Białka Tatrzańska – atrakcje. Kolej widokowa – nowa inwestycja w Białce Tatrzańskiej

2020-05-08 15:48
Białka Tatrzańska - atrakcje
Autor: Planet PR Wizualizacja nowej inwestycji w Białce Tatrzańskiej - kolej widokowa

Białka Tatrzańska to atrakcje nie tylko dla miłośników białego szaleństwa. W tej niewielkiej miejscowości, położonej około 20 km od Zakopanego, znajdziemy również inne rozrywki, z których warto skorzystać, zwłaszcza gdy podróżujemy z dziećmi. A co czeka nas w przyszłości? Otóż właśnie planowana jest budowa pierwszej w Polsce kolei widokowej, która ma połączyć Białkę Tatrzańską ze szczytem Litwinki w Czarnej Górze. Poznaj plany inwestora.

Od dwudziestu lat, kiedy to wybudowano pierwszą kolej krzesełkową na Kotelnicę, Białka Tatrzańska rozkwita turystycznie. Od tego czasu w miejscowości pojawiały się sukcesywnie nowe inwestycje związane z infrastrukturą zimową, zaczęło przybywać miejsc noclegowych i innych atrakcji. Trochę później powstały termy Bania, które przyciągają turystów przez cały rok. Teraz w Białce Tatrzańskiej planowana jest budowa pierwszej w Polsce kolei widokowej, która ma połączyć miejscowość ze szczytem Litwinki w Czarnej Górze. Głównym inwestorem ma być nowo powołana spółka Białka Ski Resort.

Białka Tatrzańska - atrakcje
Autor: Planet PR Wizualizacja nowej inwestycji w Białce Tatrzańskiej - kolej widokowa

Nowa kolej widokowa to atrakcja całoroczna

Nowa inwestycja to odpowiedź na zmiany klimatyczne. Coraz częściej mamy zimę w górach bez śniegu, dlatego opieranie całego biznesu o sezon zimowy może okazać się niewystarczający. Pomysł jest taki, aby nowa kolej widokowa funkcjonowała praktycznie przez cały rok. Z kolejki, która przechodziłaby nad miejscowością Białka Tatrzańska podziwiać będzie można piękny widok na Tatry.

Białka Tatrzańska - atrakcje
Autor: Planet PR Wizualizacja nowej inwestycji w Białce Tatrzańskiej - kolej widokowa

Białka Tatrzańska - nowa atrakcja na etapie planowania

Inwestycja jest na etapie projektowania i ostatecznych decyzji o lokalizacji m.in. stacji dolnej i górnej. Plan zakłada budowę stacji początkowej na terenie Kotelnicy Białczańskiej, zaś końcowej na Litwince, w pobliżu tamtejszej stacji narciarskiej Grapa-Ski. Dodatkowo na Litwince ma powstać taras widokowy, a w centrum Białki Tatrzańskiej koło kościoła, 80-metrowa wieża widokowa.Na razie trwa dyskusja na temat dokładnej lokalizacji poszczególnych elementów kolei i szczegółach nowej atrakcji w Białce Tatrzańskiej.

O powodzeniu inwestycji może zdecydować zebranie mieszkańców Białki Tatrzańskiej - podkreśla sołtys wsi Władysław Piszczek. Mogę powiedzieć, że to inwestycja, jakiej nie ma w Polsce, a podobną można spotkać za granicami naszego kraju, np. w Barcelonie. Na Podhalu byłaby to z pewnością największa tego typu inwestycja ostatnich lat. Wydarzenie to można przyrównać do powstania kolei linowej na Kasprowy Wierch w latach 30-tych - wyjaśnia sołtys Piszczek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej