Chmielna 75, Warszawa. W miejscu Implanta powstanie wieżowiec firmy Cavatina Holding. Będą mieszkania, biura i usługi

2023-11-02 8:41

Przy ul. Chmielnej 75 w Warszawie planowano niegdyś Implant Warsaw, ale inwestycja się nie powiodła. Teraz firma Cavatina Holding zapowiada budowę w tym miejscu kompleksu mixed-use z wieżowcem o wysokości ponad 100 m. Znajdzie się tu m.in. 95 mieszkań oraz nowoczesne biura. Zobacz, jak zmieni się ta część Woli.

Spis treści

  1. Chmielna 75, Warszawa. Cavatina Holding nabyła cenną działkę od Poczty Polskiej
  2. Powstanie nowy kompleks mixed-use przy Chmielnej 75 w Warszawie
  3. Wieżowiec Chmielna 75 – wizualizacje. Tak będzie wyglądał budynek obok Warta Tower
  4. Na pechowej działce miał powstać Implant Warsaw. Przeszkodziła pandemia

Chmielna 75, Warszawa. Cavatina Holding nabyła cenną działkę od Poczty Polskiej

Obserwując liczne próby zabudowy działki przy ul. Chmielnej 75 w Warszawie, można odnieść wrażenie, że nad tym miejscem ciąży jakaś klątwa. Od lat dwutysięcznych nie powiodła się bowiem żadna planowana na tym terenie inwestycja, choć mowa o atrakcyjnym terenie obok Warta Tower i niedaleko najwyższego wieżowca w Europie – Varso Tower. Teraz jednak pojawił się nowy inwestor, który może to zmienić.

Jesienią 2023 r. Poczta Polska sprzedała działkę przy ul. Chmielnej 75 firmie Cavatina z Bielska-Białej. Cena wywoławcza za teren o powierzchni 1,0533 ha wynosiła 120 mln zł, a cena ostateczna aż 147,6 mln zł brutto. Była to więc jedna z najdroższych transakcji w historii Poczty Polskiej.

Powstanie nowy kompleks mixed-use przy Chmielnej 75 w Warszawie

Na działce przy Chmielnej 75 w Warszawie Cavatina Holding chce wybudować kompleks mixed-use, czyli łączący w sobie kilka funkcji. Zaplanowano:

  • 950 mieszkań,
  • biura,
  • punkty handlowo-usługowe,
  • przestrzenie rekreacyjne i kulturotwórcze, w tym zielony, otwarty dziedziniec.

Szczegóły na razie nie są znane (inwestycja wciąż jest w fazie prac koncepcyjnych). Wiadomo jednak, że Cavatina chce wznieść budynek o wysokości powyżej 100 m (planowany tu niegdyś gmach Poczty Polskiej miał mieć 130 m). Warto dodać, że ta sama firma zbudowała stojący niedaleko biurowiec przy Chmielnej 89.

– Metropolitarny charakter Al. Jerozolimskich, sąsiedztwo Chmielnej 89, Warta Tower, a dalej Varso, czyli najwyższego budynku w UE, uzasadnia, aby zaproponować dominantę wysokościową powyżej 100 metrów w narożniku działki od Al. Jerozolimskich. Drugi mocniejszy akcent tej zróżnicowanej zabudowy chcielibyśmy zaprojektować w przeciwległym narożniku na skrzyżowaniu ulic Chmielnej i Żelaznej – podkreśliłby narożnik zabudowy i korespondowałby z budynkiem hotelowym na skrzyżowaniu ulic Żelaznej i Złotej. Wszystkie te elementy zostałyby wpisane w wielofunkcyjny i otwarty dziedziniec wewnątrz kompleksu, w którym znalazłaby się także np. scena i inne przestrzenie dla kultury i sztuki – wyjaśnia Piotr Jasiński, Dyrektor Działu Projektowania w Cavatina Group.

Wieżowiec Chmielna 75 – wizualizacje. Tak będzie wyglądał budynek obok Warta Tower

Deweloper Cavatina Holding zaprezentował wstępne wizualizacje tego, jak może wyglądać wieżowiec Chmielna 75. Warto pamiętać, że docelowy wygląd budynku może okazać się inny. Nie podano, kto jest autorem projektu wieżowca.

Warto przypomnieć, że w ciągu kilku najbliższych lat planowane jest rozkopanie alej Jerozolimskich w związku z remontem kolejowej linii średnicowej w Warszawie. Tunel średnicowy znajduje się właśnie pod tą ulicą, dlatego konieczne będzie jej wyłączenie z użytkowania. Po zakończeniu remontu miasto odbuduje Aleje w nowym kształcie, m.in. z drogami dla rowerów i nową zielenią. Obecnie nie wiadomo, jak rozkopanie tej kluczowej arterii wpłynie na ewentualną budowę wieżowca przy Chmielnej 75.

Na pechowej działce miał powstać Implant Warsaw. Przeszkodziła pandemia

Warto wspomnieć, że nie jest to pierwszy pomysł na zabudowę działki przy ul. Chmielnej 75 w Warszawie. Pierwotnie stał tu zabytkowy budynek Centralnego Dworca Pocztowego (odtworzony fragment przedwojennego obiektu). Po jego wyburzeniu w 2007 r. miała tu powstać nowa siedziba Poczty Polskiej o wysokości 130 m, jednak ostatecznie z przyczyn finansowych do tego nie doszło.

Następnie w 2017 r. teren wydzierżawiła spółka Nowa Epoka Handlu, która chciała tu stworzyć Implant Warsaw – kompleks gastronomiczno-usługowo-handlowy, w którym odbywałyby się także liczne wydarzenia kulturalne. Inwestycja od początku borykała się jednak z problemami, a gdy w 2020 r. ruszyła budowa konstrukcji z 272 kontenerów, na przeszkodzie stanęła pandemia. Ostatecznie w 2021 r. idea umarła na dobre. Pozostałości po inwestycji usunięto w 2023 r.

Niedokończony Implant Warsaw, Chmielna 75
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Niedokończony Implant Warsaw, Chmielna 75
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej