Fabryka Wody Szczecin - kiedy otwarcie? Trwają ostatnie testy, baseny są napełniane wodą

2023-08-02 14:28

Fabryka Wody w Szczecinie będzie jednym z największych i najnowocześniejszych obiektów w regionie. W kompleksie powstaną wielofunkcyjny aquapark oraz centrum edukacyjne. Budowa Fabryki Wody trwa już 3 lata. Aktualnie prace budowlane i wykończeniowe w aquaparku dobiegają końca. Czy to oznacza, że Fabryka Wody zostanie otwarta jeszcze w wakacje? Zobacz, jak będzie wyglądał aquapark Fabryka Wody.

Spis treści

  1. Fabryka Wody - wielofunkcyjny park wodny w Szczecinie
  2. Fabryka Wody - aktualności z budowy
  3. Zdjęcia z aquaparku Fabryka Wody w Szczecinie
  4. Fabryka Wody Szczecin - kiedy otwarcie?
  5. Gdzie powstaje aquapark Fabryka Wody?

Fabryka Wody - wielofunkcyjny park wodny w Szczecinie

Fabryka Wody to nowoczesny aquapark z funkcjami m.in. sportowymi, rekreacyjnymi oraz elementami edukacyjnymi. Bedą w nim baseny rekreacyjne oraz sportowy, zjeżdżalnie, strefa wellness i jedno z największych saunarium (18 saun) w Polsce. Baseny rekreacyjne, a przy nich plażę zaplanowano również na zewnątrz obiektu.

Cały teren Fabryki Wody to aż 5 hektarów. Powierzchnia użytkowa wynosi ponad 17 000 m², a kubatura obiektu 177 000 m³. W nowoczesnym trzykondygnacyjnym budynku aquaparku będzie m.in. 21 basenów i 11 zjeżdżalni o łącznej długości pół kilometra.

Przypomnijmy, 11 października 2019 roku miasto Szczecin podpisało umowę z firmą ALSTAL Grupa Budowlana na wybudowanie Fabryki Wody. Firma ma duże doświadczenie, jeżeli chodzi o inwestycje basenowe, które zdobywała przy budowie m.in. Term Maltańskich w Poznaniu, Term w Mszczonowie, QARIUM Kępno, kompleksu Odkrytych Basenów w Oławie, Centrum Rekreacji Astoria w Bydgoszczy, kompleksu basenów termalnych w Poddębicach oraz Centrum Sportu w Błoniu.

Dopełnieniem oferty rekreacyjnej będzie strefa sportowo-rozrywkowa z kręgielnią, stołami bilardowymi, ścianką wspinaczkową, siłownią i kortami do squasha. Inwestor przewiduje również lodowisko sezonowe naprzemienne ze sceną amfiteatru oraz torem lodowym.

Druga część kompleksu Fabryki Wody to budynek Edukatorium, gdzie znajdą się wystawy poświęcone wodzie, jej znaczeniu, roli i wpływie na nasze życie i cywilizację. Przez środek obiektu przepływać będzie rzeka, tworząca wodną kaskadę, a oba budynki zostaną połączone łącznikiem.

Fabryka Wody - aktualności z budowy

Koniec lipca to początek testowania basenów. W basenie sportowym przeprowadzane są pierwsze testy z wodą.  Przypominamy, że ma on 25 metrów długości, 6 torów i podnoszone dno! To dodatkowa funkcjonalność, dzięki której możliwe będzie organizowanie różnego rodzaju zajęć w wodzie.

Wnętrza Fabryki Wody coraz bardziej nabierają docelowego kształtu. W całym obiekcie toczą się zaawansowane roboty wykończeniowe. Jest coraz więcej gotowych przestrzeni i coraz więcej działających instalacji.

Pomieszczenia rekreacyjne, rozrywkowe, edukacyjne oraz techniczne, które znajdują się w obydwu budynkach powstającego kompleksu, są na ukończeniu.

Aktualnie trwają prace malarskie i prowadzony jest końcowy montaż sufitów w strefach gastronomicznych i biurowych. Prace wykończeniowe realizowane są również w nieckach basenowych. W budynkach montowane jest oświetlenie, kamery i głośniki.

Na zewnątrz kompleksu wykonywane jest humusowanie terenu wokół boiska piaszczystego, prowadzony jest też obsiew i pielęgnacja już wykonanych nasadzeń. Montowane są balustrady i trwa poprawianie elewacji budynku.

Wykonywane są przeglądy instalacji i testy zainstalowanych urządzeń. Aktualizowane jest oprogramowanie systemu ESOK odpowiedzialnego za działanie kołowrotów. W części niecek basenowych napuszczona jest już woda.

Zdjęcia z aquaparku Fabryka Wody w Szczecinie

Fabryka Wody Szczecin - kiedy otwarcie?

Fabryka Wody to ogromna inwestycja realizowana w ścisłym centrum miasta, a jej wartość opiewa na kwotę ponad 350 mln zł.

W wakacje bieżącego roku ma się zakończyć budowa szczecińskiego Aquparku i Centrum Edukacyjnego – Fabryki Wody. Zakończenie prac budowlanych nie oznacza jednak, że obiekt zostanie od razu udostępniony. Kompleks nie zostanie otwarty zaraz po zakończeniu prac budowlanych. Wynika to z konieczności przeprowadzenia żmudnego procesu rozruchowo-odbiorowego inwestycji, który zgodnie z kontraktem może trwać od trzech do sześciu miesięcy.

Przeprowadzenie odbiorów i rozruchów jest najważniejszą częścią realizowanej inwestycji, bo od tego zależy bezpieczeństwo korzystania z aquaparku. Z tego też względu na dzisiaj nie można jeszcze sprecyzować terminu otwarcia Fabryki Wody, bowiem ten będzie w całości uzależniony od tego, kiedy zakończy się odbiór, kiedy obiekt uzyska pozwolenie na użytkowanie i ile czasu zajmie przeszkolenie przyszłej kadry do jego obsługi.

Obiekt nie zostanie zatem otwarty w wakacje 2023, jak to pierwotnie planowano. Z ostatnich informacji wynika, że w nowo wybudowanym aquaparku w Szczecinie wykąpiemy się dopiero w 2024 roku.

Gdzie powstaje aquapark Fabryka Wody?

Aquapark Fabryka Wody powstanie w centrum Szczecina, u zbiegu ulic 1 Maja i Sczanieckiej.

Źródło: materiały ALSTAL Grupa Budowlana 

Fabryka Wody Szczecin
Autor: mat. prasowe Budowa Fabryki Wody trwa już 3 lata
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej