Chlewnia. Zobacz projekt nowoczesnej chlewni na rusztach

2019-05-24 14:40
chlewnia elewacja frontowa
Autor: Murator Projekty Projekt chlewni - elewacja frontowa

Budynek chlewni, jego architektura, jak i wyposażenie, muszą spełniać wymagania technologii chowu trzody chlewnej. Prezentujemy projekt nowoczesnej chlewni na rusztach. To chlewnia z przeznaczeniem dla średnich i dużych gospodarstw.

Chlewnia na rusztach - funkcja

Chlewnia na rusztach zbudowana na planie wydłużonego prostokąta umożliwiającego rozmieszczenie sektorów dla zwierząt w dwóch ciągach, umieszczonych wzdłuż dłuższych ścian. Architektura obiektu wynika z jego przeznaczenia: prosta bryła to rozwiązanie tanie w budowie, pozwalające na ekonomiczne zagospodarowanie wnętrza.

Dach ma niewielki kąt nachylenia (14°). Na jednolite płaszczyzny połaci zaproponowano pokrycie z falistych płyt włóknisto-cementowych – materiału taniego i prostego w montażu, a zarazem zapewniającego estetyczny wygląd budynkowi. Kolor można dobrać do barwy ścian wykończonych tynkiem cienkowarstwowym.
W szczytowej ścianie zaprojektowano rampę do odbioru zwierząt oraz trzy wejścia. Dwuskrzydłowe wrota prowadzą do głównego korytarza między sektorami, jednoskrzydłowe blisko narożnika – do części biurowo-usługowej, osobnym wejściem można dostać się do kotłowni. Dodatkowe wejście zaplanowano w przeciwległej ścianie szczytowej oraz w połowie ściany bocznej.
Okna zamontowane w ścianach równomiernie oświetlają powierzchnię chlewni. Oświetlenie naturalne zaplanowano zgodnie z unijnymi standardami: powierzchnia okien w stosunku do powierzchni podłogi w sektorach dla knurów, loch i prosiąt wynosi 1:15.

Wymiary chlewni:
Powierzchnia użytkowa: 1760,06 m²
Powierzchnia zabudowy: 1921,06 m²
Kubatura: 5770 m³
Długość: 80,48 m
Szerokość: 23,87 m
Wysokość w okapie: 3,17 m
Wysokość w kalenicy: 6,54 m

Chlewnia i obiekty towarzyszące

Chlewnia została zaprojektowana z myślą o średnich i dużych gospodarstwach. Wzniesienie budynku umożliwiającego produkcję trzody na większą skalę może przekraczać możliwości przestrzenne tradycyjnego gospodarstwa. Dla takiego budynku, mającego ponad 80 m długości i prawie 24 m szerokości, często trzeba szukać miejsca poza obrębem zagrody.

Budowa chlewni to nie jedyna inwestycja niezbędna do prowadzenia produkcji. Obok musi się znaleźć miejsce na obiekty towarzyszące:

  • zbiornik na gnojowicę z przepompownią,
  • silosy na paszę.

Technologia budowy chlewni na rusztach

Fundamenty chlewni CH08 to monolityczne, betonowe ławy i stopy fundamentowe wykonywane bezpośrednio na budowie z betonu B25, na warstwie podkładowej z tak zwanego chudego betonu – B10. Ściany fundamentowe zaprojektowano jako murowane z bloczków betonowych grubości 24 cm.

Ważne

W ramach adaptacji projektu gotowego trzeba pamiętać o konieczności dostosowania posadowienia obiektu do konkretnych warunków gruntowych.

Konstrukcję ścian zewnętrznych oraz ściany wewnętrznej zaprojektowano w tak zwanym układzie ramowym – ramy żelbetowe składające się ze słupów i wieńca, wypełnione bloczkami wapienno-piaskowymi grubości 25 cm. Tylko w ścianach bocznych zastosowano słupy stalowe. Zgodnie z projektem słupy i wieńce żelbetowe powinny być wykonane z betonu klasy B-25 i zbrojone prętami stalowymi A-III i A-O. Wieńce w ścianach zewnętrznych pełnią jednocześnie funkcję nadproży nad otworami stanowiącymi wloty powietrza. Nad otworami okiennymi i drzwiowymi zaprojektowano nadproża prefabrykowane z belek typu L-19.

Ściany zewnętrzne ocieplono styropianem o grubości 12 cm. Ściany działowe w części socjalno-sanitarnej również wymurowano z bloczków wapienno-piaskowych gr. 12 cm. Konstrukcja dachu to prefabrykowane wiązary kratowe o kącie nachylenia pasa górnego 14°.

W projekcie przewidziano odprowadzenie wody z dachu rynnami i rurami spustowymi do gruntu, kanalizacji deszczowej lub studzienek chłonnych.

Posadzka w części komunikacyjnej i usługowej to szlichta betonowa, w sektorach – ruszty z betonu i z PVC.

projekt chlewni elewacja boczna
Autor: Murator Projekty Projekt chlewni - elewacja boczna

Instalacje w budynku chlewni

Przewidziano instalację centralnego ogrzewania z kotłem na węgiel typu groszek o mocy nominalnej 100 kW. W sektorach odchowu prosiąt, bezpośrednio pod termoizolacyjnym sufitem dyfuzyjnym oraz w części socjalno-biurowej zaprojektowano grzejniki aluminiowe, w sektorze porodowym – płyty grzewcze dla prosiąt.

Właściwą wentylację w sektorach dla zwierząt zapewnia automatycznie sterowany system podciśnieniowej wymiany powietrza. Zanieczyszczone powietrze jest usuwane z chlewni dzięki wentylatorom zamontowanym w kanałach wyciągowych. Ich liczba i średnica zależy od przeznaczenia sektorów.

Doprowadzanie powietrza zaprojektowano w dwóch wariantach. W pierwszym powietrze napływa przez zaprojektowane pod okapem szczeliny nawiewu powietrza, a następnie, przepływając przez sufit, przedostaje się do sektorów porodowego i chowu prosiąt. Do pozostałych sektorów powietrze napływa w sposób standardowy, czyli przez wloty w ścianach bocznych budynku. Ponadto chlewnia jest wyposażona w system awaryjnego otwierania przepustnic w razie przerw w dostawie prądu.
W pomieszczeniach socjalno-biurowych, w magazynie pasz oraz w laboratorium przewidziano wentylację grawitacyjną. W kotłowni zaprojektowano otwór wlotowy powietrza o wymiarach 25 x 25 cm w ścianie szczytowej (wykonany 50 cm nad posadzką i zabezpieczony siatką).
W kotłowni przewidziano zamontowanie gotowego komina segmentowego przeznaczonego do opalania paliwem stałym. Przyjęto komin o średnicy 250 mm i wysokości 8 m.

Chlewnia - projekt budowlany

Projekt gotowy staje się budowlanym, czyli takim, który można złożyć w urzędzie, aby uzyskać pozwolenie na budowę dopiero wówczas, gdy projektant dokona jego adaptacji. Ponadto projekt ten powinien być uzupełniony o plan zagospodarowania działki. Projektant adaptujący projekt gotowy jest zobowiązany do:

  • wykonania adaptacji fundamentów do lokalnych warunków gruntowych,
  • sprawdzenia (przeliczenia) konstrukcji budynku, ze względu na warunki gruntowe i obciążenia normatywne (związane m.in. ze strefą klimatyczną, w której znajduje się budynek),
  • sprawdzenia projektu z powodu ewentualnych zmian przepisów i norm, które zostały wprowadzone od czasu wykonania projektu gotowego,
  • dostosowania instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz gazowej do warunków miejscowych na podstawie projektów przyłączy,
  • naniesienia na oryginale projektu gotowego (kolorem czerwonym) wszystkich zmian.

Interesują Cię zagadnienia technologiczno-budowlane w rolnictwie? Zobacz

Projekt chlewni na rusztach
Autor: Murator Projekty Projekt chlewni
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej