Morskie Centrum Nauki w Szczecinie upamiętni podróżnika Aleksandra Dobę

Morskie Centrum Nauki
Autor: Morskie Centrum Nauki Zdjecie z budowy Morskiego Centrum Nauki - zarys budynku (fot. 09.2020)

Morskie Centrum Nauki (MCN) im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie ma być najnowocześniejszym obiektem w regionie, z multimedialną wystawą poświęconą żegludze morskiej. Powstający na Łasztowni budynek MCN będzie wyróżniającym się w mieście obiektem przypominającym swym kształtem statek zacumowany przy nabrzeżu Odry. Kiedy zakończy się budowa Morskiego Centrum Nauki?

Spis treści

  1. Aktualności z budowy Morskiego Centrum Nauki
  2. Morskie Centrum Nauki jak bryła statku
  3. Morskie Centrum Nauki upamiętni Aleksandra Dobę
  4. Testowanie elewacji Morskiego Centrum Nauki
  5. Morskie Centrum Nauki ikoną Szczecina
  6. Budowa Morskiego Centrum Nauki to duże wyzwanie
  7. Kiedy zakończy się budowa Morskiego Centrum Nauki?
  8. Gdzie powstanie Morskie Centrum Nauki?

Aktualności z budowy Morskiego Centrum Nauki

Rok po rozpoczęciu budowy na Łasztowni widać kształt przyszłej siedziby Morskiego Centrum Nauki. Nie jest to jeszcze ostateczna forma budynku, ale niebawem będzie można zawiesić tradycyjną wiechę.

Aktualnie Morskie Centrum Nauki ogłosiło przetarg na wyposażenie planetarium. Kryteria oceny ofert to: parametry techniczne i jakościowe, okres i warunki gwarancji jakości i rękojmi za wady oraz cena. Na składanie ofert zainteresowane firmy mają czas do 5 lutego 2021 roku. Warunki przetargu, specyfikacja istotnych warunków zamówienia wraz z opisem przedmiotu zamówienia zamieszczona jest na stronie www.centrumnauki.eu.

Aktualnie firma ERBUD pracuje nad ostatnim etapem konstrukcji planetarium. Zdjęto już szalunki podtrzymujące konstrukcję, dzięki czemu widoczny jest efekt lewitującej kuli żelbetowej średnicy 13 m. Kula podtrzymywana jest przez podciągi na 3 słupach. Trwa układanie zbrojenia stropu nad drugim piętrem, w miejscu gdzie zaprojektowano taras widokowy oraz słupów pionowych oraz skośnych, które będą charakterystycznym elementem budynku przypominającym kadłub statku. Wykonywane są tez zbrojenia tzw. trzonów budynku stanowiących usztywnienie konstrukcji tj. klatki schodowe, szyby windowe oraz kanały instalacji sanitarnych, wentylacyjnych oraz elektrycznych i teletechnicznych.

Na najwyższym poziomie budynku trwają wytężone prace nad budową tarasu widokowego. Powstaje tu konstrukcja pod świetliki, które będą również pełniły funkcję klap oddymiających otwieranych automatycznie. Budowlańcy wykonują prace przy konstrukcjach będących usztywnieniem budynku (trzony klatek schodowych i szybów windowych).

Trwają też prace przy budowie zewnętrznej klatki schodowej, która będzie wyposażona w windę. Konstrukcja klatki zewnętrznej prowadzącej na taras będzie połączona z budynkiem dwoma podciągami żelbetowymi. Montowane są tzw. stężenia stalowe stanowiące usztywnienie żelbetowych ram konstrukcji budynku. Stężenia malowane są specjalną powłoką antykorozyjną, a następnie zabezpieczane pożarowo poprzez nakładanie metodą natryskową odpowiedniej grubości zaprawy składającej się z wełny mineralnej i innych komponentów. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia pożaru konstrukcja zachowa nośność przez 120 minut. Trwa też montaż instalacji wentylacyjnych, sanitarnych, elektrycznych i teletechnicznych.

Usztywnienie żelbetowych ram konstrukcji budynku pokrywane jest powłoką antykorozyjną, a następnie zabezpieczane pożarowo specjalną zaprawą z wełny mineralnej i odpowiednich komponentów. Powierzchnia tych stalowych elementów ma charakterystyczną strukturę „baranka”. Tak zabezpieczona konstrukcja powinna wytrzymać nawet dwugodzinny pożar. Dodatkowo instalowane są systemy alarmowania i ostrzegania dźwiękowego. Instalacje te będą współpracować z systemem, który w przypadku zagrożenia otwiera klapy dymowe, sprowadza windy na poziom parteru oraz zarządza kontrolą dostępu.

Zamontowano już konstrukcję stalową schodów ekspozycyjnych przypominających szkielet morskiego potwora. Połączą one parter z drugim piętrem. Będą na nich umieszczone elementy wystawy stałej Morskiego Centrum Nauki.

Zamontowano już konstrukcję stalową schodów ekspozycyjnych, które biegną od parteru, poprzez 1 piętro aż do 2, nad otwartą przestrzenią doświetloną przez świetliki. Trwa montaż pawilonu technicznego znajdującego się na kondygnacji tarasu, w którym znajdować się będą agregaty, centrale wentylacyjne, centrale nawiewne zapewniające prawidłowe funkcjonowanie budynku. Układane są również koryta kablowe pod instalacje elektryczne i teletechniczne. Wykonywane są instalacje wodociągowe oraz instalacja tryskaczowa. Gotowe są już schody na wszystkich poziomach w dwóch klatkach schodowych. Rozpoczęto układanie płyt elewacyjnych w 5 kolorach. Połączenia pionowe płyt będą ukrywane specjalnymi maskownicami. Następnie układana będzie podkonstrukcja pod siatkę cięto – ciągnioną, czyli zewnętrzną warstwę elewacji.

W pomieszczeniach na parterze i pierwszym piętrze oraz na tarasie murowane są ściany działowe z bloczków silikatowych wydzielające pomieszczenia socjalne, techniczne oraz laboratoria. Na stropach układane są instalacje SAP (system alarmowania pożarowego) i DSO (dźwiękowy system ostrzegania) umożliwiające w przypadku pożaru szybkie wykrywanie, sygnalizowanie i ostrzeganie. Instalacje te będą podpięte do systemu BMS.

Morskie Centrum Nauki
Autor: centrumnauki.eu/Płaskowicki & Partnerzy Architekci Morskie Centrum Nauki wizualizacja autorstwa biura architektonicznego Płaskowicki & Partnerzy Architekci

Morskie Centrum Nauki jak bryła statku

Projekt Morskiego Centrum Nauki powstał w pracowni Płaskowicki i Partnerzy. Budynek kształtem będzie przypominał bryłę statku. Będzie miał 14 m wysokości, 122 m długości i 3 kondygnacje. Jego powierzchnia całkowita wyniesie 10 711 m², a użytkowa 6 949 m². Na dachu powstanie ogólnodostępny taras widokowy. Roboty budowlane na terenie szczecińskiej Łasztowni (wyspa rzeczna w Szczecinie) ruszyły w lipcu 2019. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Erbud.

Morskie Centrum Nauki upamiętni Aleksandra Dobę

Morskie Centrum Nauki upamiętni podróżnika Aleksandra Dobę, mieszkańca Polic, który trzykrotnie pokonał Atlantyk. Na wystawie stałej, która składać się będzie z ponad dwustu eksponatów znajdzie się specjalne miejsce prezentujące dokonania wybitnego podróżnika i sportowca. Stanowisko nosić będzie tytuł „Kajakiem przez Atlantyk”. Zobaczymy tu oceaniczny kajak Aleksandra Doby oraz obejrzymy projekcję multimedialną, na której podróżnik opowiada o technice wiosłowania. Formą prezentacji jest tylna projekcja na ekran w kształcie sylwetki człowieka trzymającej pionowo wiosło, co da efekt wirtualnej, realistycznej postaci. Stanowisku towarzyszy mapa z trasą wypraw oceanicznych Aleksandra Doby, a także ilustrowany instruktaż pokazujący poszczególne fazy wiosłowania na kajaku. Ten element wystawy uzupełnią zagadnienia naukowe prezentowane przez eksponat, towarzyszące mu opisy i grafiki: trzecia zasada dynamiki Newtona, siła, opór, prędkość.

Morskie Centrum Nauki
Autor: Morskie Centrum Nauki Wizualizacja ekspozycji „Kajakiem przez Atlantyk” upamiętniająca podróżnika Aleksandra Dobę

Testowanie elewacji Morskiego Centrum Nauki

Aktualnie na zewnętrznej ścianie powstającego na Łasztowni budynku Morskiego Centrum Nauki zainstalowano konstrukcję z materiałów, z których ma być wykonana elewacja. To specjalne panele z blachy z termoizolacją, z zewnętrznej strony pokryte siatką cięto (ciągniona z antracytowej blachy aluminiowej). Generalny wykonawca w ten sposób testuje elementy, z których ma się składać fasada oraz technologię mocowania płyt i ich kolor. To pierwszy, z trzech zaplanowanych etapów testów.

Morskie Centrum Nauki
Autor: centrumnauki.eu/Płaskowicki & Partnerzy Architekci Morskie Centrum Nauki - wizualizacja

Morskie Centrum Nauki ikoną Szczecina

Morskie Centrum Nauki ma być przede wszystkim bardzo ważną multimedialną placówką edukacyjną, która przyczyni się do rozwoju ruchu turystycznego w regionie. W budynku będzie wystawa stała z ponad 200 eksponatami, poświęcona, m.in żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Powstaną też pracownie (biologiczno - chemiczna, fizyczno - mechatroniczna i modelarnia) oraz laboratoria, w których zwiedzający będą mogli przeprowadzać doświadczenia. W centrum znajdzie się również planetarium. Będzie to kula z żelbetu, wpisana w trzy kondygnacje średnicy około 13 m i powierzchni prawie 500 m². W nietypowym pomieszczeniu zmieści się około 60 osób. Budowa Morskiego Centrum Nauki to ukłon w stronę dziedzictwa i działalności profesora US, Jerzego Stelmacha - astrofizyka i kosmologa, współtwórcy pierwszej w Polsce interaktywnej wystawy „EUREKA”.

Budowa Morskiego Centrum Nauki to duże wyzwanie

Bliskie sąsiedztwo Odry nie ułatwia sytuacji na budowie. Pod nowy budynek firma Erbud będzie musiała wykonać około pięciuset pali. Ponadto zadaniem wykonawcy będzie wykonanie robót budowlanych, instalacyjnych, zagospodarowanie terenu wraz towarzyszącą infrastrukturą techniczną, dostarczenie wyposażenia, wykonanie rozruchu mechanicznego i technologicznego.

Kiedy zakończy się budowa Morskiego Centrum Nauki?

Zgodnie z założeniami budowa Morskiego Centrum Nauki na szczecińskiej Łasztowni ma się zakończyć w marcu 2021. Inwestycja będzie finansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego WZ na lata 2014-2020. Koszt budowy to około 80 mln zł.

Gdzie powstanie Morskie Centrum Nauki?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej