Zawody przyszłości - najbardziej poszukiwani specjaliści 2022/2030. Dużo nowych miejsc pracy

2022-04-20 12:55
Zawody przyszłości
Autor: Getty Images Jakie są zawody przyszłości? Do 2029 roku znacznie wzrosnie liczba miejsc pracy dla niektórych specjalistów

Jaki jest zawód przyszłości? Zastanawiasz na jakich pracowników będzie największe zapotrzebowanie za kilka lat? Rynek pracy nieustannie się zmienia. Szczególnie teraz, kiedy mamy wojnę w Ukrainie, a Europa przechodzi przyśpieszoną transformację energetyczną. Dowiedz się, jakie zawody w najbliższej przyszłości będą najbardziej cenione.

Spis treści

  1. Zawody przyszłości - energetyka - olbrzymie możliwości zatrudnienia
  2. Rozwój zielonej energii - powstają nowe zawody
  3. Jakie zawody przyszłości w segmencie OZE?
  4. W segmencie OZE będą rosły zarobki

Zawody przyszłości - energetyka - olbrzymie możliwości zatrudnienia

Coraz większe znaczenie w sektorze energetycznym odgrywają firmy działające w segmencie odnawialnych źródeł energii (OZE). Już teraz dostawcy rozwiązań z zakresu transformacji energetycznej dla przedsiębiorstw, zamierzają znacznie zwiększyć zatrudnienie i poszukują najlepszych specjalistów na rynku.

Już dziś potrzebni są specjaliści z branży energetycznej, a w ciągu kilku kolejnych lat segment odnawialnych źródeł energii (OZE) ma przejść prawdziwą rewolucję, stwarzając nowe zawody i możliwości zatrudnienia najróżniejszym specjalistom.

Czytaj też:

Rozwój zielonej energii - powstają nowe zawody

Polski sektor OZE ma doskonałe perspektywy rozwoju. Szacuje się, że do 2030 roku zainstalowane moce ze źródeł OZE wzrosną prawie dwukrotnie.

Przedsiębiorstwa działające na terenie Polski zwiększają swoje zapotrzebowanie na energię pochodzącą z odnawialnych źródeł energii z trzech głównych powodów. Przede wszystkim starają się ograniczyć wysokie koszty energii elektrycznej. Są one spowodowane m.in. szybko rosnącymi kosztami emisji CO2 oraz wprowadzoną w 2021 roku nową opłatą mocową. Drugi czynnik to coraz większa świadomość ekologiczna i szeroko rozumiana społeczna odpowiedzialność biznesu, co składa się na wspomniany już silny globalny trend stawiania na ESG. Trzeci, to bezpieczeństwo energetyczne. Jest tak dlatego, że zielona energia zapewnia przedsiębiorstwu niezależność energetyczną – tłumaczy Zbigniew Prokopowicz, prezes i współzałożyciel firmy Luneos.

Czytaj też:

Jakie zawody przyszłości w segmencie OZE?

Aż 95% pracodawców z branży energetycznej objętych badaniem z raportu płacowego Hays ocenia, że będzie prowadzić rekrutacje w 2022 roku. W tym samym raporcie wskazano także, że w branży energetycznej coraz większą rolę odgrywa segment odnawialnych źródeł energii (OZE). Segment ten dzięki rozwojowi fotowoltaiki, farm wiatrowych, a także magazynów energii będzie stanowił o sile całej branży energetycznej w najbliższych latach i tworzył nowe miejsca pracy.

Jest to globalny trend. Business Insider podaje, że do 2029 roku w Polsce liczba miejsc pracy wzrośnie dla:

  • instalatorów systemów fotowoltaicznych o ponad 50%,
  • techników serwisujących turbiny wiatrowe aż o 60%.

Jest też duże zainteresowanie:

  • ekspertami z działów handlowych,
  • doradcami ds. transformacji energetycznej.

Ponadto poszukiwani są specjaliści z działów informatyki, automatyki, robotyzacji, nowych technologii w procesach projektowania oraz przetwarzania informacji przestrzennych. Firmy z zakresu zielonej energii i transformacji energetycznej poszukują przede wszystkim ekspertów z tzw. twardych branż, czyli np. przemysłowej, meblarskiej, automotive oraz elektronicznej.

Podsumowując, transformacja energetyczna daje olbrzymie możliwości zatrudnienia wielu specjalistom.

Czytaj też:

Branża szeroko rozumianej transformacji energetycznej jest bardzo młodą gałęzią gospodarki. Jednak rośnie niezwykle dynamicznie i jest coraz bardziej widoczna, także na rynku pracy. W tym roku zamierzamy w Luneos zwiększyć zatrudnienie aż o ponad 30% w porównaniu do 2021 roku – podkreśla Beata Łomot-Przybysz, HR Manager z Luneos.

Ciekawe

W branży związanej z OZE i transformacją energetyczną bardzo dobrze odnajdują się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Obecnie w Luneos blisko 40% pracowników to kobiety, doskonale rozumieją jak ważne dla społeczeństwa jest odejście od tzw. brudnej energii na rzecz tej pochodzącej z OZE - mówi Beata Łomot-Przybysz. - Nowi pracownicy powinni być nastawieni na ciągły rozwój, uczenie się od innych w zespole - dodaje.

W segmencie OZE będą rosły zarobki

W raporcie płacowym Devire podano, że w 2022 roku spodziewany jest dalszy rozwój projektów związanych z OZE i możliwy jest wzrost płac w tej branży.

Źródło: Luneos - dostawca rozwiązań z zakresu zielonej energii i transformacji energetycznej dla przedsiębiorstw, redakcja muratorplus

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany