Morskie Centrum Nauki. Nowe wizualizacje Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

2020-05-27 13:00 Marzena Sarniewicz
Morskie Centrum Nauki
Autor: centrumnauki.eu/Płaskowicki & Partnerzy Architekci Nowa wizualizacja Morskiego Centrum Nauki

Morskie Centrum Nauki (MCN) im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie ma być najnowocześniejszym obiektem w regionie, z multimedialną wystawą poświęconą żegludze morskiej. Powstający na Łasztowni budynek MCN będzie wyróżniającym się w mieście obiektem przypominającym swym kształtem statek zacumowany przy nabrzeżu Odry. Kiedy zakończy się budowa Morskiego Centrum Nauki?

Morskie Centrum Nauki
Autor: centrumnauki.eu/Płaskowicki & Partnerzy Architekci Morskie Centrum Nauki wizualizacja autorstwa biura architektonicznego Płaskowicki & Partnerzy Architekci

Architekci z pracowni Płaskowicki i Partnerzy Architekci zaprezentowali najnowsze wizualizacje powstającej w Szczecinie inwestycji Morskie Centrum Nauki. Zmieniła się przede wszystkim elewacja, która pierwotnie miała przypominać rdzawy kadłub budowanego statku.

Morskie Centrum Nauki jak bryła statku

Budynek kształtem będzie przypominał bryłę statku. Będzie miał 14 m wysokości, 122 m długości i 3 kondygnacje. Jego powierzchnia całkowita wyniesie 10 711 m², a użytkowa 6 949 m². Na dachu powstanie ogólnodostępny taras widokowy. Roboty budowlane na terenie szczecińskiej Łasztowni (wyspa rzeczna w Szczecinie) ruszyły w lipcu 2019. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Erbud.

Testowanie elewacji Morskiego Centrum Nauki

Aktualnie na zewnętrznej ścianie powstającego na Łasztowni budynku Morskiego Centrum Nauki zainstalowano konstrukcję z materiałów, z których ma być wykonana elewacja. To specjalne panele z blachy z termoizolacją, z zewnętrznej strony pokryte siatką cięto (ciągniona z antracytowej blachy aluminiowej). Generalny wykonawca w ten sposób testuje elementy, z których ma się składać fasada oraz technologię mocowania płyt i ich kolor. To pierwszy, z trzech zaplanowanych etapów testów.

Morskie Centrum Nauki
Autor: centrumnauki.eu/Płaskowicki & Partnerzy Architekci Morskie Centrum Nauki - wizualizacja

Morskie Centrum Nauki ikoną Szczecina

Morskie Centrum Nauki ma być przede wszystkim bardzo ważną multimedialną placówką edukacyjną, która przyczyni się do rozwoju ruchu turystycznego w regionie. W budynku będzie wystawa stała z ponad 200 eksponatami, poświęcona, m.in żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Powstaną też pracownie (biologiczno - chemiczna, fizyczno - mechatroniczna i modelarnia) oraz laboratoria, w których zwiedzający będą mogli przeprowadzać doświadczenia. W centrum znajdzie się również planetarium. Będzie to kula z żelbetu, wpisana w trzy kondygnacje średnicy około 13 m i powierzchni prawie 500 m². W nietypowym pomieszczeniu zmieści się około 60 osób. Budowa Morskiego Centrum Nauki to ukłon w stronę dziedzictwa i działalności profesora US, Jerzego Stelmacha - astrofizyka i kosmologa, współtwórcy pierwszej w Polsce interaktywnej wystawy „EUREKA”.

Budowa Morskiego Centrum Nauki to duże wyzwanie

Bliskie sąsiedztwo Odry nie ułatwia sytuacji na budowie. Pod nowy budynek firma Erbud będzie musiała wykonać około pięciuset pali. Ponadto zadaniem wykonawcy będzie wykonanie robót budowlanych, instalacyjnych, zagospodarowanie terenu wraz towarzyszącą infrastrukturą techniczną, dostarczenie wyposażenia, wykonanie rozruchu mechanicznego i technologicznego.

Kiedy zakończy się budowa Morskiego Centrum Nauki?

Zgodnie z założeniami budowa Morskiego Centrum Nauki na szczecińskiej Łasztowni ma się zakończyć w marcu 2021. Inwestycja będzie finansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego WZ na lata 2014-2020. Koszt budowy to około 80 mln zł.

Gdzie powstanie Morskie Centrum Nauki?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej