżbieta Ratajczyk-Piątkowska
  • Architektura wnętrz: Ksenia Piątkowska, Elżbieta Ratajczyk-Piątkowska
  • Konstrukcja: Autorska Pracownia Konstrukcyjna Wojdak
  • Generalny wykonawca: Integra
  • Inwestor: Muzeum Gdańska

Koncepcja architektoniczna Muzeum Bursztynu

Zaprojektowana przez architektkę, Ksenię Piątkowską współczesna siedziba Muzeum Bursztynu to połączenie dwóch ważnych dla historii i kultury miasta wartości: zabytkowości liczącej ponad 600 lat średniowiecznej budowli krzyżackiego Wielkiego Młyna oraz unikatowości bursztynu bałtyckiego – złotej żywicy, z której Gdańsk słynie od wieków.

Koncepcja Muzeum respektuje zarówno bogatą historię i wyjątkowość średniowiecznego obiektu poprzemysłowego, jak i piękno bursztynu. Oba elementy tej układanki nie konkurują ze sobą, dlatego projekt architektoniczny i aranżacji wnętrz koncentruje się na wyeksponowaniu najbardziej atrakcyjnych elementów zabytku: ceglanych ścian i wykopalisk archeologicznych, a jednocześnie tworzy optymalną atmosferę dla prezentacji bursztynowych eksponatów. Naturalnie ciemne wnętrze dopełniły galerie, nowy mostek, schody, windy, otwarte przestrzenie, oświetlenie i czarne wykończenia, co podkreśla dostojność przestrzeni.

Cały budynek miał stać się piękną szkatułą mieszczącą drogocenne zbiory. Fasadę budynku utrzymano niemal bez interwencji architektonicznych, skupiając się na potencjale i przyszłych zadaniach wnętrza.

Muzeum Bursztynu
Autor: Magdalena Ubysz, Piotr Wittman Na ogólnodostępną część Muzeum Bursztynu składa się parter o komercyjnym charakterze oraz I i II piętro ekspozycji stałej

Muzeum Bursztynu Gdańsk w liczbach

  • Powierzchnia terenu: 1640 m²
  • Powierzchnia zabudowy: 1130 m²
  • Powierzchnia użytkowa: 2515 m²
  • Powierzchnia całkowita: 3815 m²
  • Kubatura: 14 849 m³
  • Projekt: termomodernizacja – 2016-2018, projekt muzeum – 2019
  • Realizacja: 2020-2021
  • Koszt inwestycji: 33,5 mln z

Muzeum Bursztynu - cennik i godziny otwarcia

Cennik - Muzeum Bursztynu:

  • Bilet normalny 20zł
  • Ulgowy 14zł
  • Rodzinny 52zł
  • Karnet normalny - 80zł
  • Karnet ulgowy - 50 zł

Godziny otwarcia:

  • Poniedziałek - 10:00 - 16:00 (wolny wstęp)
  • Wtorek - zamknięte
  • Środa - 10.00 - 16.00
  • Czwartek - 10.00 - 18.00
  • Piątek - 10.00 - 16.00
  • Sobota - 10.00 - 16.00
  • Niedziela - 10.00 - 16.00

Od 30 kwietnia do 2 października 2022 oddział będzie otwarty codziennie w godz. 10-18. W poniedziałki w godz. 12-18.

Nieczynne: 16-17 kwietnia, 16 czerwca, 1 listopada, 24-25 i 31 grudnia.

Jak dojechać do Muzeum Bursztynu w Gdańsku?

Muzeum Bursztynu znajduje się przy ulicy Wielkie Młyny 16 w Gdańsku.

Tekst: Monika Arczyńska, Ksenia Piątkowska, redakcja

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej