Egzotarium Sosnowiec. Będzie nowy przetarg na budowę Egzotarium w Sosnowcu

2019-12-12 11:32
Egzotarium Sosnowiec
Autor: UM Sosnowiec Egzotarium Sosnowiec zamieni się w Centrum Edukacji Ekologicznej

Egzotarium Sosnowiec ma być nowoczesnym Centrum Edukacji Ekologicznej (CEE). Władze miasta z dużym rozmachem podeszły do planowania inwestycji. Okazało się jednak, że wyniki przeprowadzonego przetargu przerosły inwestorów. Najtańsza propozycja przekroczyła budżet o ponad 50 milionów złotych. W związku z tym przetarg unieważniono i zapowiedziano ogłoszenie nowego w najbliższym czasie. Z artykułu dowiecie się więcej o inwestycji Egzotarium Sosnowiec.

Budowa nowego Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium w Sosnowcu dla władz miasta jest inwestycją priorytetową. Nowe Egzotarium ma zastąpić starą siedzibę z 1956 roku i stać się wizytówką miasta. Na przebudowę Egzotarium miasto planowało wydać 30 mln złotych, a dofinansowanie w ramach programu Regionalnego Programu Operacyjnego woj. śląskiego na lata 2014 – 2020 wyniosło 15,3 mln złotych. Okazało się jednak, że to dużo za mało. Oferty przetargowe zaskoczyły inwestorów.

Wyniki przetargu Egzotarium Sosnowiec

W przetargu ogłoszonym we wrześniu 2019 oferty złożyło pięć firm. Propozycje firm były następujące:

  • PB DOMBUD - 110,2 mln zł
  • BPBP SA - 108,2 mln zł
  • konsorcjum firm NDI - 120,6 mln zł
  • ERBUD SA - 81,1 mln zł
  • BUDECON SA - 120 mln zł

Reasumując najdroższa propozycja przekroczyła budżet o 90 mln zł, a najtańsza o 50 mln zł.

Egzotarium Sosnowiec
Autor: UM Sosnowiec Koszt budowy Egzotarium w Sosnowcu koszt szacowany jest na 37 mln zł

Co dalej z budową Egzotarium Sosnowiec?

Rzecznik sosnowieckiego Urzędu Miejskiego, Rafał Łysy poinformował, że realizacja projektu będzie kontynuowana. Trzeba będzie jednak ogłosić nowy przetarg, który ma ruszyć w ciągu najbliższych dni.

Budowa Egzotarium Sosnowiec powinna się zakończyć 2 lata od rozpoczęcia robót budowlanych.

Egzotarium Sosnowiec
Autor: UM Sosnowiec Egzotarium Sosnowiec otrzymało ponad 15 mln zł dofinansowania na budowę nowego obiektu

Projekt nowego Egzotarium w Sosnowcu

W nowym Egzotarium pojawić się mają rodzime gatunki roślin i zwierząt m.in. kolekcja ryb dorzecza Przemszy. W budynku powstaną dwie nowoczesne klasy lekcyjne, wyposażone w komputery, mikroskopy, systemy multimedialne itp., gdzie m.in. uczniowie okolicznych szkół będą mogli odbywać lekcje przyrody, biologii, geografii. Będzie tam można prowadzić warsztaty, wykłady, wystawy, a wszystko to przy pięknym widoku na tropikalne rośliny i zwierzęta w palmiarni. Powstanie również mini kino, w którym każdy odwiedzający będzie mógł obejrzeć film edukacyjny, dotyczący rodzimej przyrody. W korytarzach i holach CEE odbywać się będą wystawy stałe i czasowe. W budynku znajdzie się miejsce również na kawiarnię.

Ścieżki edukacyjne w Egzotarium Sosnowiec

Ścieżka edukacyjna w budynku zacznie się od poziomu -1. W tej części Egzoatrium znajdą się olbrzymie akwaria z rodzimymi gatunkami ryb, a także z rybami z całego świata m.in. duch amazoński, pielęgnica szmaragdowa, arowana srebrna, płaszczki słodkowodne, wisłonos amerykański. W terrariach aqaterrariach będzie można podziwiać też gady i owady m.in. zaskrońca i pająka topika, anakondę zieloną, ptaszniki i drzewołazy Dendrobates - jadowite żaby.

Następnie ścieżka edukacyjna będzie prowadziła zwiedzającego do Palmiarni na parterze. Tu głównymi eksponatami będą rośliny, ale wśród roślin również zwierzęta m.in. legwan zielony, żółw żabuti, bazyliszek płatkogłowy, legwan czarny, boa dusiciel, pyton rombowy, pyton siatkowany, boa tęczowy brazylijski, anolis kubański, kajman okularowy, badylarka pospolita, tukan wielki. Palmiarnia podzielona będzie na trzy części: ze strefą klimatu śródziemnomorskiego, pustynną i tropikalną.

Podróż po Egzotarium kończyć się będzie na szczycie rampy, na poziomie +1. Tu zaprojektowano sale lekcyjne, przestrzeń wystawienniczą, kino edukacyjne, a także w kawiarnię.

Zmieni się również otoczenie Egzotarium w Sosnowcu

Zgodnie z założeniami zmieni się nie tylko dawny budynek Egzotarium, ale też jego otoczenie. Teren wokół budynku przemienić się ma w rodzime siedliska roślinne tj. biotop grądowy, zbiorowisko szuwarowe i murawę kserotermiczną. Tu również powstaną dwie ścieżki edukacyjne. Dłuższa (1,5 km) dedykowana młodzieży i dorosłym oraz krótsza (500 m) "ścieżka leśnych przeżyć" dla dzieci. Powstanie również nowe oświetlenie, mała architektura i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Wzdłuż szklanej elewacji palmiarni zostanie wybudowany długi zbiornik wodny, gdzie zostanie utworzone rodzime zbiorowisko szuwarowe.

Rewitalizację przejdą także ponad 42 hektary milowickiego Parku Tysiąclecia.

A jak aktualnie wygląda Egzotarium w Sosnowcu? Zobacz film.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej