Białka Tatrzańska – atrakcje. Kolej widokowa – nowa inwestycja w Białce Tatrzańskiej

2020-05-08 15:48
Białka Tatrzańska - atrakcje
Autor: Planet PR Wizualizacja nowej inwestycji w Białce Tatrzańskiej - kolej widokowa

Białka Tatrzańska to atrakcje nie tylko dla miłośników białego szaleństwa. W tej niewielkiej miejscowości, położonej około 20 km od Zakopanego, znajdziemy również inne rozrywki, z których warto skorzystać, zwłaszcza gdy podróżujemy z dziećmi. A co czeka nas w przyszłości? Otóż właśnie planowana jest budowa pierwszej w Polsce kolei widokowej, która ma połączyć Białkę Tatrzańską ze szczytem Litwinki w Czarnej Górze. Poznaj plany inwestora.

Od dwudziestu lat, kiedy to wybudowano pierwszą kolej krzesełkową na Kotelnicę, Białka Tatrzańska rozkwita turystycznie. Od tego czasu w miejscowości pojawiały się sukcesywnie nowe inwestycje związane z infrastrukturą zimową, zaczęło przybywać miejsc noclegowych i innych atrakcji. Trochę później powstały termy Bania, które przyciągają turystów przez cały rok. Teraz w Białce Tatrzańskiej planowana jest budowa pierwszej w Polsce kolei widokowej, która ma połączyć miejscowość ze szczytem Litwinki w Czarnej Górze. Głównym inwestorem ma być nowo powołana spółka Białka Ski Resort.

Białka Tatrzańska - atrakcje
Autor: Planet PR Wizualizacja nowej inwestycji w Białce Tatrzańskiej - kolej widokowa

Nowa kolej widokowa to atrakcja całoroczna

Nowa inwestycja to odpowiedź na zmiany klimatyczne. Coraz częściej mamy zimę w górach bez śniegu, dlatego opieranie całego biznesu o sezon zimowy może okazać się niewystarczający. Pomysł jest taki, aby nowa kolej widokowa funkcjonowała praktycznie przez cały rok. Z kolejki, która przechodziłaby nad miejscowością Białka Tatrzańska podziwiać będzie można piękny widok na Tatry.

Białka Tatrzańska - atrakcje
Autor: Planet PR Wizualizacja nowej inwestycji w Białce Tatrzańskiej - kolej widokowa

Białka Tatrzańska - nowa atrakcja na etapie planowania

Inwestycja jest na etapie projektowania i ostatecznych decyzji o lokalizacji m.in. stacji dolnej i górnej. Plan zakłada budowę stacji początkowej na terenie Kotelnicy Białczańskiej, zaś końcowej na Litwince, w pobliżu tamtejszej stacji narciarskiej Grapa-Ski. Dodatkowo na Litwince ma powstać taras widokowy, a w centrum Białki Tatrzańskiej koło kościoła, 80-metrowa wieża widokowa.Na razie trwa dyskusja na temat dokładnej lokalizacji poszczególnych elementów kolei i szczegółach nowej atrakcji w Białce Tatrzańskiej.

O powodzeniu inwestycji może zdecydować zebranie mieszkańców Białki Tatrzańskiej - podkreśla sołtys wsi Władysław Piszczek. Mogę powiedzieć, że to inwestycja, jakiej nie ma w Polsce, a podobną można spotkać za granicami naszego kraju, np. w Barcelonie. Na Podhalu byłaby to z pewnością największa tego typu inwestycja ostatnich lat. Wydarzenie to można przyrównać do powstania kolei linowej na Kasprowy Wierch w latach 30-tych - wyjaśnia sołtys Piszczek.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej