Ceny działek budowlanych i gruntów inwestycyjnych w Polsce 2021. Jakich gruntów poszukują inwestorzy?

2021-03-17 11:19
Ceny działek budowlanych
Autor: Getty Images Najbardziej poszukiwane w 2021 roku są działki budowlane pod budowę magazynów, na obrzeżach dużych miast, z dobrym dostępem do autostrad i dróg ekspresowych

Ceny działek budowlanych czy gruntów inwestycyjnych w Polsce są wciąż wysokie, gdyż atrakcyjnych działek jest coraz mniej. Aktualnie, przede wszystkim poszukiwane są grunty pod projekty magazynowe, produkcyjne i mieszkaniowe. Dowiedz się jakie działki budowlane znikają z rynku, a na jakie nie ma chętnych oraz jak kształtują się ceny gruntów pod inwestycje i gdzie mogą wzrosnąć.

Spis treści

  1. Działki budowlane pod inwestycje mieszkaniowe
  2. Działki budowlane pod inwestycje biurowe
  3. Grunty inwestycyjne pod magazyny
  4. Ceny działek budowlanych i gruntów inwestycyjnych

Pandemia wpłynęła na zmianę strategii wielu inwestorów. Przede wszystkim są oni bardziej ostrożni. Przed zakupem działek budowlanych i gruntów inwestycyjnych przeprowadzają bardzo drobiazgowe analizy rentowności inwestycji. Wielu deweloperów odsprzedaje posiadane grunty, aby skupić się na projektach, które są podstawą ich działalności. Na rynku pojawili się też nowi inwestorzy z zagranicy, którzy dotąd nie lokowali kapitału w Polsce. Na przykład europejski operator nieruchomości na wynajem, firma Heimstaden, właśnie wchodzi na polski rynek. Przyjrzyjmy się poszczególnym rynkom inwestycyjnym.

Działki budowlane pod inwestycje mieszkaniowe

Przede wszystkim deweloperzy budujący mieszkania, którzy przed pandemią planowali realizację biurowców czy hoteli odchodzą od tych zamierzeń. Dlatego też w dużych miastach, tj. Wrocław czy Gdańsk, pojawiły się atrakcyjne działki pod projekty biurowe. Niektóre z nich przeprojektowywane są na mieszkaniowe.

Deweloperzy mieszkaniowi potrzebują ziemi pod tradycyjne inwestycje skierowane do klientów indywidualnych, ale także pod projekty mieszkań na wynajem. Trzeba tu zaznaczyć, że pandemia bardzo zmienia potrzeby mieszkaniowe i styl życia młodych Polaków. Potrzeba własności traci znaczenie na rzecz mobilności i płynności finansowej. Z drugiej strony dla wielu rodzin zakup mieszkania jest nieosiągalny ze względu na utrzymującą się gorszą sytuację finansową. Najem mieszkania w takich przypadkach jest jedyną alternatywą.

Dlatego też, ze względu na trudności ze znalezieniem gruntów w atrakcyjnych lokalizacjach, deweloperzy biorą pod uwagę zakup bardziej wymagających działek, np. terenów pofabrycznych z zabudowaniami do rewitalizacji.

Działki budowlane pod inwestycje biurowe

Według ostatniego raportu Walter Herz obserwuje się stabilne zainteresowanie gruntami w najlepszych, centralnych lokalizacjach ze strony sektora biurowego. Inwestorzy odchodzą od projektów spekulacyjnych w miejscach oddalonych od centrów miast. Nie zmieniła się natomiast otwartość na realizację inwestycji w obrębie centralnych obszarów miejskich. W wielu projektach biurowych multifunkcyjnych planowana jest budowa większej ilości mieszkań.

Ceny działek budowlanych
Autor: Getty Images Deweloperzy biorą pod uwagę zakup coraz bardziej wymagających działek, np. do odrolnienia

Grunty inwestycyjne pod magazyny

Ze względu na rozkwit w 2020 roku logistyki i sektora magazynowego dużym powodzeniem cieszą się działki położone na obrzeżach dużych miast. Inwestorzy chętnie kupują ziemię w sąsiedztwie głównie Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Poznania i Trójmiasta, najlepiej z dobrym dostępem do autostrad i dróg ekspresowych. Wzrosło również zainteresowanie gruntami usytuowanymi w mniejszych ośrodkach miejskich, co wynika z konieczności rozbudowy logistyki dla szybko wzrastającego sektora e-commerce. Deweloperzy biorą też pod uwagę np. zakup działek do odrolnienia.

Ceny działek budowlanych i gruntów inwestycyjnych

W ostatnich latach ceny gruntów pod inwestycje i działek budowlanych rosły we wszystkich segmentach. Aktualnie stawki utrzymują się na poziomie z 2020 roku. Jak już wspomnieliśmy, atrakcyjnych działek jest mało więc ich ceny są wysokie i mogą rosnąć. Brak alternatywnych, rentownych źródeł lokowania kapitału zdecydowanie zachęca do inwestowania w nieruchomości.

Najdroższe grunty pod magazyny są oczywiście w aglomeracji warszawskiej, gdyż to największe centrum logistyczne w kraju. W obrębie stolicy ziemia kosztuje od 450 do 650 zł/m². Działki usytuowane przy głównych drogach, które znajdują się do około 30 km od miasta są wyceniane już o połowę niżej.

Kolejne miasto w obrębie którego koszt zakupu ziemi pod magazyny jest największy to Kraków. Tu ceny zaczynają się od 400 zł/m². W aglomeracji wrocławskiej, gdzie aktualnie jest największy skok zainteresowania inwestycjami w segmencie logistycznym, stawki są nieco niższe niż w Krakowie - od 200 zł/m². Za najatrakcyjniejsze tereny trzeba jednak zapłacić około 300 zł/m². W pobliżu Poznania grunty pod magazyny w porównaniu z Wrocławiem są dwukrotnie tańsze.

Działki pod inwestycje mieszkaniowe w dobrze skomunikowanych obszarach największych miast to bardzo deficytowy towar, dlatego ceny też są wysokie. Najdroższa znów Warszawa. Wśród ostatnich transakcji mamy np. sprzedaż działek na warszawskim Mokotowie, gdzie kupujący płacili od 14 tys. zł/m² nawet do przeszło 16 tys. zł. W ciągu ostatniego roku, pomimo pandemii, w najciekawszych dzielnicach Krakowa i Warszawy ziemia nadal drożała.

W zewnętrznych dzielnicach Warszawy ceny są niższe. Duże działki na obszarach mniej zurbanizowanych sprzedawane są w cenie od 2 do 3 tys. zł/m².

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej